Материалдар / "Жалғыз" поэмасындағы өмір шындығы

"Жалғыз" поэмасындағы өмір шындығы

Материал туралы қысқаша түсінік
"Жалғыз" поэмасындағы өмір шындығы
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
04 Мамыр 2024
446
4 рет жүктелген
250 ₸
Бүгін алсаңыз
+13 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +13 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім: Тарих тағылымы

Мектеп:


Күні:

Сынып: 10 Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

«Жалғыз» поэмасындағы өмір шындығы.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

10.3.1.1 шығарманың тарихи және көркемдік құндылығын анықтап, бағалау.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар

  • Шығарманы тарихи, көркемдік құндылығына талдау;

Көптеген оқушылар

  • шығарманы ғаламдық тақырыптармен салыстыру;

Кейбір оқушылар

шығарманың тарихи және көркемдік құндылығын анықтап, бағалау.

Бағалау критерийлері

  • шығарманың тарихи және көркемдік құндылығын анықтап, бағалайды.

Ойлау дағдыларының

деңгейі

Талдау, жинақтау

Тілдік мақсаттар

Пәндік лексика мен терминология: тарихи құндылық, көркемдік құндылық.

Оқушылар түсінеді және сипаттайды...

Диалог және жазылымға пайдалы тіркестер:

Менің байқағаным,...Менің ойымша,... Мен ойлаймын...

Шығарманы оқуға,сюжетін меңгеруге, негізгі ойды анықтауға, қарама- қайшылықты анықтауға,оқиғасын болжауға және шығармашылық, сыни тапсырмаларға жетелейді.

Пәнаралық байланыс

Тарих, әдебиет теориясы

Алдыңғы білім

«Жалғыз» поэмасы

Сабақбарысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

1. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу

Қызығушылықты ояту.

-Балалар,бүгінгі сабағымыздың мақсаты - шығарманың тарихи және көркемдік құндылығын анықтап, бағалау. Бұл туралы біз өткен сабақтардың бірінде тоқталып өткен болатынбыз. Олай болса, шығарманың тарихи және көркемдік құндылығы деп нені айтамыз? Еске түсіріп, берілген анықтамаларды сәйкестендіріп көрейік.


Оқушылар ұсынылған сызбаны талдап, талқылап береді, өз пікірлерін айтады.

Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады.

Оқушыларды түгендеп, назарын сабаққа аудару.






Оқушылар ұсынылған сызбаны талдап, талқылап береді, өз пікірлерін айтады.





Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады.






Қалыптастырушы бағалау.

ҚБ



10-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы

Сабақтың ортасы







Мағынаны тану. 1-тапсырма.

Оқушылар М. Өтемісұлының «Жалғыздық» өлеңі мен Жәркен Бөдешұлы «Жалғыз» поэмасын түсініп оқиды.

  • Екі ақынның арасында шығармашылық байланыс бар ма?

М. Өтемісұлы «Жалғыздық»

Бұ дүниенің жүзінде

Айдан ару нәрсе жоқ,

Ол түнде бар да, күнде жоқ.

Күннен ару нәрсе жоқ,

Күндіз бар да, түнде жоқ.

Мұсылманшылық кімде жоқ,

Тілде бар да, дінде жоқ.

Көшпелі дәулет көп бейнет,

Біреуде бар да, біреуде жоқ.

Азамат ерлер кімде жоқ,

Еріккен күні қолда жоқ.

Заманым менің тар болды,

Тура билік биде жоқ.

Бәрін айт та, бірін айт,

Қаумалаған қайран қарындас

Қазақта бар да, менде жоқ.

«Венн диаграммасы» арқылы салыстыру.





Дескрипторлар:

  • Шығармаларды салыстырып талдайды;

  • Ұқсастығы мен айырмашылықтарын таба алады.

ҚБ

2-тапсырма. «Пирамидалық талқылау» стратегиясына сүйеніп, екі автордың өлеңдері бойынша білім жинаңыз.

Шарты: оқиғадағы әрекеттерді пирамида түрінде жазып шығу керек.







Қадамдары:

  1. Негізгі кейіпкер, тақырыбы. 1 сөз не сөз тіркесі

  2. Тақырыпты ашу (жасы, мінезі, сапасы, сырт тұлғасы) 2 сөз не сөз тіркесі

  3. Оқиға орны (қоғамдық ортасы, оқиғалар қайда өтеді?)

  4. Мәселе тарихы (мысалы: қаржы, жоқшылық, кездейсоқтық)

  5. Бірінші оқиға (көтерілген мәселелер)

  6. Екінші оқиға (кейіпкерге не болды? қоршаған орта ықпалы)

  7. Үшінші оқиға (мәселені шешу үшін жасалған әрекеттер туралы)

  8. Шешімі. 8 сөз не сөз тіркесі

Дескриптор:

  • Оқиғадағы әрекеттерді пирамида түрінде тізбектеп жазады;

  • Екі автордың көтерген мәселесін дәлелдей алады;

  • Көркемдік құндылығын бағалайды.

ҚБ

Оқушылар М. Өтемісұлының «Жалғыздық» өлеңі мен Жәркен Бөдешұлы «Жалғыз» поэмасын түсініп оқиды.


Шығармаларды салыстырып талдайды;

Ұқсастығы мен айырмашылықтарын таба алады.


















«Пирамидалық талқылау» стратегиясына сүйеніп, екі автордың өлеңдері бойынша білім жинаңыз.

Шарты: оқиғадағы әрекеттерді пирамида түрінде жазып шығу керек.
































ҚБ.Түстер арқылы бағалау.

























ҚБ.Түстер арқылы бағалау.

М. Өтемісұлы

«Жалғыздық» өлеңі



Жәркен Бөдешұлы «Жалғыз» поэмасы





Әдебиет хрестоматиясы








Сабақтың соңы


Ой толғаныс. Шығармадағы тарихи құндылықты «5 W» әдісімен талдаңыз, баға беріңіз.

«5 W»

Жауабы

«Кім?» («Who?»)


«Не?» («What?»)


«Қайда?» («Where?»)


«Қашан?» («When?»)


«Не мақсатпен?» («Why?»)


Дескриптор:

  • Шығармадағы тарихи құндылықты «5 W» әдісімен талдап, бағалайды.

ҚБ

Шығармадағы тарихи құндылықты

«5 W» әдісімен талдап, бағалайды..









ҚБ





Рефлексия


Кері байланыс.



<

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ