Пәні:Физика
Мектеп:
Қысқа мерзімді
жоспар бөлімі: Мұғалімнің
аты-жөні:
Күні: Қатысқандар
саны-
Сынып:7 Қатыспағандар
саны-
|
Сабақ тақырыбы: Иіндіктің
тепе-теңдік шарты
|
Сабаққа негізделген оқу
мақсаты
|
7.2.2.4.Тепе-теңдікте тұрған
денелер үшін күш моменттер ережесін тұжырымдау және есептер
шығаруда қолдану.
|
Сабақ
мақсаттары
Барлық
оқушылар:
Көп
оқушылар:
Кейбір
оқушылар:
|
-
Иіндіктің не екенін
біледі .
-
Тепе-теңдікте тұрған
денелер үшін күш моменттер ережесін айтады,
түсінедіреді.
-
Тепе-теңдікте тұрған денелер
үшін күш моменттер ережесін тұжырымдап және есептер шығаруда
қолданады
|
Бағалау
критерийі
|
1.Иіндіктің не
екенін біледі. 2.Иіндіктің тепе-теңдік шартын
түсінеді.
3.Иінді таразыларды
қолдана алады және есептер
шығарады
|
Тілдік
мақсаттар
|
Оқылым және айтылым дағдысына
басымдық беремін(Рычаг,блок,
шығыр).
|
Құндылықтарға
баулу
|
Оқушылардың сабаққа деген
қызығушылығын арттыра отырып,техникалық және кәсіби мамандықтарды
таңдауға септігін тигізу.
|
Пәнаралық
байланыс
|
математика
|
Алдыңғы
білім
|
Дененің массалық
центрі.
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
(10минут)
|
1.Ұйымдастыру
кезеңі:Сәлемдесу.Оқушыларды
түгелдеу. "Шаттық
шеңберін"құру.Оқушылар бір-біріне жақсы
тілектерін айту арқылы сыныпта жақсы психологиялық ақуал
қалыптастыру.Заттың агрегаттық күйі "Қатты","Сұйық","Газдар" арқылы
3-топқа бөлу .2.Үй жұмысын сұрау:"Сен
маған,мен саған" әдісі арқылыоқушылар
бір-біріне сұрақ қояды.
1.Дененің массалар центрі
дегеніміз не? 2.Дененің массалар центрін қалай анықтауға болады?
3.Дененің массалар центрін білу не үшін қажет? 4.Дененің массалар
центрі мен ауырлық центрі қай жағдайда сәйкес келеді? 5.Қандай
тепетеңдік орнықты деп аталады? 6.Қандай тепетеңдік орнықсыз деп
аталады?
|
Оқулық
Электронды
оқулық
Видио
материал
|
Сабақтың
ортасы
(20-25
минут)
|
Жаңа
сабақ.Тақырыпты хабарлау,оқушылардың
зейінін сабаққа
аудару.
Жаңа сабақты суреттен,кітаптан,көрнекіліктен және
интерактивті тақтадан көрсету.Оқушыларға жоғарыда көрген мәтінге
байланысты «Мәтінмен жұмыс»
әдісі арқылы3-топқа тапсырма
беремін.
"Қатты денелер"
тобы:Күш моменті мен иінтіректің
тепе-теңдік шартын
түсіндіру.
"Сұйық
денелер"тобы:Инді таразылар мен иінтіректің
түрлерін
түсіндіру.
"Газды денелер"тобы:
Шығырдың түрлері мен көлбеу
жазықтықты
түсіндіру.
Сабақты толықтыру мақсатында электрондық оқулықтан
тақырыпқа сай бейне материал
көрсетемін.
Сабақты
бекіту:
«Ойлан-талқыла-дәлелде»
әдісі арқылы 3-топқа есеп
беру.
"Қатты денелер"
тобы:Тепе-теңдік қалпын сақтаған
иінтіректің иіндері сәйкесінше 15см және 60см.Иінтіррекке әрекет
етуші күш 1,5 Н.Үлкен иінге түсетін күштің шамасын
анықтаңдар. "Сұйық
денелер"тобы:Иінтіректің ұштарына 2Н және
18Н күштер әрекет етеді.Иінтіректің ұзындығы 1м.Иінтірек тепе-
теңдік қалпын сақтаса,онда тірек нүктесі қай жерде
орналасқан.
"Газды
денелер"тобы:Тірек нүктесінен 10см
қашықтықта әрқайсысы 100г болатын 4 жүк ілінген. Иінтірек тепе-
теңдік қалпын сақтау үшін 20см қашықтықта қандай күш түсіру
қажет
|
Суреттер
|
Сабақтың соңы
(10-минут)
|
«Доп лақтыру» әдісі бойынша
сабақты
қорытындылау.
1.иіндік дегеніміз не
?
2.иінтірек қандай жағдайда
тепе – теңдікте
болады?
3.күштен ұтыу дегеніміз не
?
Үйге тапсырма
беру: 1.Тест сұрақтар
дайындау(5-сұрақ). 2.Оқулықтан жаттығу есептерін
шығару(1,2,3)
Кері
байланыс: «Екі жұлдыз,бір тілек» әдісі
арқылы
|
|
Қосымша
ақпарат
|
Саралау.Сіз қандай тәсілмен
көбірек көрсетпексіз. Сіз басқаларға қарағанда қаббілетті
оқушыларға қандай тапсырмалар
бересіз
|
Бағалау.Сіз
оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырсыз?
|
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын
сақтау
|
Талаптары жоғары
оқушыларға тапсырманы күрделендіре отырып беремін
.
Баспадан шыққан және
электронды дереккөздерден алын- ған бейнежазбаларды көрсетемін .
Оқушыларға ойлау үшін және бірқатар жауаптар алу үшін , алдын-ала
дайындалған сұрақтар беремін
.
|
"Мәтінмен
жұмыс" әдісі
Бағалау
критерийлері
|
дескриптор
|
балл
|
Иіндіктер
|
Иіндік жайлы
түсінеді
|
1
|
Иінді таразылармен жұмыс жасай
алады
|
1
|
Шығырдың түрлерін
біледі
|
1
|
"Сен маған,мен
саған" әдісі- әр дұрыс жауапқа 1
балл
«Доп лақтыру»
әдісі- әр дұрыс жауапқа 1
балл
«Ойлан-талқыла-дәлелде»
әдісі
Бағалау
критерийлері
|
дескриптор
|
балл
|
Есептер
шығару
|
Есептің берілгенін дұрыс жаза
біледі
|
1
|
ХБЖ келтіре
алады
|
1
|
Формуланы дұрыс түрлендіре
алады
|
1
|
|
Қауіпсіздік
техникасын сақтау
|
Сабақ бойынша
рефлексия
|
Бұл тарауды сабақ
туралы рефлекция жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз
маңызды деп санайтын сұрақтарғажауап
беріңіз.
|
Сабақ мақсаттары
немесе оқу мақсаттары шынайы қолжетімді болды
ма?
|
|
Барлық оқушылар оқу
мақсатына қол жеткізді ме?
|
|
Егер оқушылар оқу
мақсатына жетпеген болса неліктен деп
ойлайсыз?
|
|
Сабақта саралау
дұрыс жүргізілді ме?
|
|
Сабақ кезеңдерінде
уақытты тиімді пайдаландыңыз
ба?
|
|
Сабақ жоспарынан
ауытқулар болды ма және
неліктен?
|
|
Жалпы
бағалау
|
Сабақта ең жақсы
өткен екі нәрсе оқыту мен оқуға
қатысты
1.
2.
Сабақтың бұданда
жақсы өтуіне оң ықпал етер еді оқыту мен оқуға
қатысты
1.
2.
Осы сабақтың
барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың
жетістіктері қиыншылықтары туралы нені анықтадым менің келесі
сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет.
1.
2.
|