САБАҚ:
19
|
Наурызбай батыр Құтпанбетұлы
атындағы орта мектеп КММ
|
Күні: 12.11.
2018ж
|
Мұғалімнің есімі:
Г.А.Абдуллаева
|
СЫНЫП:
10 А
ЖМБ
|
Қатысқандар саны:
22
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Химиялық реакцияларды
жіктеу.
|
Мақсаты
|
Барлық
оқушылар:химиялық реакцияның типтерін,
жіктелуінің белгілерін түсінеді, химиялық реакциялардың қасиеттерін
біледі, реакция теңдеулерін жаза
алады
Оқушылардың басым
бөлігі:
Химиялық
реакциялардың жіктелуінің себептерін түсінеді, мысалмен дәлелдей
отырып олардың химиялық теңдеулерін жаза
алады
Кейбір
оқушылар: тотығу-тотықсыздану реакциясын
жазуда тотықтырғыш пен тотықсыздандырғышты
анықтайды,
өршіткі қатысында жүретін
реакцияларды түсіндіре алады
|
Бағалау
критерийлері
|
-
Химиялық реакция
теңдеулерін таниды;
-
Тотығу –
тотықсыздану реакцияларын ажырата
алады.
-
Қайтымды қайтымсыз реакцияны
ажыратады және реакция теңдеуін жаза
алады
|
Тілдік
мақсат
|
Оқушылар: Негізгі сөздер мен
тіркестер
|
Оксид, негіз, тұз, қышқыл,
жылу эффектісі, эндотермиялық, экзотермиялық реакция, гомогенді,
гетерогенді, өршіткі
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін
пайдалы тілдік бірліктер:
|
Талқылауға арналған
тармақтар:
|
Химиялық реакциялардың
жіктелуі ---- ------ -------
---------
|
Сіз неліктен... екенін айта
аласыз ба?
|
Оқушылар топта және жұпта
өзара диалогқа түсе отырып, тақырыпқа байланысты өз ойларын айтады.
Жаңа сөздердің мағынасын терең ұғыну, салыстыру қабілеті
дамиды
|
Алдыңғы
оқу
|
Химиялық реакцияның типтері,
тотығу-тотықсыздану реакциясы, жылу эффектісі 8 сынып
химия
|
Құндылықтарға
баулу
|
еңбексүйгіштікке,өзі мен
өзгенің еңбегін бағалай білуге
тәрбиелеу.
|
Күтілетін
нәтиже
|
химиялық реакцияның типтерін,
жіктелуін түсінеді, химиялық реакция теңдеулерін жаза
алады
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
bilimland.kz
сайтынан тәжірибелерді
көрсету
|
Пән аралық
байланыстар
|
Физика жылу
эффектісі, эндотермиялық, экзотермиялық
реакция,
Математика реакция теңдеуін
теңестіру
|
Ойлау дағдыларының
деңгейлері
|
Білу, түсіну,
қолдану
|
Жоспарланған
уақыт
|
Мұғалімнің
іс-әрекеті
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басталуы
10
минут
Білу
|
Ұйымдастыру. Психологиялық
ахуал орнату
Химиялық реакция типтері
арқылы топтастыру
Қосылу, орынбасу, айырылу,
алмасу реакциясы
1-тапсырма:
Үй тапсырмасы бойынша білімін
тексеру
1.Не себепті периодтық
жүйедегі элементтерге қарағанда жай заттар табиғатта көп
кездеседі?
2. Аллотропия құбылысының
себебі неде?
3.Қ.ж газтектес және сұйық
күйде кездесетін жай заттарды
атаңдар.
4.Металдар мен бейметалдар
қандай қасиеттері бойынша
ерекшеленеді?
5. Әртүрлі бинарлы
бейорганикалық заттарға мысалдар
келтіріңдер.
ҚБ Мадақтау (ауызша
)
2-тапсырма Сабақ мақсатын
айқындау
«Миға
шабуыл»
Химиялық реакция ұғымы нені
білдіреді?
Бейорганикалық қосылыстар
қалай жіктеледі?
Химиялық реакцияларды қалай
жіктейміз?
|
Оқулық
Қима
қағаздар
Д.И.Менделлев жасаған
х.э.п.ж.к
|
Сабақтың
ортасы
Түсіну,
3
минут
Қолдану
6
минут
7
минут
4
минут
7
минут
|
«Кинометафара»
әдісі BilimLand сайтынан бейнефильм көрсету
Бастапқы химиялық түсініктер: химиялық реакция
типтері
3-тапсырма:Үйрете
отырып,үйренемін » Жұптық жұмыс Мына заттарды реакция типі бойынша
анықтаңдар
Химиялық
реакциялардың жіктелуін оқып танысу,
талдау
66 бет №3-4
тапсырманы орындау, мысал
келтіру
ҚБ бірін-бірі
бағалау
4-тапсырма
Топтық жұмыс
«FILA» әдісі
Дерек
|
Идея
|
Сұрақ
|
Іс-
әрекет
(реакция
теңдеуі)
|
|
|
|
|
ҚБ. (бірін бірі
бағалау) Кері байланыс.
5-тапсырма: «
Көргенімді ұмытпаймын, естігенімді есте
сақтаймын» Жеке
жұмыс
Мына заттарды
реакция типі бойынша анықтаңдар
ҚБ
Мадақтау
Дескриптор:
-
Мәтін бойынша дерек
жазады
-
Реакция типін
анықтайды
-
Реакция теңдеулерін
жазады
-
Реакция теңдеуін
анықтауда сұрақ қояды
Сәйкестендіру
тапсырмасы
Саралау
«Менің жұлдызды
тапсырмам»
Жылу эффектісі
бойынша:экзотермия
лық, эндотермиялық реакцияны,
әрекеттесетін заттардың агрегаттық күйі бойынша түсіндір
іңдер.Реакция теңдеуін жазып,
теңестір:
|
Реагенттер,
өнімдер,құрамы мен саны,
бағыты
бойынша
түсіндіріңдер Реакция теңдеуін аяқтап, типін
жаз
|
Өршіткінің қатысы бойынша,
Элемент атомдарының тотығу дәрежесінің өзгеруі бойынша
түсіндіріңдер Реакция теңдеуін аяқтап, типін
жаз
|
Айырылу реакциясын анықта,
мысал келтір
|
Орынбасу
реакциясын
анықта ,мысал
келтір
|
Алмасу
реакциясын
анықта ,мысал
келтір
|
ҚБ Бірін-бірі
бағалау
|
http://bilimland.kz сайты
Кесте
http://bilimland.kz сайты
кесте
|
Сабақтың
аяқталуы
3
минут
Кері
байланыс Қорытындылау
Бағалау
|
Бағалау Өзін –өзі
бағалау
«Нені білемін?» , «Нені
білдім?» ,
«Нені білгім
келеді?»
|
Шәкілік
бойынша
|
Үйге
тапсырма § 3.1 оқу
№ 5
тапсырма
|
Саралау
-химиялық реакцияның типтерін,
жіктелуінің белгілерін түсінеді, химиялық реакциялардың қасиеттерін
біледі, реакция теңдеулерін жаза
алады
Химиялық
реакциялардың жіктелуін мысалмен дәлелдейді,тотығу-тотықсыздану
реакциясын жазуда тотықтырғыш пен тотықсыздандырғышты
анықтайды,
өршіткі қатысында жүретін
реакцияларды таниды
|
Бағалау –
оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз? Мадақтау, Өзін-өзі
бағалау
Бірін-бірі
бағалау,
Шәкілік
бойынша
|
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының
сақталуы
|
Саралау іріктелген
тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес
қолдау көрсету,
|
Бұл бөлімде
оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын
әдіс-тәсілдер Миға шабуыл, Кинометафара ,
«FILA» Көргенімді ұмытпаймын,
естігенімді есте сақтаймын,
|
Партада дұрыс оты
ру
ережесін
сақтау
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары
/оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қол
жеткіздіме?
|
|
|
Жалпы
баға
Сабақтың жақсы өткен
екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралыда
ойланыңыз)?
1:2:
Сабақты жақсартуға
не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында
сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары
туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу
қажет?
|
Күнделікті сабақты
бағалау
|
Критерийлері
|
ж/д
|
Дескрипторлар
|
А (мак
4)
Түсінуі
|
0
|
Үй тапсырмасы мүлде
орындалмаған
|
1
|
Үй тапсырмасы орындалған,
бірақ бәрі қате.
|
2
|
Үй тапсырмасы орындалған,
бірақ жартылай қате.
|
3
|
Үй тапсырмасы толық
орындалған, бірақ дәлелдеуінде кемшілік
бар.
|
4
|
Үй тапсырмасы толық
орындалған, дәлелдей біледі.
|
В (мак
5)
Теориялық
білімі
|
0
|
Теориялық білімі жоқ. Қолдана
алмайды.
|
1
|
Теориялық білімі жеткіліксіз.
Қолдануында кемшіліктер көп.
|
2
|
Теориялық білімі бар, бірақ
қолдана алмайды.
|
3
|
Теориялық білімі жеткілікті.
Қолдануында кемшіліктер көп.
|
4
|
Теориялық білімі бар, бірақ
қолдануында аздаған кемшіліктер
бар.
|
5
|
Теориялық білімі мол. Орынды
қолдана біледі.
|
С (мак
6)
Қолдануы
|
0
|
Берілген тапсырмаларды мүлде
орындай алмайды.
|
1
|
Оқу материалымен танысу
барысында негізгі ұғымдарды пайдалана
білмейді.
|
2
|
Жаңа тақырыпты оқу барысында
теориялық білімін жеткілікті пайдалана
алмайды.
|
3
|
Тақырыпты оқу барысында білімі
бар болғанымен, жете мән бермеуінен берілген тапсырманы шала,
тиянақсыз орындайды.
|
4
|
Мәтінмен жұмыста тапсырманы
жалпылама шешу жолын біледі, тәсілдерді қолданбай орындай
алады.
|
5
|
Тақырыптық оқу барысында
аздаған қателіктер кездеседі. Қорытындысы
жақсы.
|
6
|
Тақырыптық мәтінмен жұмыс
істеу барысында тақырыпты жақсы түсінеді, білімдерін дұрыс қолданып
пайдалана біледі. Қорытындысы
жақсы.
|
0-5 ұпай- «2» 6-9
ұпай –«3» 10-12 ұпай-«4» 13-15
ұпай-«5»
|
Жаңа сабақты
бағалау
|
Критерийлері
|
ж/д
|
Дескрипторлар
|
А (мак
4)
Түсінуі
|
0
|
Шығармашылық жұмыспен мүлде
айналыспайды.
|
1
|
Шығармашылық жұмыспен
жеткіліксіз айналысады.
|
2
|
Шығармашылық жұмыспен
айналысады, бірақ дәлелдей
алмайды.
|
3
|
Шығармашылық жұмыспен
айналысады, бірақ дәлелдеуінде кемшілік
бар.
|
4
|
Шығармашылық жұмыспен толық
айналысады, дәлелдей біледі.
|
В (мак
5)
Теориялық
білімі
|
0
|
Теориялық білімі жоқ. Қолдана
алмайды.
|
1
|
Теориялық білімі жеткіліксіз.
Қолдануында кемшіліктер көп.
|
2
|
Теориялық білімі бар, бірақ
қолдана алмайды.
|
3
|
Теориялық білімі жеткілікті.
Қолдануында кемшіліктер көп.
|
4
|
Теориялық білімі бар, бірақ
қолдануында аздаған кемшіліктер
бар.
|
5
|
Теориялық білімі мол. Орынды
қолдана біледі.
|
С (мак
6)
Қолдануы
|
0
|
Берілген тапсырмаларды мүлде
орындай алмайды.
|
1
|
Оқу материалымен танысу
барысында негізгі ұғымдарды пайдалана
білмейді.
|
2
|
Жаңа тақырыпты оқу барысында
теориялық білімін жеткілікті пайдалана
алмайды.
|
3
|
Тақырыпты оқу барысында білімі
бар болғанымен, жете мән бермеуінен берілген тапсырманы шала,
тиянақсы з орындайды.
|
4
|
Мәтінмен жұмыста тапсырманы
жалпылама шешу жолын біледі, тәсілдерді қолданбай орындай
алады.
|
5
|
Тақырыптық оқу барысында
аздаған қателіктер кездеседі. Қорытындысы
жақсы.
|
6
|
Тақырыптық мәтінмен жұмыс
істеу барысында тақырыпты жақсы түсінеді, білімдерін дұрыс қолданып
пайдалана біледі. Қорытындысы
жақсы.
|
0-5 ұпай- «2» 6-9
ұпай –«3» 10-12 ұпай-«4» 13-15
ұпай-«5»
|