|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5.1С Жай бөлшектер
|
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Жай бөлшектерді қысқарту |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.1.2.14 жай бөлшектерді қысқартуда бөлшектің негізгі қасиетін қолдану; 5.1.2.15 жай бөлшектерді жаңа бөлімге келтіру. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Оқушыларға жай бөлшектің негізгі қасиеті, бөлшектердің теңдігі туралы барынша толық ақпарат беру. Көрнекіліктер арқылы көрсету, деңгейлік тапсырмалар арқылы бекіту. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Күтілетін нәтиже: |
Жай бөлшектің қасиеттерін біле отырып оны есеп шығаруда қолдана білу. Оқушылардың өз ойларын толық жеткізе білуге, логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Жетістік критерийлері |
Дағдылар |
Жетістік критерийлері |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Білімін қолдану |
Жай бөлшектерді қысқартуда бөлшектің негізгі қасиетін қолданады Жай бөлшектерді жаңа бөлімге келтіруде қасиеттерді қолданады |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Жай бөлшектерде кездесетін терминологияларды үш тілде білу:
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтыр |
жақсы қарым-қатынас орнату, ынтымақтастық дағдысын қалыптастыру, сындарлы тіл табу, қарым-қатынас орнатуда сыни тұрғыдан ойлану сынды қасиеттерді қамтиды. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Сурет, жаратылыстану |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Презентация |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Жай бөлшек. Жай бөлшектерді оқу және жазу. Жай бөлшектің негізгі қасиеті |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
І. Ұйымдастыру 1) Сәлемдесу; 2) Оқушыларды түгелдеу; 3) Оқушылардың назарын сабаққа аудару; 4) Топқа бөлу. І топ: Қызғалдақ ІІ топ: Раушан ІІІ топ: Бәйшешек |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: (мұғалім үйге берілген есепті оқушыларға дәптерлерін ауыстыру арқылы тексереді ) «Миға шабуыл» әдісі:
1. Жай бөлшектің негізгі қасиеті
қандай?
4. Жанар, Эльвира және Света бір вагонда отырып, бір-бірімен танысты. Олар 5-сыныпта, 6-сыныпта, 7-сыныпта оқиды. Олар Қызылордаға, Ақтөбеге және Оралға барады. Жанар 7-сыныпта оқиды. Ол Оралға бара жатқан жоқ. Оралға баратын қыз 5-сыныпта оқиды. Эльвира Қызылордаға бара жатқан жоқ. Ол 6-сыныпта оқиды. Кім қайда барады? ІІІ. Жаңа тақырыпты ашу: І. Жай бөлшектің негізгі қасиеті
Төменде көрсетілген бөлшектерден қандай сәйкестік байқадыңыздар:
- Қандай бөлшектер пайда болды? (Тең) - Бұл бөлшектердің арасына теңдік белгісін қоюға бола ма? (Ия.)
Қатынасты әріпті өрнек түрінде жазатын болсақ:
ІІ. Жай бөлшектерді қысқарту Бөлшектің алымын да, бөлімін де олардың 1-ден өзге ортақ бөлгішіне бөлуді бөлшекті қысқарту деп атайды. Бөлшекті қысқарту үшін: 1)бөлшектердің әрқайсысының алымы да, бөлімі де бөлінетін натурал санды табыңдар; 2)табылған натурал санға бөлшектің алымын да, бөлімін де бөліңдер. Сонда қысқартылған бөлшек жазылады. Мысалы:
Мұндағы Алымы мен бөлімі өзара жай сандар болатын бөлшектер қысқартылмайтын бөлшектер деп аталады. Бөлшекті қысқартуға болатын ең үлкен сан – оның алымы мен бөлімінің ең үлкен ортақ бөлгіші.
ІV. Сыныппен жұмыс: «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі №383 Бөлшекті қысқартыңдар:
№385 Бөлшекті қысқартыңдар:
V. Топпен жұмыс: «Джигсо» әдісі №378 Бөлшектің алымы мен бөлімінің ең үлкен ортақ бөлгішін тауып, бөлшектерді қысқартыңдар:
№392 Көбейтудің үлестірімділік қасиетін пайдаланып, бөлшектің алымын көбейтінді түрінде жазып, қысқартыңдар:
VI. Жеке жұмыс: «Мадақтау» әдісі №1 Бөлшектің негізгі қасиетін қолданып теңдіктің неге дұрыс екенін түсіндіріңіздер:
№2 Мына суретте берілгендердің қызыл, сары, жасыл түсін бөлшек түрінде жазыңыздар:
№3 Әріптің орнына қандай натурал санды жазуға болады:
|
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Сабақты қорытындылау: «Кім жылдам? ойыны арқылы жүргізіледі
Рефлексия. «Бағдаршам» әдісі бойынша алынады Түсіндім, кейбір жерлерімді толықтырамын- «қызыл» түсті көтереді Жаңа сабақты түсіндім, бірақ сенімді емеспін- «сары» түсті көтереді Жаңа сабақты меңгердім, өзім орындай аламын - жасыл түсті көтереді
Үйге тапсырма: §3.2 № 388; 390 |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады |
Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
||||||||||||||||||||||||||||||
«Келісемін» «Келісемін» «Бекітемін»
Маңғыстау облыстық оқу-әдістемелік Бейнеу аудандық білім беруді үйлестіру «Бейнеу аудандық әкімдігінің «Манашы
және қосымша білім беру орталығы орталығының директоры орта мектебі» КММ директоры м.а
________________Б.Хусаинова ______________К.Давлетбаева _________________К.Аманов
«_____» _____________2018 ж «_____» _____________2018 ж «_____» _____________2018 ж
Математика пәнінен 5-сыныпқа арналған он-лайн сабақ
Тақырыбы: Жай бөлшектерді қысқарту
Өткізетін: Математика пәні мұғалімі Самаликова Рзакан
Күні: 04.04.2018 жыл
2017-2018 оқу жылы
Бейнеу ауданы
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жай бөлшектерді қысқарту
Жай бөлшектерді қысқарту
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5.1С Жай бөлшектер
|
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Жай бөлшектерді қысқарту |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.1.2.14 жай бөлшектерді қысқартуда бөлшектің негізгі қасиетін қолдану; 5.1.2.15 жай бөлшектерді жаңа бөлімге келтіру. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Оқушыларға жай бөлшектің негізгі қасиеті, бөлшектердің теңдігі туралы барынша толық ақпарат беру. Көрнекіліктер арқылы көрсету, деңгейлік тапсырмалар арқылы бекіту. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Күтілетін нәтиже: |
Жай бөлшектің қасиеттерін біле отырып оны есеп шығаруда қолдана білу. Оқушылардың өз ойларын толық жеткізе білуге, логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Жетістік критерийлері |
Дағдылар |
Жетістік критерийлері |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Білімін қолдану |
Жай бөлшектерді қысқартуда бөлшектің негізгі қасиетін қолданады Жай бөлшектерді жаңа бөлімге келтіруде қасиеттерді қолданады |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Жай бөлшектерде кездесетін терминологияларды үш тілде білу:
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтыр |
жақсы қарым-қатынас орнату, ынтымақтастық дағдысын қалыптастыру, сындарлы тіл табу, қарым-қатынас орнатуда сыни тұрғыдан ойлану сынды қасиеттерді қамтиды. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Сурет, жаратылыстану |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Презентация |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Жай бөлшек. Жай бөлшектерді оқу және жазу. Жай бөлшектің негізгі қасиеті |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
І. Ұйымдастыру 1) Сәлемдесу; 2) Оқушыларды түгелдеу; 3) Оқушылардың назарын сабаққа аудару; 4) Топқа бөлу. І топ: Қызғалдақ ІІ топ: Раушан ІІІ топ: Бәйшешек |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: (мұғалім үйге берілген есепті оқушыларға дәптерлерін ауыстыру арқылы тексереді ) «Миға шабуыл» әдісі:
1. Жай бөлшектің негізгі қасиеті
қандай?
4. Жанар, Эльвира және Света бір вагонда отырып, бір-бірімен танысты. Олар 5-сыныпта, 6-сыныпта, 7-сыныпта оқиды. Олар Қызылордаға, Ақтөбеге және Оралға барады. Жанар 7-сыныпта оқиды. Ол Оралға бара жатқан жоқ. Оралға баратын қыз 5-сыныпта оқиды. Эльвира Қызылордаға бара жатқан жоқ. Ол 6-сыныпта оқиды. Кім қайда барады? ІІІ. Жаңа тақырыпты ашу: І. Жай бөлшектің негізгі қасиеті
Төменде көрсетілген бөлшектерден қандай сәйкестік байқадыңыздар:
- Қандай бөлшектер пайда болды? (Тең) - Бұл бөлшектердің арасына теңдік белгісін қоюға бола ма? (Ия.)
Қатынасты әріпті өрнек түрінде жазатын болсақ:
ІІ. Жай бөлшектерді қысқарту Бөлшектің алымын да, бөлімін де олардың 1-ден өзге ортақ бөлгішіне бөлуді бөлшекті қысқарту деп атайды. Бөлшекті қысқарту үшін: 1)бөлшектердің әрқайсысының алымы да, бөлімі де бөлінетін натурал санды табыңдар; 2)табылған натурал санға бөлшектің алымын да, бөлімін де бөліңдер. Сонда қысқартылған бөлшек жазылады. Мысалы:
Мұндағы Алымы мен бөлімі өзара жай сандар болатын бөлшектер қысқартылмайтын бөлшектер деп аталады. Бөлшекті қысқартуға болатын ең үлкен сан – оның алымы мен бөлімінің ең үлкен ортақ бөлгіші.
ІV. Сыныппен жұмыс: «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі №383 Бөлшекті қысқартыңдар:
№385 Бөлшекті қысқартыңдар:
V. Топпен жұмыс: «Джигсо» әдісі №378 Бөлшектің алымы мен бөлімінің ең үлкен ортақ бөлгішін тауып, бөлшектерді қысқартыңдар:
№392 Көбейтудің үлестірімділік қасиетін пайдаланып, бөлшектің алымын көбейтінді түрінде жазып, қысқартыңдар:
VI. Жеке жұмыс: «Мадақтау» әдісі №1 Бөлшектің негізгі қасиетін қолданып теңдіктің неге дұрыс екенін түсіндіріңіздер:
№2 Мына суретте берілгендердің қызыл, сары, жасыл түсін бөлшек түрінде жазыңыздар:
№3 Әріптің орнына қандай натурал санды жазуға болады:
|
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Сабақты қорытындылау: «Кім жылдам? ойыны арқылы жүргізіледі
Рефлексия. «Бағдаршам» әдісі бойынша алынады Түсіндім, кейбір жерлерімді толықтырамын- «қызыл» түсті көтереді Жаңа сабақты түсіндім, бірақ сенімді емеспін- «сары» түсті көтереді Жаңа сабақты меңгердім, өзім орындай аламын - жасыл түсті көтереді
Үйге тапсырма: §3.2 № 388; 390 |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады |
Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
||||||||||||||||||||||||||||||
«Келісемін» «Келісемін» «Бекітемін»
Маңғыстау облыстық оқу-әдістемелік Бейнеу аудандық білім беруді үйлестіру «Бейнеу аудандық әкімдігінің «Манашы
және қосымша білім беру орталығы орталығының директоры орта мектебі» КММ директоры м.а
________________Б.Хусаинова ______________К.Давлетбаева _________________К.Аманов
«_____» _____________2018 ж «_____» _____________2018 ж «_____» _____________2018 ж
Математика пәнінен 5-сыныпқа арналған он-лайн сабақ
Тақырыбы: Жай бөлшектерді қысқарту
Өткізетін: Математика пәні мұғалімі Самаликова Рзакан
Күні: 04.04.2018 жыл
2017-2018 оқу жылы
Бейнеу ауданы
шағым қалдыра аласыз
























