Сабақ : Математика | Мектеп: |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: |
Сынып: 5 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы | Жай бөлшектерге амалдар қолдану |
|
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) | 5.1.2.17 Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және азайтуды орындау 5.1.2.18 Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу және азайтуды орындау |
Сабақ мақсаттары
| Барлық оқушылар: Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және азайтуды біледі. |
| Оқушылардың басым бөлігі: Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу және азайтуды біледі. |
| Кейбір оқушылар: Тақырыпқа байланысты күрделі есептерді шығара алады. |
Бағалау критерийі | Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосады және азайтады. Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосады және азайтады.Жай бөлшектерге қолданатын әрбір амалды түсіндіреді. |
Тілдік мақсат
| Оқушылар: 1. Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және азайтуды меңгереді. 2. Бөлімдері әртүрлібөлшектерді қосу және азайтуды түсінеді. |
| Негізгі сөздер мен тіркестер: 1.Бөлшек 2.Толықтауыш көбейткіш3.ЕКОЕ |
Құндылықтарға баулу | Ынтымақтастық пен қарым-қатынас жасау қабілетін қалыптастыруШығармашылық және сын тұрғысынан ойлау |
Пән аралық байланыс | Физика |
Алдыңғы білім
| 1.Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіреді2.Жай бөлшектерді салыстырады.3.Жай бөлшектерді қысқарта алады. |
| Сабақтың барысы |
Сабақтың кезеңі | Са | Ресурстар |
Басы0-5 минут
| А)Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен сәлемдеседі.2.Сыныпты топқа бөлу «Мозайка» әдісі арқылы топқа бөлу. Парта бетінде жасыл, сары, қызыл түсті қағаздардан қиындылар жатыр. Оқушылар сол түстерден ұнаған түстерін алып фигура құрастырады және шыққан фигура бойынша топ құрады.1.Шаршы2.Үшбұрыш3.Шеңбер3.
|
Плакат,түрлі-түсті қағаз
|
Ортасы 6-12
| «Сыйлық беру» әдісі бойынша оқушыларға жарамсыз қағазды лақтыру арқылы сұрақтар беріп үйге берілген тапсырмаларға жауап береді. «Сыйлық беру» әдісі бойынша №946 жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтір. және ә) және б) және
д) және Тапсырма дискрипторы |
А-4 қағазстикер
|
| 1
| Бөлшек құрастыра алады? |
1 |
|
| 2 | Бөлшектерді ажырата алады?
| 1
|
|
| 3 | Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіре алады? | 2 |
|
| Дискрипторлар арқылы есептер құрастырыңдар: |
|
12-27
27-35 | 5.Табыс критерийін анықтау1.Бөлшектерді қосу және азайту1-мысал + қосындысын мәнін табайық.
. +
+
Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосқанда олардың олардың алымдарын қосып алым етіп,сол бөлімнің өзін қалдыру керек.Әріптермен жазсақ: +
2-мысал - айырмасының мәнін табайық.
.-
-
Бөлімдері бірдей бөлшектерді азайтқанда азайғыштың алымынан азайтқыштың алымын азайтып алым етіп жазып ,сол бөлімнің өзін қалдыру керек.Әріптермен жазсақ: - мұндағы а
6.»Алма жинау» әдісін пайдаланып,алма ағашы салынған суретті тақтаға ілемін, әр топқа алма ішінде жасырылған есептерді оқушылар орындайды.Әр оқушыға жеке есептер беріледі.№979
а) + ә) + б) +
Тапсырма дискрипторы
№980
а) - ә) -
а) -
Тапсырма дискрипторы
| Ноутбук
5-сынып оқулығы «Математика»
Алма ағашы суреті салынған плакат |
Аяқталуы35-45 | Әр топқа тест жұмысын орындау әр оқушыға шағын тест тапсырылады.Тестке жауап беріп ,ойларын қорытындылайды.
Тест
1.Бөлімдері бірдей бөлшектер қалай қосылады?А)Олардың алымдары қосып алым етіп,сол бөлімнің өзін қалдыру керекӘ)алымдары қосылады,бөлімдері де қосылады.Б)бөлімдерін қосып,алымы өзі жазылады.2. Бөлімдері әртүрлі бөлшектер қалай қосылады?А)Сол күйінде қосуға болады.Ә)алымдары қосылады,бөлімдері де қосылады.Б)бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіру керек.
Үйге тапсырма №982 есеп
|
|
Саралау: Қиналатын оқушылар кейбір оқушылармен жұпта жұмыс жасап,есептерді түсінеді.Сынып оқушыларынан сабақ сұрағанда электронды оқулықты пайдалану арқылы материалдың қаншалықты меңгерілгендігін сұраймын .Жұппен жұмыс істеген кезде мен оқушыларға сұрақтар беру арқылы көмектесе аламын. «Қосудың ауыстырымдылық қасиеті қандай амалда қолданады?», «Осыдан қандай тұжырым шығаруға болады?
| Бағалау: Сабақ барысында қалыптастырушы бағалауды жүзеге асырамын.Ол үшін берілген әрбір тапсырмаға бағалау критерийі мен дискриптор құрастырып жинаған балдарын санаймын. Әр топ басшыларына бағалау парақтарын таратамын. Бағалау шкаласын тақтаға ілемін. | Бағалау парақ-тары |
Рефлекция:
|
|
Қорытынды бағамдау:Қандай екі нәрсе табысты болды ( оқытуды да оқуды да ескеріңіз)1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)1. 2. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім
|