Ұзақ
мерзімді жоспар бөлімі: 8.3
Химиялық элементтердің
периодтық жүйесі
|
Мектеп: «№6 ЖОББМ»
КММ
|
Күні:
|
Мұғалімнің
аты-жөні:
Жугинисова Айнур Сагындыковна
|
Сынып: 8
|
Қатысқандар саны:
15
Қатыспағандар саны:
|
|
Сабақ тақырыбы:
|
Периодтық жүйе бойынша
элементтің сипаттамасы
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу
бағдарламасына сілтеме)
|
8.2.1.4
-периодтық жүйедегі орны
бойынша химиялық элементті сипаттау
|
Сабақ мақсаттары
|
І
Периодтық жүйедегі орны
бойынша химиялық элементті
сипаттау
ІІ
Химиялық элементтердің
периодтық жүйедегі орналасуы бойынша қасиеттерін
түсіндіру
ІІІ
Химиялық элементтердің
периодтың жүйедегі орнын атом құрылысы тұрғысынан
түсіндіру
|
Бағалау критерийлері
|
-
периодтық жүйедегі орны
бойынша химиялық элементті сипаттайды;
-
химиялық элементтердің
периодтық жүйедегі орнына қарап,қасиеттерін
түсіндіреді
-
атом құрылысы
тұрғысынан химиялық элементтердің қасиеттерін
сипаттайды.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Пәнге қатысты
сөздіктер мен терминдер
Период
нөмірі – номер периода
- Number of
periodicity
Периодтық жүйе –
периодическая система - periodic
system
Топ нөмірі – номер
группы - Group
number
Негізгі топша – главная
подгруппа - basic
subgroup
Қосымша топша - дополнительная
подгруппа-
additional
subgroup
Диалог құруға:
Периодтық жүйе
дегеніміз не?
Период нөмірі нені
көрсетеді?
Топ нөмірінің
қызметі
Топша түрлерін ата
|
Құндылықтарды
баулу
|
топтаса жұмыстану арқылы бір – біріне деген жақсы
қарым-қатынас орнату, ұйымшылдыққа баулу. Әлеуметтік
жауапкершілікті сезіну. жеке жұмыс арқылы өзіне деген сенімін
арттыру
|
Пәнаралық байланыс
|
Орыс тілі мен ағылшын тілі үштілділік терминология,
физика
|
Алдыңғы білім
|
Топтар мен периодтар
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы
жоспарланған жаттығу түрлері
Оқушылармен сәлемдесу
,түгендеу
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
2
мин
5 мин
|
Тренинг: «Гүлмен
тілек»
Класқа психологиялық
ахуал туғызу арқылы оқушылардың зейінін бір ортаға
шоғырландыру
«Қиынды қағаз» әдісі
арқылы оқушыларды топқа бірігеді. Кеспе қағаздарында оттегінің,
сутегінің, көміртегінің таңбалары бейнеленген. Сол арқылы 3 топқа
бөлінеді
«Қарлы кесек»
әдісі
Мақсаты: өткен тақырыпта алған
білімдерін тексеру арқылы есте сақтау қабілетін дамыту, сабаққа
деген қызығушылығын ояту
Нұсқау: Әр топ бір параққа 2
сұрақтан жазып, келесі топқа бағыттап лақтырады, егер топ ол
сұрақтарға жауап бере алмаса, келесі топқа лақтырып, жауабын
айтады.
Қалыптастырушы
бағалау
«Бас бармақ» әдісі
арқылы бағаланады
|
Қағаздардан жасалған
гүлдер, құмыра
Қиынды
қағаздар
|
Сабақтың
ортасы
30 мин
|
ТЖ
№1. «Ротация»
әдісі
І
топ: Периодтық жүйенің
құрылымы қандай?
ІІ
топ: Негізгі және қосымша
топшалардың қандай айырмашылығы бар? Элементтің
электрондық, электронды-графикалық
формуласын қалай жазуға болады?
ІІІ топ: периодтық жүйедегі орны
бойынша химиялық элементті қалай сипаттауға
болады?
Қалыптастыру
бағалау: 2 жұлдыз 1
тілек
Саралау
тапсырмалары
Сергіту
сәті
А
деңгейі
1.Сабақтың басында
топқа бөлінгендегі элементтердің атомдық нөмірін, период және топ
нөмірін анықта(көміртегі, сутегі, оттегі)
2. V топтың негізгі
және қосымша топшаларының элементтерін атаңдар
В
деңгейі
1.Екінші период
элементтерінің сутекті қосылыстарының формуласын
жаз
2.ІІ период төртінші
топтың негізгі топшасы элементі оксидінің
(ЭО2) және сутекті
қосылысының ЭН4
формулаларын
құрып, элементтің электрондық, электронды-графикалық формуласын
жазыңдар
С
деңгейі
1.Қышқылдардың
формулалары Н3ЭО4
және
Н2ЭО4
болса,
олардың молекулалық массалары 98-ге тең болса, қышқыл түзуші
элемент (Э) периодтық жүйеде қай периодта, топта
орналасқан
|
http://expert.atamura.kz/kz/books/413#page/108
сайтынан оқулық сілтемесі
Түрлі түсті маркерлер,
плакат
Қосымша
1
Таратпа
материалдары
http://expert.atamura.kz/kz/books/413#page/109
сілтемесі
Қосымша2
|
Сабақтың
соңы
мин.
3 минут
|
«Суретті құрастыр»
әдісі арқылы кері байланыс алу
Әр түрлі түсті стикерге
оқушылар жаңа сабақты қаншалықты меңгергендігін, ұсыныстарын,
сонымен қоса бүгінгі сабақтан алған әсерлерін жазып, құстың
қанатына жабыстырады
Сабақтың соңында өзін өзі бағалау парағы
жинақталады
|
|
Саралау - оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді
жоспарлайсыз? Қабілетті жоғары қандай міндет қоюды жоспарлап
отырсыз?
|
Бағалау
–оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?
(смайликтер, тағыбасқа)
|
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Кластағы оқушылардың
деңгейлеріне қарай деңгейлік тапсырма
«Өз шешім»
әдісі,
«Формула құрастыр»
әдісі
«Әрекеттен әрекетке» әдісі
|
Өзін – өзін бағалау
парағы
«Бас бармақ»
әдісі
2 жұлдыз 1
тілек
Дискриптор бағалауы
арқылы
«Суретті құрастыр» әдісі
|
Химия кабинетіндегі қауіпсіздігін сақтау, психологиялық
ахуал туғызу
|
Сабақ
бойынша
рефлексия
|
|
|
Жалпы
баға
Сабақтың жақсы өткен
екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралыда
ойланыңыз)
1:.
2:
Сабақты жақсартуға
не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген
оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі
сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|