Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: 7.2 Заттардың тасымалы Мұғалімнің аты-жөні: Күні: Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жануарлардағы қан айналым мүшелері (жауынқұрты, ұлулар, буынаяқтылар және омыртқалылар) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.3.6 Жануарларда заттар тасымалына қатысатын мүшелерді танып білу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: Заттар тасымалына қатысатын мүшелерді атау. Көпшілігі: Заттар тасымалына қатысатын мүшелерді көрсету, сәйкестендіру. Кейбіреуі: Омыртқалылар мен омыртқасыздардағы қан айналым мүшелерінің моделін әзірлеу, салыстыру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күтілетін нәтиже |
Барлық оқушы істеуге дағдыланған: Заттар тасымалына қатысатын мүшелерді атайды. Оқушылардың көпшілігі істей алады:
Кейбіреуі істеуге қабілетті: Омыртқалылар мен омыртқасыздардағы қан айналым мүшелерінің моделін жасай алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Заттар тасымалына қатысатын мүшелерді атай алады. Тасымалға қатысатын мүшелерді көрсетіп, сәйкестендіре алады. Омыртқалылар мен омыртқасыздардағы қан айналым мүшелерінің моделін әзірлеп, салыстыра алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пән бойынша оқыту мақсаты:Оқушылар заттар тасымалына қатысатын мүшелерді анықтап таба біледі. Оқытудың тілдік мақсаты: Оқушылар омыртқалылар мен омыртқасыздардағы қан айналым мүшелерін атап, түсіндіреді. Пәнге қатысты лексика мен терминология: Жүрек, қан айналым мүшелері, қан тамырлары, көмірқышқыл газы, оттегі. Диалог құруға / жазылымға қажетті сөздер топтасы: Жәндіктерде қан оттек пен көмірқышқыл газын мүлде тасымалдамайды. Неліктен жәндіктерде қан оттек пен көмірқышқыл газын мүлде тасымалдамайды? Жәндіктерде қан қандай заттарды тасиды? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушылардың ғылыми дүниетанымын байытып, табиғатты аялауға, жауапкершілікке тәрбиелеу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Химия. Көмірқышқыл газы -органикалық заттардың шіруі, жануы және жануарлар мен өсімдіктердің тыныс алуы кезінде түзіледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Ксилема және флоэманың элементтерінің құрылысын еске түсіру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
Оқушылармен сәлемдесу. Назарын аудару үшін «Сұрақтар» ойынын ойнату.
Дискриптор: Білім алушылар сұрақтарға жауап береді. ҚБ: «Баспалдақ» арқылы бағалау. |
Сұрақтар әдісі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
«Мағынаны танып білу» Интербелсенді тақтада «Жануарлардағы қан айналым мүшелері» сурет көрсетіледі. Дискриптор: Білім алушылармен бірге сабақтың мақсаты, одан күтілетін нәтиже анықталады. «Джигсо» әдісі Оқушыларды Smart бейдж арқылы үш топқа бөлу, мәтінді беру. Оқушылар берілген мәтінді бірлесіп, талқылайды. 1-Тапсырма «Жануарлардағы қан айналым мүшелері» не жататынын анықтап, жазыңыз. 2-Тапсырма «Заттар тасымалына қатысатын мүшелерді» суреттен көрсетіп, кестеде сәйкестендіріңіз. 3- Тапсырма «Омыртқалылар мен омыртқасыздардағы қан айналым мүшелерінің» моделін ермексаздан әзірлеңіз, салыстырыңыз. Топта бес рөлді: көшбасшы, баяндамашы, хатшы, таймкипер және бақылаушыларды анықтау. Білім алушылар берілген мәтінді оқып, топпен бірлесе отырып, талқылайды және әр топтың бақылаушысы, жасаған жұмыстарға сәйкес бақылау парағын жүргізеді. Әр оқушы өзіне жүктелген рөлдің міндеттерін атқарады. Әр топтың баяндамашысы өз тапсырмаларын ортаға шығып тұсаукесер жасайды Оқушылар қандай жағдайда түсінгендігін білдіріп бағдаршам арқылы бағалап, көрсетеді. М: Қаншалықты түсінген, түсінбеген жерін, жіберген қателерін кестеге толтыру. О: Кестені толтырады.
Қ.Б: Топ жұмысын бағалау кестесі М: Бақылаушының бақылау парағы
Дискриптор:
топ пікірлері тыңдалады;
топ пікірлері тыңдалады.
О: Бақылаушылардың бірін-бірі бағалауы Мұғалімнің бағалауы: кері байланыс, мадақтау арқылы (ынталандыру) Қ.Б: бағалау парағы |
https://yandex.kz
Smart бейдж Мәтін
Бақылау парағы
Бағдаршам
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
М:Рефлексия.Берілген кестеге толтыру
О: Оқушылар рефлексия сұрақтарына жауап береді. ҚБ: мадақтау арқылы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жануарлардағы қанайналым мүшелері: буылтық құрттар, ұлулар, буынаяқтылар және омыртқалылар
Жануарлардағы қанайналым мүшелері: буылтық құрттар, ұлулар, буынаяқтылар және омыртқалылар
Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: 7.2 Заттардың тасымалы Мұғалімнің аты-жөні: Күні: Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жануарлардағы қан айналым мүшелері (жауынқұрты, ұлулар, буынаяқтылар және омыртқалылар) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.3.6 Жануарларда заттар тасымалына қатысатын мүшелерді танып білу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: Заттар тасымалына қатысатын мүшелерді атау. Көпшілігі: Заттар тасымалына қатысатын мүшелерді көрсету, сәйкестендіру. Кейбіреуі: Омыртқалылар мен омыртқасыздардағы қан айналым мүшелерінің моделін әзірлеу, салыстыру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күтілетін нәтиже |
Барлық оқушы істеуге дағдыланған: Заттар тасымалына қатысатын мүшелерді атайды. Оқушылардың көпшілігі істей алады:
Кейбіреуі істеуге қабілетті: Омыртқалылар мен омыртқасыздардағы қан айналым мүшелерінің моделін жасай алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Заттар тасымалына қатысатын мүшелерді атай алады. Тасымалға қатысатын мүшелерді көрсетіп, сәйкестендіре алады. Омыртқалылар мен омыртқасыздардағы қан айналым мүшелерінің моделін әзірлеп, салыстыра алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пән бойынша оқыту мақсаты:Оқушылар заттар тасымалына қатысатын мүшелерді анықтап таба біледі. Оқытудың тілдік мақсаты: Оқушылар омыртқалылар мен омыртқасыздардағы қан айналым мүшелерін атап, түсіндіреді. Пәнге қатысты лексика мен терминология: Жүрек, қан айналым мүшелері, қан тамырлары, көмірқышқыл газы, оттегі. Диалог құруға / жазылымға қажетті сөздер топтасы: Жәндіктерде қан оттек пен көмірқышқыл газын мүлде тасымалдамайды. Неліктен жәндіктерде қан оттек пен көмірқышқыл газын мүлде тасымалдамайды? Жәндіктерде қан қандай заттарды тасиды? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушылардың ғылыми дүниетанымын байытып, табиғатты аялауға, жауапкершілікке тәрбиелеу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Химия. Көмірқышқыл газы -органикалық заттардың шіруі, жануы және жануарлар мен өсімдіктердің тыныс алуы кезінде түзіледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Ксилема және флоэманың элементтерінің құрылысын еске түсіру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
Оқушылармен сәлемдесу. Назарын аудару үшін «Сұрақтар» ойынын ойнату.
Дискриптор: Білім алушылар сұрақтарға жауап береді. ҚБ: «Баспалдақ» арқылы бағалау. |
Сұрақтар әдісі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
«Мағынаны танып білу» Интербелсенді тақтада «Жануарлардағы қан айналым мүшелері» сурет көрсетіледі. Дискриптор: Білім алушылармен бірге сабақтың мақсаты, одан күтілетін нәтиже анықталады. «Джигсо» әдісі Оқушыларды Smart бейдж арқылы үш топқа бөлу, мәтінді беру. Оқушылар берілген мәтінді бірлесіп, талқылайды. 1-Тапсырма «Жануарлардағы қан айналым мүшелері» не жататынын анықтап, жазыңыз. 2-Тапсырма «Заттар тасымалына қатысатын мүшелерді» суреттен көрсетіп, кестеде сәйкестендіріңіз. 3- Тапсырма «Омыртқалылар мен омыртқасыздардағы қан айналым мүшелерінің» моделін ермексаздан әзірлеңіз, салыстырыңыз. Топта бес рөлді: көшбасшы, баяндамашы, хатшы, таймкипер және бақылаушыларды анықтау. Білім алушылар берілген мәтінді оқып, топпен бірлесе отырып, талқылайды және әр топтың бақылаушысы, жасаған жұмыстарға сәйкес бақылау парағын жүргізеді. Әр оқушы өзіне жүктелген рөлдің міндеттерін атқарады. Әр топтың баяндамашысы өз тапсырмаларын ортаға шығып тұсаукесер жасайды Оқушылар қандай жағдайда түсінгендігін білдіріп бағдаршам арқылы бағалап, көрсетеді. М: Қаншалықты түсінген, түсінбеген жерін, жіберген қателерін кестеге толтыру. О: Кестені толтырады.
Қ.Б: Топ жұмысын бағалау кестесі М: Бақылаушының бақылау парағы
Дискриптор:
топ пікірлері тыңдалады;
топ пікірлері тыңдалады.
О: Бақылаушылардың бірін-бірі бағалауы Мұғалімнің бағалауы: кері байланыс, мадақтау арқылы (ынталандыру) Қ.Б: бағалау парағы |
https://yandex.kz
Smart бейдж Мәтін
Бақылау парағы
Бағдаршам
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
М:Рефлексия.Берілген кестеге толтыру
О: Оқушылар рефлексия сұрақтарына жауап береді. ҚБ: мадақтау арқылы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













