Қысқа мерзімді жоспар
|
Пән: Сауат ашу Мектеп: Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Менің отбасым Мұғалімнің аты-жөні: Күні сынып: Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
І дыбысы мен әрпі |
|
Оқу мақсаттары:
Барлық оқушылар
Көптеген оқушылар
Кейбір оқушылар |
1.2.9.1 Әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру
Әріпті тану, дыбыстау, ажырату, сөз ішінен таба алу.
Сөздерді буынға бөлу, дыбыстық талдау жасау, тізбектей оқу.
Өлең жолдарын құрастыру, сөйлем құрау, тиісті әріпті табу. |
|
Бағалау критерийлері |
Әріпті таниды, ажыратады. Дыбыспен сәйкестендіреді. |
|
Құндылықтарды дарыту |
Мәңгілік ел идеясының басты 7 құндылығының біріншісі Қазақстан Тәуелсіздігі және Астана құндылығын басшылыққа ала отырып, оқушыларды еліне, бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
|
Пәнаралық байланыс |
Өнер, әдебиеттік оқу сабағы |
|
Акт қолдану дағдылары |
Аудиожазба , таныстырылым. |
|
Бастапқы бөлім |
Ұ ұ әріпін еске түсіріп,сөздерді буынға бөліп оқиды, сөз ішінен таба алады, өз отбасы мүшелерін атайды, өлең жолдарын құрайды. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың жоспарланған кезеңі |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
ресурстар |
|
Сабақтың басы 3-5 минут
|
Құрметті балалар! Бүгінгі сабағымыз ерекше. Себебі бізге қонақтар келді. Бабадан қалып жеткен көрегендік, Биылғы жыл басқа жылдан ерекше. Себебі, тәуелсіз ел болғанымызға 25 жыл болды. Сол 25 жылдыққа орай біздің мектепте көптеген іс-шаралар өтіп жатыр. Иә,тарих толқынында толқып отырып, телегей теңіздей тасып жеткен мәртебесі биік тәуелсіздікке 25 жыл толды. Мереке құтты болсын! Сол шараның бірі ретінде бүгінгі сабағымызды арнаймыз. – Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш! Топқа аттары жазылған түрлі-түсті қағаз қималары арқылы бөліну. |
Слайд
Топ аттары жазылған қима қағаздар және топ аты
|
|
Сабақтың ортасы 20-25 минут
|
Қайталау – білім анасы. Әліппе әнін тыңдату арқылы өткен әріптерді еске түсіреді. -Шығармашылық тапсырма: өткен әріптер бойынша өлең жолдарын құрастыру. -№ 1 тапсырма (Т) -Сөз дегеніміз не ? -Сөз қалай жасалады? -Дыбыстар неше топқа бөлінеді? Дыбыстар мен әріптердің айырмашылығы неде? 1 –топ адасқан әріптерден бір түстің атын құрап, дөңгелектермен жазу (сары) (3 тілде айту ) 2- топ адасқан әріптерден бір санның атын құрап, дөңгелектермен жазу (алты ) (3 тілде айту ) 3- топ адасқан әріптерден бір қимылды білдіретін сөзді құрап, дөңгелектермен жазу ( жүру ) (3 тілде айту ) 4- топ адасқан әріптерден бір заттың атын білдіретін сөзді құрап, дөңгелектермен жазу (сағат ) (3тілде айту ) Әр сөзді буынға бөледі . Дескриптор Дыбыстық талдау жасады Буынға бөлді. Қалыптастырушы бағалау: топтар бір-бірін бағдаршам арқылы бағалайды. Ширату: « Видео жазба көрсету және талқылау» әдісі арқылы жаңа тақырыпқа болжау жасау. (Ұ) Дыбыстардың әлеміне саяхатқа шығып, бейнефильмдерді көріп, І әріппен танысып, жазады. № 2 тапсырма «Отбасы ағашы » әдісі (Ұ) Өлеңді тыңдау, Отбасы ағашына отбасы мүшелері мен мамандық түрлерін сәйкестендіру Дескриптор 1. Өлеңді тыңдады 2. Мағынасын түсінді 3. Отбасы мүшелері мен мамандық түрлерін сәйкестендірді Қалыптастырушы бағалау: «шапалақ» арқылы бір-бірін бағалайды. № 3 тапсырма Буын құрайық (Ж) Ін, Іс, Іл Дескриптор Буындар құрады. Қалыптастырушы бағалау (ауызша): «Жарайсың!», «Талпын!», «Белсенділік таныт!» №4 тапсырма Оқулықпен жұмыс (тізбектей оқу) (Ұ) Ін іні іс тіс іл шіл ірі тіл. Дескриптор Тізбектей оқыды Кері байланыс: смайлик арқылы бағалау Сергіту сәті Тербеледі ағаштар Алдымнан самал еседі Кіп- кішкентай ағаштар Біп- биік болыл өседі. Мақал- дегеніміз балалар, адамның ойын жарыққа шығаратын күшті құрал тіл. Ал тіл адамдар түсінетін құрал болып қана табылмай сонымен бірге атадан балаға мирас болып келе жатқан өмір тәжірибесін, өнер-білімін жеткізуші құрал.Сол рухани байлығымыздын бірі халық ауыз әдебиеті.Ауыз әдебиеті халқымыздың асыл да мол мұрасы,қымбат қазынасы. № 5 тапсырма (Т) «Үш қадамды сұхбат» әдісі А қыл ды іс тын ды ра ды, А қы мақ тіс сын ды ра ды. 1-топ Мақалды бастайды 2-топ Мақалды жалғастырады 3-топ Буынға бөледі Дескриптор Мақалдың жалғасын тапты. Буынға бөлді. Қалыптастырушы бағалау: бас бармақ арқылы № 6 тапсырма (Ж) «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі Қай сурет сызбаға сәйкес келеді?
Дескриптор Сызбаға сәйкес сөзді тапты. Жұппен талдады. Қалыптастырушы бағалау: жұппен стикер арқылы бағалау |
в
Видео жазба Video playback 2
Слайд
Сергіту сәтіне арналған жинақ
|
|
Сабақтың соңы 10-15 минут |
Рефлексия Бүгінгі сабақта не істедік? Сабақ қызықты болды ма? Нені үйрендің? Неден қиналдың? Әр бала стикерге өз атын жазып баспалдаққа жапсырады |
Баспалдақ суреті
|
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|
Қабілетті оқушылар тапсырма № 1 Өтілген әріптерді пайдаланып өлең жолдарын құра Тапсырма № 2 сөз құрамындағы қалып қойған әріптерді тауып жаз
Тапсырма № 3 Берілген сөздермен сөйлем құрау
|
|
|
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
|
||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
І дыбысы мен әрпі
І дыбысы мен әрпі
Қысқа мерзімді жоспар
|
Пән: Сауат ашу Мектеп: Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Менің отбасым Мұғалімнің аты-жөні: Күні сынып: Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
І дыбысы мен әрпі |
|
Оқу мақсаттары:
Барлық оқушылар
Көптеген оқушылар
Кейбір оқушылар |
1.2.9.1 Әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру
Әріпті тану, дыбыстау, ажырату, сөз ішінен таба алу.
Сөздерді буынға бөлу, дыбыстық талдау жасау, тізбектей оқу.
Өлең жолдарын құрастыру, сөйлем құрау, тиісті әріпті табу. |
|
Бағалау критерийлері |
Әріпті таниды, ажыратады. Дыбыспен сәйкестендіреді. |
|
Құндылықтарды дарыту |
Мәңгілік ел идеясының басты 7 құндылығының біріншісі Қазақстан Тәуелсіздігі және Астана құндылығын басшылыққа ала отырып, оқушыларды еліне, бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
|
Пәнаралық байланыс |
Өнер, әдебиеттік оқу сабағы |
|
Акт қолдану дағдылары |
Аудиожазба , таныстырылым. |
|
Бастапқы бөлім |
Ұ ұ әріпін еске түсіріп,сөздерді буынға бөліп оқиды, сөз ішінен таба алады, өз отбасы мүшелерін атайды, өлең жолдарын құрайды. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың жоспарланған кезеңі |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
ресурстар |
|
Сабақтың басы 3-5 минут
|
Құрметті балалар! Бүгінгі сабағымыз ерекше. Себебі бізге қонақтар келді. Бабадан қалып жеткен көрегендік, Биылғы жыл басқа жылдан ерекше. Себебі, тәуелсіз ел болғанымызға 25 жыл болды. Сол 25 жылдыққа орай біздің мектепте көптеген іс-шаралар өтіп жатыр. Иә,тарих толқынында толқып отырып, телегей теңіздей тасып жеткен мәртебесі биік тәуелсіздікке 25 жыл толды. Мереке құтты болсын! Сол шараның бірі ретінде бүгінгі сабағымызды арнаймыз. – Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш! Топқа аттары жазылған түрлі-түсті қағаз қималары арқылы бөліну. |
Слайд
Топ аттары жазылған қима қағаздар және топ аты
|
|
Сабақтың ортасы 20-25 минут
|
Қайталау – білім анасы. Әліппе әнін тыңдату арқылы өткен әріптерді еске түсіреді. -Шығармашылық тапсырма: өткен әріптер бойынша өлең жолдарын құрастыру. -№ 1 тапсырма (Т) -Сөз дегеніміз не ? -Сөз қалай жасалады? -Дыбыстар неше топқа бөлінеді? Дыбыстар мен әріптердің айырмашылығы неде? 1 –топ адасқан әріптерден бір түстің атын құрап, дөңгелектермен жазу (сары) (3 тілде айту ) 2- топ адасқан әріптерден бір санның атын құрап, дөңгелектермен жазу (алты ) (3 тілде айту ) 3- топ адасқан әріптерден бір қимылды білдіретін сөзді құрап, дөңгелектермен жазу ( жүру ) (3 тілде айту ) 4- топ адасқан әріптерден бір заттың атын білдіретін сөзді құрап, дөңгелектермен жазу (сағат ) (3тілде айту ) Әр сөзді буынға бөледі . Дескриптор Дыбыстық талдау жасады Буынға бөлді. Қалыптастырушы бағалау: топтар бір-бірін бағдаршам арқылы бағалайды. Ширату: « Видео жазба көрсету және талқылау» әдісі арқылы жаңа тақырыпқа болжау жасау. (Ұ) Дыбыстардың әлеміне саяхатқа шығып, бейнефильмдерді көріп, І әріппен танысып, жазады. № 2 тапсырма «Отбасы ағашы » әдісі (Ұ) Өлеңді тыңдау, Отбасы ағашына отбасы мүшелері мен мамандық түрлерін сәйкестендіру Дескриптор 1. Өлеңді тыңдады 2. Мағынасын түсінді 3. Отбасы мүшелері мен мамандық түрлерін сәйкестендірді Қалыптастырушы бағалау: «шапалақ» арқылы бір-бірін бағалайды. № 3 тапсырма Буын құрайық (Ж) Ін, Іс, Іл Дескриптор Буындар құрады. Қалыптастырушы бағалау (ауызша): «Жарайсың!», «Талпын!», «Белсенділік таныт!» №4 тапсырма Оқулықпен жұмыс (тізбектей оқу) (Ұ) Ін іні іс тіс іл шіл ірі тіл. Дескриптор Тізбектей оқыды Кері байланыс: смайлик арқылы бағалау Сергіту сәті Тербеледі ағаштар Алдымнан самал еседі Кіп- кішкентай ағаштар Біп- биік болыл өседі. Мақал- дегеніміз балалар, адамның ойын жарыққа шығаратын күшті құрал тіл. Ал тіл адамдар түсінетін құрал болып қана табылмай сонымен бірге атадан балаға мирас болып келе жатқан өмір тәжірибесін, өнер-білімін жеткізуші құрал.Сол рухани байлығымыздын бірі халық ауыз әдебиеті.Ауыз әдебиеті халқымыздың асыл да мол мұрасы,қымбат қазынасы. № 5 тапсырма (Т) «Үш қадамды сұхбат» әдісі А қыл ды іс тын ды ра ды, А қы мақ тіс сын ды ра ды. 1-топ Мақалды бастайды 2-топ Мақалды жалғастырады 3-топ Буынға бөледі Дескриптор Мақалдың жалғасын тапты. Буынға бөлді. Қалыптастырушы бағалау: бас бармақ арқылы № 6 тапсырма (Ж) «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі Қай сурет сызбаға сәйкес келеді?
Дескриптор Сызбаға сәйкес сөзді тапты. Жұппен талдады. Қалыптастырушы бағалау: жұппен стикер арқылы бағалау |
в
Видео жазба Video playback 2
Слайд
Сергіту сәтіне арналған жинақ
|
|
Сабақтың соңы 10-15 минут |
Рефлексия Бүгінгі сабақта не істедік? Сабақ қызықты болды ма? Нені үйрендің? Неден қиналдың? Әр бала стикерге өз атын жазып баспалдаққа жапсырады |
Баспалдақ суреті
|
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|
Қабілетті оқушылар тапсырма № 1 Өтілген әріптерді пайдаланып өлең жолдарын құра Тапсырма № 2 сөз құрамындағы қалып қойған әріптерді тауып жаз
Тапсырма № 3 Берілген сөздермен сөйлем құрау
|
|
|
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
|
||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
||
шағым қалдыра аласыз






















