Материалдар / Жаңа сабақ. Шеңбер, дөңгелек, олардың элементтері мен бөліктері. Центрлік бұрыш. ҚМЖ 7 сынып геометрия 4 тоқсан
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Жаңа сабақ. Шеңбер, дөңгелек, олардың элементтері мен бөліктері. Центрлік бұрыш. ҚМЖ 7 сынып геометрия 4 тоқсан

Материал туралы қысқаша түсінік
Оқу мақсаттары: 7.1.1.31 нүктелердің геометриялық орнының анықтамасын білу; 7.1.1.28 шеңбер мен дөңгелектің және олардың элементтерінің (центр, радиус, диаметр, хорда) анықтамаларын білу;
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
04 Сәуір 2024
83
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
700 тг 525 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Таныстым:

Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі

Момынай жалпы орта білім беретін мектебі

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Пәні: Геометрия

Тақырыбы: Шеңбер, дөңгелек, олардың элементтері мен бөліктері. Центрлік бұрыш


Бөлім:

Шеңбер. Геометриялық салулар

Педагогтің Т.А.Ә.

Алиева Гулжан Аманкулкызы

Күні:

02.04.2024ж

Сынып: 7

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Шеңбер, дөңгелек, олардың элементтері мен бөліктері. Центрлік бұрыш

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

7.1.1.31 нүктелердің геометриялық орнының анықтамасын білу;

7.1.1.28 шеңбер мен дөңгелектің және олардың элементтерінің (центр, радиус, диаметр, хорда) анықтамаларын білу;

Сабақтың мақсаты


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурс

тар


Сабақтың басы

Оқушылармен амандасу, түгендеу, назарын сабаққа аудару.

Үй тапсырмасын сұрау.

Оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын / ОМ анықтап алу

Оқушылардың «жақын даму аймағын», сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтау


Жинақтала

ды,сабаққа ынталанады



Үй жұмысы мадақтау әдісімен бағаланады



Сабақтың ортасы

Жаңа сабақ түсіндіру.

Жазықтықтағы белгіленген нүктеден бірдей қашықтықта орналасқан нүктелер жиынын шеңбер деп атайды. Белгіленген нүкте шеңбердің центрі, ал бірдей арақашықтық шеңбердің радиусы болады. Шеңбердің кез келген екі нүктесін қосатын түзу сызықты кесінді хорда деп аталады. Центрі арқылы өтетін хорда диаметр деп аталады. Кез келген диаметрдің ұзындығы радиустан екі есе ұзын болады.

Белгіленуі: ω(ОR).

Нүктенің геометриялық орны деп қандайда бір қасиеттерге ие болатын нүктелер жиынын айтамыз.

Мысалы, шеңберді берілген нүктеден бірдей арақашықтықта жатқан геометриялық нүкте деп қарастыруға болады.

Дөңгелек – шеңбермен шектелген жазықтықтың бөлігі.

Дөңгелектің элементтері шеңбердің элементтеріндей анықталады.

Тапсырмалар:

1. «Бес табан» немесе «Асық ату» ойын ережесін шеңбердің элементтері байланыстырып сипаттама бер.


2. Суретті пайдаланып, мәтіндегі бос орындарды толықтыр:

Суретте ______________ ? нүктесі болатын және ______________ ?? болатын ______________ берілген. Ол фигураны келесідей белгілейді: ______________, сонымен қатар ? нүктесі шеңберге жатады, ал ? нүктесі шеңберге жатпайды. Бұл сөйлемді математикалық символдар арқылы келесідей белгілейді: ______________, ал ______________. a) Шеңберге жататын ? және ? нүктелерін математикалық символдар арқылы жазып көрсет. b) ??(?; ??), ??(?; ??) болатындай суретті ? және ? нүктелерімен толықтыр.

3. Дәптерлеріңе радиусы 4 см шеңбер сызыңдар. Осы шеңберден А және В нүктелерін табуға бола ма? Егер: а) АВ 3 см; ә) АВ = 4 см; б) АВ = 6см; в) АВ = 8 см болса, осы нүктелерді белгілеңдер.

4. Қауын екі бөлікке кесілген.Бөліктегі шеңбер радиусы 17 см тең.Қауын диаметрі кандай?

5. Шеңбердің ішінде орналасқан нүктеден шеңбер нүктелеріне дейінгі ең үлкен және ең кіші қашықтықтар сәйкесінше 18 см және 8 см. Шеңбердің радиусын табыңдар.

6. Дәптерлеріңе радиусы 3 см шеңбер сызыңдар. Осы шеңбердің АВ және СД диаметрлері өзара перпендикуляр болса,пайда болған центірлік бұрыштардың градустық шамалары қандай?


Жаңа сабақты меңгереді.





































Тапсырмаларды өз бетінше орындайды









Мақтау, мадақтау әдісі арқылы бағаланады.

































Әр дұрыс жауапқа 1 балл беріледі


























Сабақтың соңы

Үй жұмысы.

есеп

Рефлексия:

Мен барлығын түсіндім

Мен үйрендім



Мен келесілерді түсінбедім

Маған қиындық тудырған келесілер




Үй жұмысымен танысады.


Рефлексияны дәптерге орындайды







Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!