Сабақ
жоспары
Бекітемін:__________
Директордың оқу ісі жөніндегі
орынбасары
Күні:
Пән аты: Дүние жүзі
тарихы
Сыныбы: 9
Сабақтың
тақырыбы
|
Италия
|
Сілтеме
|
Ғаламтор,
оқулық
|
Жалпы
мақсаты
|
Екінші дүние
жүзілік соғыстан кейінгі елдің әлеуметтік-экономикалық жағдайы,
республиканың құрылуы, жүргізген саясаттары, партиялардың дамуы
туралы түсіндіру
|
Күтілетін
нәтиже
|
Екінші дүние
жүзілік соғыстан кейінгі елдің әлеуметтік-экономикалық жағдайы,
республиканың құрылуы, жүргізген саясаттары, партиялардың дамуы
туралы білетін болады
|
Негізгі
идеялар
|
Сабақ барысында
өзара әрекеттесу арқылы танымдық белсенділіктері артады.
|
Тапсырма
көздері
|
1.Өз бетінше іздену жұмыстары
2.Өзара пікір алмасу
3.Бірін-бірі
тыңдау арқылы өзара әрекеттестікте жұмыс жасау
|
Сабақтың
көрнекілігі
|
Интерактивті
тақта, слайд, постерлер
|
Мотивациялық
кезең
|
Шағын топтарға
бөліну, бағалау критерийлерімен таныстыру, топ басшыларын
сайлау
|
Үй тапсырмасын
сұрау
|
Сыныптағы әрбір оқушыға сабаққа кіру билеті
таратылады. Әрбір билетте
1.Подстам конференция сы бойынша Германияны
бақылау үшін қандай кеңес құрылды, неше аймаққа
бөлінді
|
№1
Кіру билеті
|
Біріккен Германия Социалистік партиясы
қашан құрылды?
|
№2
Кіру билеті
|
Германия Федеративтік Республика қашан
құрылды?
|
№3
Кіру билеті
|
ГФР үкіметін кім
басқарды?
|
№4
Кіру билеті
|
ГФР-дің мемлекеттік басқару әдісі
қандай?
|
№5
Кіру билеті
|
ГФР-дегі саяси партияларды
ата
|
№6
Кіру билеті
|
К. Аденауэр қызметтен кеткен
жыл
|
№7
Кіру билеті
|
Вилле Бранд қай жылы канцлер қызметіне
сайланды?
|
№8
Кіру билеті
|
В. Бранд үкіметінің
бағдарламасы
|
№9
Кіру билеті
|
Темір канцлер атанған социалистердің
өкілі
|
№10
Кіру билеті
|
Әлемдік дағдарыс жылдары
|
№11
Кіру билеті
|
Азық түлік карточкасы 1958 ж дейін қай
бөлігінде сақталды?
|
№ 12
Кіру
билеті
|
Берлин қабырғасын тұрғызу себебі
неде?
|
Көшбасшы
|
Берлин қабырғасы қашан
қиратылды?
|
Көшбасшы
|
Германияның бірігуінің халықаралық-құқықтық шарты
қандай формула бойынша іске асырылатын болды?
|
Көшбасшы
|
Біріккен Германияның бірінші
канцлері
|
№ 13
кіру
билеті
|
Герхард Шредер билік еткен
жылдар
|
№ 14
Кіру
билеті
|
ГФР қашан Қазақстан Республикасының
тәуелсіздігін мойындады?
|
№ 15
Кіру
билеті
|
|
Жаңа сабақ
|
Аралас
|
Сергіту сәті
|
«Лабиринт»
ойыны
|
Кейінгі тапсырмалар
|
Бағалау критерийлері
№
|
Критерийлер
|
Ұпайы
|
1
|
Нақты оқиғаны
білу
|
1
|
2
|
Ғасыр ,
жылдарды ажырата білу
|
6
|
3
|
Тақырыптың
мазмұнын білуі
|
2
|
4
|
Оқиғаны талдай
білуі
|
8
|
5
|
Тарихи
суреттерді баяндап , жинақтау
|
5
|
6
|
Топтық
жұмыстағы белсенділігі
|
4
|
7
|
Термин сөздерді
білуі
|
3
|
Бағалау парағы
№
|
Аты
|
Нақты оқиғаны білуі
|
Жылдарды ажырата білуі
|
Тақырыптың мазмұнын
түсінуі
|
Оқиғаны талдау
|
Картамен жұмыс жасап
қолдану
|
Термин сөздерді ажырата
білу
|
Ұпай саны
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Жоба қорғау
1-топ Италияның соыстан кейінгі
жағдайы
2-топ Италияда партиялық-саяси
құрылымдардың дамуы
3-топ ХХ ғ соңы ХХІ ғ басындағы
Италия саясаты
Жұптық жұмыс
1-кесте. Германия мен Италияның
әлеуметтік-экономикалық ұқсастықтары мен айырмашылықтарын
жаз
Мемлекет
|
Ұқсастықтары
|
Айырмашылықтары
|
Германия
|
|
|
Италия
|
|
|
№2 кесте. Италяның әлеуметтік –
экономикалық дамуы
Модель
|
Экономикалық
жүйесі
|
Қалалары
|
Солтүстік-Батыс
|
|
|
Солтүстік-Шығыс және
Орталық Италия
|
|
|
Оңтүстік Италия
|
|
|
№
3 кесте хронологиялық
кесте
Жылы
|
Оқиғасы
|
|
Коалициялық үкімет
болды
|
1948 ж 1
қаңтар
|
|
1950-1960
жылдары
|
|
|
С. Берлускони үкімет
басына келді
|
1994 жылдың
соңы
|
|
|
Компартия үкімет саясатын қолдайтын
келісімге қол қойды
|
|
Қызыл
бригада
|
Жеке жұмыс
Жаңа сөздер
Неофашизм -
2-дүниежүзілік соғыстан кейін таратылған фашистік ұйымдардың
саяси және
идеялық бағытын жалғастырушы
қазіргі заманғы оңшыл-радикалдық
қозғалыс.
2.
Коалиция (лат. coalіtіo –
одақ) – 1) екі немесе бірнеше мемлекеттер арасында қандай да бір
өзге мемлекетке, я болмаса мемлекеттер тобына қарсы бірлескен
іс-қимыл жасау мақсатында уақытша құрылған әскери
немесе саяси
одақ; 2) екі немесе бірнеше саяси партиялар арасындағы өзара
келісім. Мұндай келісім, негізінен, партиялардың парламентте
көпшілік дауыс алуы мақсатында, яки осы партиялар
өкілдерінен Коалициялық
үкімет құру үшін
жасалады.
|
Қорытынды
|
-
Коалициялық үкімет дегеніміз
не?
-
Италияның экономикалық
жүйесінде неше ерекше модель қалыптасты?
-
«»Таза қол» дегеніміз
не?
-
«Таза қол» қозғалысы бойынша
ақталып шаққандар кімдер?
-
Берлускони бастаған саяси одақ
мақсаты не?
|
Бағалау
|
Бағалау критерийлері
арқылы
|
Үйге тапсырма
|
Италия
|
Сабақ туралы жалпы ойың?
..........................................................................................................................................................................................................................................................................
..........................................................................................................................................................................................................................................................................
Не жақсы өтті?
..........................................................................................................................................................................................................................................................................
..........................................................................................................................................................................................................................................................................
Қайсы жақсы шыққан жоқ?
...................................................................................................................................................................
..........................................................................................................................................................................................................................................................................
Сіз нені дамытар едіңіз?
...................................................................................................................................................................
Нені өзгерткіңіз келеді?
.......................................................................................................................................................................................................................................................................