Материалдар / Жаңа сабақ. Түзу мен шеңбердің өзара орналасуы. Екі шеңбердің өзара орналасуы. ҚМЖ 7 сынып геометрия 4 тоқсан
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Жаңа сабақ. Түзу мен шеңбердің өзара орналасуы. Екі шеңбердің өзара орналасуы. ҚМЖ 7 сынып геометрия 4 тоқсан

Материал туралы қысқаша түсінік
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: 7.1.2.12 түзу мен шеңбердің, екі шеңбердің өзара орналасу жағдайларын талдау; Сабақтың мақсаты: - Түзу мен шеңбердің өзара орналасуының әртүрлі жағдайларына байланысты есептер шығару; - Түзу мен шеңбердің өзара орналасу жағдайларын талдау.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
17 Сәуір 2024
48
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
450 тг 338 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Таныстым:

Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі

Момынай жалпы орта білім беретін мектебі

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Пәні: Геометрия

Тақырыбы: Түзу мен шеңбердің өзара орналасуы. Екі шеңбердің өзара орналасуы

Бөлім:

Шеңбер. Геометриялық салулар

Педагогтің Т.А.Ә.

Алиева Гулжан Аманкулкызы

Күні:

16.04.2024ж

Сынып: 7

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Түзу мен шеңбердің өзара орналасуы. Екі шеңбердің өзара орналасуы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

7.1.2.12 түзу мен шеңбердің, екі шеңбердің өзара орналасу жағдайларын талдау;

Сабақтың мақсаты

Түзу мен шеңбердің өзара орналасуының әртүрлі жағдайларына байланысты есептер шығару;

Түзу мен шеңбердің өзара орналасу жағдайларын талдау.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурс

тар


Сабақтың басы

Оқушылармен амандасу, түгендеу, назарын сабаққа аудару
Жағымды психологиялық ахуал орнату.

Оқу мақсаттарымен таныстыру.

Үй тапсырмасын тексеру.

Жинақтала

ды,сабаққа ынталанады.








Сабақтың ортасы

Жаңа сабақ түсіндіру. Өзара қиылысатын шеңберлер. О1О2 = d – шеңберлердің центрлерінің арақашықтығы, ал r1 және r2 шеңберлер радиусы (r1 > r2 ) болсын. Шеңберлердің екі ортақ нүктесі бар.

Shape1


r1 – r2 < d < r1 + r2

AB  О1О2

AT = TB

Центрлері ортақ бір жазықтықта жататын шеңберлерді концентрлі шеңберлер деп атайды.

Shape2

Өзара жанасатын шеңберлер. О1О2 = d – шеңберлердің центрлерінің арақашықтығы, ал r1 және r2 шеңберлер радиусы (r1 > r2) болсын.

Сырттай жанасу (шеңберлердің бір ғана ортақ нүктесі бар).

Shape3

d = r1 + r2

Іштей жанасу.

Shape4

d = r1 – r2

А  О1О2 – жанасу нүктесі шеңберлердің центрі арқылы өтетін түзу бойында жатыр.

Өзара қиылыспайтын шеңберлер. О1О2 = d – шеңберлердің центрлерінің арақашықтығы, ал r1 және r2 шеңберлердің радиусы (r1 > r2) болсын.

Шеңберлердің ортақ нүктесі жоқ.

Shape5

Тапсырмалар орындау. Жеке жұмыс:

1. Берілген үш шеңбердің радиустарының ұзындықтарын тап. AB = 20 см.

Shape6

2. Екі концентрлі шеңбердің радиустарының қатынасы 3 : 7. Егер оларды құрайтын сақинаның ені 24 см болса, онда осы шеңберлердің диаметрлерін тап.

3. Жанасатын екі шеңбер берілген. Екі шеңбердің центрлерінің d арақашықтығын тап.

Shape7

Shape8

4. Берілген сурет бойынша ?? кесіндісінің ?? кесіндісіне перпендикуляр екенін дәлелде: (?1 = ?2 ).

Shape9

5. Қабырғасы 2 см-ге тең шаршыны жабу үшін радиусы 0,5 см-ге тең неше дөңгелек алу керек екенін анықта.

Жаңа сабақ меңгереді.



















Сызбаларды салады.























































Тапсырмаларды өз беттірнше орындайды.



























































































Әрбір дұрыс жауапқа 1 балл беріледі.




















Сабақтың соңы

Үй жұмысы:

4.14 есеп

Рефлексия: Оқушылар келесі сөйлемдерді аяқтайды:

- Мен білдім…

- Мен үйрендім

- Маған қызықты болды…

- Маған қиын болды …

- Мен шығара алдым…

Үй жұмысын алады және Рефлексияны ауызша орындайды.





Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!