Ұзақ мерзімді жоспардың
4-тарауы:
«Отбасы құндылықтары»
бөлімі
|
Мектеп: «Қ.Қайсенов атындағы орта мектебі»
КММ
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Әскербекова
Б.Ә
|
Сынып: 5
|
Қатысқандар:15
|
Қатыспағандар:0
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Нұрдәулет Ақыш «Нағыз әже қайда?»
әңгімесі
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
5 Б/С2. Кейіпкерлерді шынайы өмірмен
салыстырып бағалау
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық оқушылар орындай
алады: «Нағыз әже қайда?» әңгімесіндегі кейіпкерлерді
шынайы өмірмен салыстырып бағалайды
|
Оқушылардың көпшілігі орындай
алады: «Нағыз әже қайда?» әңгімесіндегі кейіпкерлерге
талдау жасайды, оны шынайы
өмірменсалыстырады
|
Кейбір оқушылар орындай
алады: «Нағыз әже қайда?» әңгімесіндегі кейіпкерлерді
шынайы өмірмен салыстырып бағалай отырып, саралау жұмыстарын
жүргізеді
|
Бағалау
критерийі
|
-
«Нағыз әже қайда?» әңгімесіндегі кейіпкерлер
іс-әрекеті арқылы образдардыашады
-
«Нағыз әже қайда?» әңгімесіндегі кейіпкерлерді
шынайы өмірмен салыстырып бағалайды, өзіндік пікір
қалыптастырады
-
«Менің әжем» тақырыбында өз әжесінің образын
көрсетіп, рөлге кіріп
ойнайды
|
Дескриптор
|
-
Әңгімедегі кейіпкерлердің жеке құндылығына талдау
жасайды
-
Әңгіме кейіпкерлерін шынайы өмірмен салыстырады,
өзіндік баға береді
-
«Менің әжем» тақырыбында диалог
құрастырады
|
Тілдік
мақсаттар
|
Оқушылар орындай
алады:Кейіпкерлерді жан-жақты талдайды, шынайы өмірмен
салыстырады, бағалайды
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен
терминдер: ұршық- жүннен жіп иіруге арналған жеңіл аспап,
шылауыш кимешек-кимешек үстінен байланатын үлкен шаршы орамал,
жаулық, кейуана-жасы ұлғайған кәрі адам, ана, дәндету-құнықтыру,
әдетке айналдыру, қамзол
|
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы
тіркестер:
ұршық деген немене? Әңгіме неліктен«Нағыз әже қайда?»деп аталды?
Әжемен қандай сұхбат құрар едің?
|
Талқылауға арналған
сұрақтар:
Әңгімедегі «Нағыз әже
қандай?»
Ерекше қасиеттерін
ата!
|
Не себепті ..... деп
ойлайсыз?
Ақ кимешек, қамзол киген, өте ақылды, сабырлы,
мейірімді, кең пейілді жан
|
Ишара: рөлдік ойын «Әже мен немере» арасындағы
диалог
|
Құндылықтарға
баулу
|
«Әже – ақылдың кені, өткеннің шежіресі» деген
ұлттық, отбасылық құндылығымызды
дәріптеу
|
Пәнаралық
байланыс
|
театр өнері, қазақ
тілі
|
Алдыңғы
оқу
|
Қазіргі заман әжелерін «Нағыз әже» деп атауға
лайық па?
|
Жоспар
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған жаттығу
түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
Басы
3 мин
|
(Жүректен-жүрекке)
Түрлі пішіндерді таңдау
арқылы
|
Түрлі пішіндер
|
Сабақтың
ортасы
25 мин
|
-
Өткен тақырыптағы түсініктері бойынша
сұрақ-жауап
-
Н.Ақыштың қандай шығармалары
бар?
-
«Нағыз әже қайда?» әңгімесінде қандай ой
толғайды?
-
Әңгіме кейіпкерлері туралы не
білеміз?
-
Әңгіме кейіпкерлеріне тән қасиеттерді талдап,
сипаттайды«Кластер»
арқылы
-
Венн диаграммасы арқылы әкесін тәрбиелеген әже
мен баланың ойындағы қазіргі заманғы әжені
салыстырады
-
«4
сөйлем тәсілі» арқылы әңгіме туралы пікірлеріңді білдіріңдер
(пікір, дәлел, мысал, қорытынды)
Пікір білдіріп, өз көзқарастарын дәлелдеп, мысал
келтіріп, әңгімеден не үйрендің, қандай қорытынды
шығардың?
|
А-3, А-4,
Маркер,
|
Сабақтың
соңы
|
5.
Рөлдік ойын «Менің әжем» тақырыбына
диалог
Бүгінгі күнгі әже образына баға
береді
6.«бес
саусақ»әдісі арқылы оқушылар рефлексия жасайды,
мұғалім кері байланыс алады
.
Осы тақырыпты қорытындылап, сабақтың мақсатына
жеткен жетпегенін, неге көңіл бөлу керек, келешекте не істеу керек
деген сұрақтарға жауап аламын.
|
Әже
киімі
|
Қосымша
мәлімет
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді
қалай жоспарлайсыз?
Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай
түрлендіресіз?
|
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс – денсаулық және
қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен
байланыс (тәрбие
элементі)
|
Интервью әдісі
«Ұжымдық тұжырымдамалық карта» «Қос
диаграмма»
«Кластер»
«Венн
диаграмма»
«4
сөйлем тәсілі»
|
«Бас бармақ» арқылы
бағалау
«Ұжымдық шапалақ» арқылы
бағалау
«Бағдаршам»
«мадақтау сэндвичі» арқылы бағалау
|
театр өнері, қазақ
тілі
«Әже – ақылдың кені, өткеннің шежіресі» деген
ұлттық құндылығымызды
дәріптеу
|
Сабақ бойынша
рефлексия
-
Сабақ мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма,
қолжетімді болды ма?
-
Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?
Егер оқу мақсатына қол жеткізбеген болса неліктен деп
ойлайсыз?
-
Сабақ қалай және қандай деңгейде
өтті?
-
Жоспарланған саралау дұрыс іске асты ма?
(тапсырмалар сәйкес болды ма?)
-
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді
пайдаландыңыз ба?
-
Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма,
неліктен?
-
Осы жоспарға қандай өзгеріс
енгіземін және неге?
|
|
Жалпы
бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі
нәрсе (оқыту мен оқуға
қатысты):
1. Графикалық
органайзер
2. рөлдік
ойын
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал
етер еді (оқыту мен оқуға
қатысты)?
1.
2. Саралайтын тапсырмалар
беру
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе
жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені
анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару
қажет?
Диалогтық
оқуға,.......
|