|
Бөлім: |
5.2 А Жай бөлшектерге амалдар қолдану |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Хамидова М.Т. |
|
|
Күні: |
15.11.2022 ж |
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жай бөлшектерді косу және азайту |
|
|
Оқу
бағдарламасына сәйкес |
5.1.2.17 бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және азайтуды орындау; 5.1.2.18 бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу және азайтуды орындау; |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Жай бөлшектердің бөлімдері бірдей және әртүрлі бөлшектерді қосу және азайтуды есептеу. |
|
|
Бағалау критерийі |
Бөлімдері бірдей және әртүрлі бөлшектерді қосу және азайтуды есептейді. |
|
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну және қолдану. Қолдану. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы: (5 мин) |
Сыныппен сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа назарын аудару. Сыныптағы оқушыларды отырған орны бойынша топқа бөліп айтып өту. «Миға шабуыл» әдісі Өткен сабақтағы тақырыптарды сұрақтар арқылы пысықтап алу. 1) Бөлімдері бірдей және әртүрлі жай бөлшектерді қалай салыстырамыз? 2) Дұрыс және бұрыс бөлшектер дегеніміз не? 3) Жай бөлшектің бөлімі, алымы дегеніміз не? 4) Бұрыс бөлшекті аралас санға қалай айналдырамыз? 5) Ортақ бөлім дегеніміз не? Үй жұмысын сұрау.
Бұл әдісте оқушылар үйге берілген тапсырмадағы ортақ бөлінің дұрыстығын тексереді. Үйге берілген тапсырмалардың жауабы қате болған жағдайда, мұғалім жауабын өзі айтады. |
Мұғаліммен сәлемдеседі. Оқушылар мұғалім айтып өткені бойынша топтарға бірігіеді. Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Үй тапсырмасын орындаған оқушы есептің жауаптарын айтады, қалған оқушылар дұрыс немесе бұрыс екендігін айтады. Егер оқушының жауабы дұрыс болмаса келесі оқушы жалғастырады. |
ҚБ: мадақтау ҚБ: мадақтау Жарайсың,өте керемет! ҚБ: мадақтау Жарайсың, ақылдым, бұданда жақсы істей аласың!!! |
Презентация А4
парақтары, Led экран. |
|
Сабақтың ортасы: 35 мин |
«Интербелсенді әдіс» Топтық жұмыс 1топ. Дұрыс бөлшектер 2топ. Бұрыс бөлшектер 3топ. Жай бөлшектер 4 топ. Аралас сандар Топтық жұмыс ЗИПГЭЙД қосымшасымен жұмыс жасау. Әр топтқа тест тапсырмалары беріледі. Тест жауаптарын белгілейтін жауап парағы бірге беріледі. Жауаптарын қосымша арқылы тексеріп, топтарды бағалайды. Тиімділігі: топпен жұмыста бір бірімен қарым-қатынасы және оқушылар өздерінің білімдерін тексере отырып, ұқыптылыққа,шапшаңдыққа, жылдам ойлануға дағдыланады. «Бірге ойлаймыз» әдісі, сөзжұмбақ шешу. арнайы дайындалған тапсырма беріледі, топтарға таратып береді. Тиімділігі: топтық жұмыста бір бірімен қарым-қатынас, білімдерін ортаға салады. Деңгейлік тапсырмалар әдісімен оқулықтағы есептерге нұсқаулық беру. «Фортуна дөңгелегі» әдісі арқылы тақтаға шығатын оқушының атын анықтау. Тиімділігі: жеке жұмыста білімдерін пысықтайды,көрсетеді, жылдамдыққа, ұқыптылыққа дағдыланады. |
Тест жұмысын орындау. Жауап парағына белгілейді. Оқушылар тапсырмалардағы есептерді шығарады. Сөзжұмбақты шешеді. Оқушылар тақтаға шығып жұмыс жасайды. |
Дескриптор;
ҚБ: мұғалімнің бағалауы. Мадақтау Жарайсыңдар, өте жақсы! Дескриптор: - жай бөлшектерге амалдар қолданады , сөзжұмбақты шешеді. ҚБ: мұғалімнің бағалауы. Мадақтау Жарайсыңдар, өте жақсы! Дескриптор: - бөлімдері бірдей, әртүрлі жай бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіріп, қосу және азайту амалдарын орындайды. ҚБ: мұғалімнің бағалауы |
Тест тапсырмалары А6 парақтағы кесте
А4 парақта Led экран, оқулықпен, дәптермен жұмыс
|
|
Сабақтың соңы: (5 мин)
|
«Бағдаршам» әдісі
№327-328 |
Оқушылар бүгінгі сабаққа қатысты өздеріне қалаған түсті таңдау арқылы белгілейді. |
Бағалау: Сабақ барысында әр оқушының бағалау деңгейі бар «Бағалау» парағына оқушыларды жеке жұмыстарының орындалу күйіне қарай бағалап отырады. «Бағалау» парағың қорытындысы бойынша оқушыларды бағалаймын. |
Led экран 5 сынып оқулығы А.Е.Әбілқасымова, Т.П. Кучер, З.Ә. Жұмағұлова, 2017ж. |
Тапсырмалар
Қосымша 1 (Топпен жұмыс ) ЕБҚ және барлық оқушылар.
|
Тапсырмалар |
T |
F |
|
1.Көкжиекке бұрыш жасай лақтырылған дененің қозғалысы - парабола |
|
|
|
2. Көкжиекке лақтыру бұрышы 900 |
|
|
|
3. Көтерілу уақыты түсу уақытына тең емес |
|
|
|
4.Минималь
жылдамдық ең жоғары көтерілу нүктесі |
|
|
|
5. Көкжиекке бұрыш жасай лақтырылған дененің қозғалысын үш координатамен сипаттайды |
|
|
|
6.Көкжиекке бұрыш жасай лақтырылған дененің қозғалысын сипаттайтын негізгі шамалар: үдеу,орташа жылдамдық,орын ауыстыру, дене координатасы |
|
|
Қ
Анықтамасын
жазады
мысал
келтіреді
Ньютон заңдары
осымша 2 (топпен жұмыс ) ЕБҚ және барлық оқушылар.
формулаларын
жазады
Оқушылар
ұсыныстарын
жазады
Қосымша 3 (Топпен жұмыс ) ЕБҚ және барлық оқушылар.
1 топ.
Массасы m1=10 кг жүк басқа екі жүкпен тепе теңдік күйге келтірілген. Екінші жүктің массасы m2= 18 кг болса.
![]()
![]()
![]()
-
денеге әсер етеін күштерді көрсетіңіз
-
үшінші жүктің массасы есептеңіз
-
а бұрышын анықтаңыз
2
топ
Е
кі кісі массасы m =80 кг
бөренені көтеріп барады.Бірінші кісі l=80 см қашықтықтағы жерінен,
ал екінші кісі – екінші шетінен ұстап келеді.
![]()
-
Д
енеге әсер ететін күштерді
көрсетіңіз -
ХБЖ ға келтіріңіз
-
Бөрененің ұзындығы l=4 м болса, әр кісіге түсетін салмақты аңықтаңыз
3 топ
Ұзындығы l=1,2 м жіпке радиусы R=6 см массасы 5 кг шар ілінген.Жіп қабырғамен а=300 бұрыш жасайды.
![]()
-
Д
енеге әсер ететін
күштерді салыңыз -
Қ
абырға мен шар
бетінің үйкеліс коэффициетін есептеңіз
![]()
![]()
Қ
осымша
4
![]()
Сапалық есептер: (Жұппен жұмыс ) ЕБҚ және барлық оқушылар.
Суретте бір- бірімен байланысқан жылжымалы темір жол вагондарының үдеу а, өзара әрекеттесу вагонның орташа қозғалысының үдеуін анықтайды ма?
Қосымша 5
Эксперименттік тапсырма (Жұппен жұмыс) ЕБҚ және барлық оқушылар.
Динамометр көмегімен бөрененің жазықтықтағы көлбеу бұрышын анықтаңыз
Бөренені көлбеу жазықтықта жоғары және төмен жылжыту үшін қажетті күштерді салыстырыңыз.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жай бөлшектерді косу және азайту
Жай бөлшектерді косу және азайту
|
Бөлім: |
5.2 А Жай бөлшектерге амалдар қолдану |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Хамидова М.Т. |
|
|
Күні: |
15.11.2022 ж |
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жай бөлшектерді косу және азайту |
|
|
Оқу
бағдарламасына сәйкес |
5.1.2.17 бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және азайтуды орындау; 5.1.2.18 бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу және азайтуды орындау; |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Жай бөлшектердің бөлімдері бірдей және әртүрлі бөлшектерді қосу және азайтуды есептеу. |
|
|
Бағалау критерийі |
Бөлімдері бірдей және әртүрлі бөлшектерді қосу және азайтуды есептейді. |
|
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну және қолдану. Қолдану. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы: (5 мин) |
Сыныппен сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа назарын аудару. Сыныптағы оқушыларды отырған орны бойынша топқа бөліп айтып өту. «Миға шабуыл» әдісі Өткен сабақтағы тақырыптарды сұрақтар арқылы пысықтап алу. 1) Бөлімдері бірдей және әртүрлі жай бөлшектерді қалай салыстырамыз? 2) Дұрыс және бұрыс бөлшектер дегеніміз не? 3) Жай бөлшектің бөлімі, алымы дегеніміз не? 4) Бұрыс бөлшекті аралас санға қалай айналдырамыз? 5) Ортақ бөлім дегеніміз не? Үй жұмысын сұрау.
Бұл әдісте оқушылар үйге берілген тапсырмадағы ортақ бөлінің дұрыстығын тексереді. Үйге берілген тапсырмалардың жауабы қате болған жағдайда, мұғалім жауабын өзі айтады. |
Мұғаліммен сәлемдеседі. Оқушылар мұғалім айтып өткені бойынша топтарға бірігіеді. Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Үй тапсырмасын орындаған оқушы есептің жауаптарын айтады, қалған оқушылар дұрыс немесе бұрыс екендігін айтады. Егер оқушының жауабы дұрыс болмаса келесі оқушы жалғастырады. |
ҚБ: мадақтау ҚБ: мадақтау Жарайсың,өте керемет! ҚБ: мадақтау Жарайсың, ақылдым, бұданда жақсы істей аласың!!! |
Презентация А4
парақтары, Led экран. |
|
Сабақтың ортасы: 35 мин |
«Интербелсенді әдіс» Топтық жұмыс 1топ. Дұрыс бөлшектер 2топ. Бұрыс бөлшектер 3топ. Жай бөлшектер 4 топ. Аралас сандар Топтық жұмыс ЗИПГЭЙД қосымшасымен жұмыс жасау. Әр топтқа тест тапсырмалары беріледі. Тест жауаптарын белгілейтін жауап парағы бірге беріледі. Жауаптарын қосымша арқылы тексеріп, топтарды бағалайды. Тиімділігі: топпен жұмыста бір бірімен қарым-қатынасы және оқушылар өздерінің білімдерін тексере отырып, ұқыптылыққа,шапшаңдыққа, жылдам ойлануға дағдыланады. «Бірге ойлаймыз» әдісі, сөзжұмбақ шешу. арнайы дайындалған тапсырма беріледі, топтарға таратып береді. Тиімділігі: топтық жұмыста бір бірімен қарым-қатынас, білімдерін ортаға салады. Деңгейлік тапсырмалар әдісімен оқулықтағы есептерге нұсқаулық беру. «Фортуна дөңгелегі» әдісі арқылы тақтаға шығатын оқушының атын анықтау. Тиімділігі: жеке жұмыста білімдерін пысықтайды,көрсетеді, жылдамдыққа, ұқыптылыққа дағдыланады. |
Тест жұмысын орындау. Жауап парағына белгілейді. Оқушылар тапсырмалардағы есептерді шығарады. Сөзжұмбақты шешеді. Оқушылар тақтаға шығып жұмыс жасайды. |
Дескриптор;
ҚБ: мұғалімнің бағалауы. Мадақтау Жарайсыңдар, өте жақсы! Дескриптор: - жай бөлшектерге амалдар қолданады , сөзжұмбақты шешеді. ҚБ: мұғалімнің бағалауы. Мадақтау Жарайсыңдар, өте жақсы! Дескриптор: - бөлімдері бірдей, әртүрлі жай бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіріп, қосу және азайту амалдарын орындайды. ҚБ: мұғалімнің бағалауы |
Тест тапсырмалары А6 парақтағы кесте
А4 парақта Led экран, оқулықпен, дәптермен жұмыс
|
|
Сабақтың соңы: (5 мин)
|
«Бағдаршам» әдісі
№327-328 |
Оқушылар бүгінгі сабаққа қатысты өздеріне қалаған түсті таңдау арқылы белгілейді. |
Бағалау: Сабақ барысында әр оқушының бағалау деңгейі бар «Бағалау» парағына оқушыларды жеке жұмыстарының орындалу күйіне қарай бағалап отырады. «Бағалау» парағың қорытындысы бойынша оқушыларды бағалаймын. |
Led экран 5 сынып оқулығы А.Е.Әбілқасымова, Т.П. Кучер, З.Ә. Жұмағұлова, 2017ж. |
Тапсырмалар
Қосымша 1 (Топпен жұмыс ) ЕБҚ және барлық оқушылар.
|
Тапсырмалар |
T |
F |
|
1.Көкжиекке бұрыш жасай лақтырылған дененің қозғалысы - парабола |
|
|
|
2. Көкжиекке лақтыру бұрышы 900 |
|
|
|
3. Көтерілу уақыты түсу уақытына тең емес |
|
|
|
4.Минималь
жылдамдық ең жоғары көтерілу нүктесі |
|
|
|
5. Көкжиекке бұрыш жасай лақтырылған дененің қозғалысын үш координатамен сипаттайды |
|
|
|
6.Көкжиекке бұрыш жасай лақтырылған дененің қозғалысын сипаттайтын негізгі шамалар: үдеу,орташа жылдамдық,орын ауыстыру, дене координатасы |
|
|
Қ
Анықтамасын
жазады
мысал
келтіреді
Ньютон заңдары
осымша 2 (топпен жұмыс ) ЕБҚ және барлық оқушылар.
формулаларын
жазады
Оқушылар
ұсыныстарын
жазады
Қосымша 3 (Топпен жұмыс ) ЕБҚ және барлық оқушылар.
1 топ.
Массасы m1=10 кг жүк басқа екі жүкпен тепе теңдік күйге келтірілген. Екінші жүктің массасы m2= 18 кг болса.
![]()
![]()
![]()
-
денеге әсер етеін күштерді көрсетіңіз
-
үшінші жүктің массасы есептеңіз
-
а бұрышын анықтаңыз
2
топ
Е
кі кісі массасы m =80 кг
бөренені көтеріп барады.Бірінші кісі l=80 см қашықтықтағы жерінен,
ал екінші кісі – екінші шетінен ұстап келеді.
![]()
-
Д
енеге әсер ететін күштерді
көрсетіңіз -
ХБЖ ға келтіріңіз
-
Бөрененің ұзындығы l=4 м болса, әр кісіге түсетін салмақты аңықтаңыз
3 топ
Ұзындығы l=1,2 м жіпке радиусы R=6 см массасы 5 кг шар ілінген.Жіп қабырғамен а=300 бұрыш жасайды.
![]()
-
Д
енеге әсер ететін
күштерді салыңыз -
Қ
абырға мен шар
бетінің үйкеліс коэффициетін есептеңіз
![]()
![]()
Қ
осымша
4
![]()
Сапалық есептер: (Жұппен жұмыс ) ЕБҚ және барлық оқушылар.
Суретте бір- бірімен байланысқан жылжымалы темір жол вагондарының үдеу а, өзара әрекеттесу вагонның орташа қозғалысының үдеуін анықтайды ма?
Қосымша 5
Эксперименттік тапсырма (Жұппен жұмыс) ЕБҚ және барлық оқушылар.
Динамометр көмегімен бөрененің жазықтықтағы көлбеу бұрышын анықтаңыз
Бөренені көлбеу жазықтықта жоғары және төмен жылжыту үшін қажетті күштерді салыстырыңыз.
шағым қалдыра аласыз




















