Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы: Заттардың
тасымалдануы
|
Мектеп: Ақжар ауданы «Айсары негізгі
мектебі» КММ
|
Күні:
|
Мұғалімнің
аты-жөні: Искакова Айнур
Жанболатовна
|
Сынып:
7
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Жануарлардағы қанайналым
мүшелері: буылтық құрттар, ұлулар, буынаяқтылар және
омыртқалылар.
|
Оқу
мақсаты:
|
7.1.3.6 - жануарларда заттар
тасымалына қатысатын мүшелерді танып
білу
|
Сабақ
мақсаттары:
|
Барлық
оқушылар: жануарларда заттар айналымына
қатысты мүшелерді біледі.
Оқушылардың
басым бөлігі: жануарлардың қанайналым
жүйесінің типтерін сипаттай
алады.
Кейбір
оқушылар: қан тамырларының және жүректің
құрылысындағы байланысты және олардың қызметтерінің арасындағы
байланысты түсіндіре алады.
|
Бағалау
критерийлері
|
-
Заттар тасымалдайтын
мүшелерді сипаттайды.
-
Заттар тасымалдайтын мүшелер
типтерін ажыратады.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Оқытудың тілдік
мақсаты: Жануарлардың қанайналым
жүйесін айтады, типтерімен құрылысын
атайды.
Пәнге қатысты
сөздік қор мен терминдер: диффузия, асқорыту, қан
айналу, тыныс алу, зәр шығару жүйесінің
мүшелері.
Диалогқа/жазбаға
қажетті сөздер
Құстар мен
сүтқоректілерде жүрегі ............
қуысты.
Ұлулардың қан
тамырлары жүйесі ........... , тамырлар .................. , қан
дене қуысына ағады.
|
Құндылықтарға
Баулу
|
Сабақ барысында
білім құндылықтары:
|
Пән аралық
байланыс
|
Химиямен-көмірқышқыл
газы мен судың, органикалық заттардың
молекулалары.
Физикамен-заттар тасымалы, қан
қысымы.
|
Алдынғы
білім:
|
6-сынып бағдарламасы бойынша
оқушылар ағзалардағы қоректік заттардың тасымалдану жолдарын
біледі.
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
7
мин
Мақсат: оқушылардың пәнге деген
қызығушылығын арттыру және өтілетін тақырыпты тыңдауға
уәждеу.
|
Ұйымдастыру
бөлімі:
Сұм жүзді, құралай
көзді.
Киікше
секірген,
Бура санды, жолбарыс
тонды.
(құрбақа)
Аяғы, тұлға, басы
бар,
Сыртында сауыт тасы бар..
Ойланып көр балалар,
Шешуін оның табыңдар. (Ұлу)
Топқа бөлу: 2 топқа оқушыларды
әр-түрлі түсті фигурамен бөлінеді.
|
|
Сабақтың
ортасы
Мақсат: тапсырмаларды орындау арқылы
жаңа тақырыпты түсіну және есте
сақтау.
7
мин
5
мин
7
мин
12
мин
|
Жаңа
сабақ: Электрондық оқулық арқылы
жануарлардың қанайналым мүшелерін бейнеролик
көру.
Тапсырма№1 постер
жасау
1
топ Жануарлардың қанайналым
жүйесінің маңыздылығын
түсіндіреді.
2
топ Ағзалардың қанайналым
жүйесінің ерекшіліктерін
айтады.
Дескриптор
-
Жануарлардың
қанайналым жүйесінің маңыздылығын
жазады.
-
Ағзалардың
қанайналым жүйесінің ерекшеліктерін
жазады.
Бағалау. Оқушылар бірін-бірі бас бармақ
арқылы бағалайды.
Тапсырма№2.
Жұптық жұмыс.
Сәйкестендіру тапсырмасы
беріледі.
Дескриптор
-
Балықтың қанайналым
жүйесін біледі.
-
Бақаның қанайналым
жүйесін біледі.
-
Құстың қанайналым
жүйесін біледі.
Бағалау оқушылар жұпта бірін-бірі
жұлдызша мен бағалайды.
Тапсырма№3
дәптермен жұмыс
Жеке
жұмыс а)Биологиялық
диктант
1. ..... жүрекшеден
................ , ....... қарыншадан
тұрады.
2. Бауырмен
жорғалаушылардың жүрегі .....,
қуысты.
Дескриптор
Бағалау. Мұғалім
бағалайды.
Топтық
жұмыс суреттердің сыры
неде?
ә)Омыртқасыз және
омыртқалы жануарлардың қанайналым жүйесін салыстырып, ағзалардың
қанайналым жүйесіндегі өзгерістің себебін
түсіндіріңіз
Ит Балық
буынаяқтылар шұбалшан
Дескриптор
-
Омыртқасыз
жәндіктердің қанайналым жүйесін
айтады.
-
Омыртқалы
жануарлардың қанайналым жүйесін
айтады.
-
Омыртқасыз және
омыртқалы жануарлардың қанайналым жүйесін
салыстырады.
-
Ағзалардың
қанайналым жүйесіндегі өзгерістің себебін
түсіндіреді.
Бағалау оқушылар бірін-бірі бағалау
жұлдызша арқылы
бағалайды.
|
Әр-түрлі түсті
маркер, қағаз, желім ақпараттық парақшалар
беріледі.
Интербелсенді
тақтада суреттер
көрсетіледі.
Таратпа тапсырмалар
таратылады.
Сурттерді оқушыларға
интербелсенді тақта арқылы
көрсетеміз
|
Сабақтың
соңы
|
7
мин
Мақсат: өтілген тақырыпты
қорытындылау, тұжырымдау
|
Бекіту:
сұрақ-жауап
-
Құстар мен
сүтқоректілердің жүрегі неше қуысты? (төрт
қуысты)
-
Ұлулардың қан
тамырлары жүйесі қандай?
(ашық)
-
Қан дене қуысына
қайдан ағады? (тамырлардан)
Бағалау. Мұғалім алгоритм картасы
арқылы бағалайды.
Үй
жұмысы: «Омыртқасыз және омыртқалы
жануарлардың қанайналым жүйесі» деген тақырыпқа шағын эссе жазып
келу.
Рефлексия:
Сабақ та маған
ұнады:---------------------------------------------------------------------------------
Қиын
болды----------------------------------------------------------------------------------------------
|
|
Саралау-оқушыларға қалай
көбірек қолдау көрсетуді
жоспарлайсыз?
Қабілеті жоғары оқушыларға
қандай міндет қоюды жоспарлап
отырсыз?
|
Бағалау – сіз оқушылардың
материалдары игеру деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы
|
Барлық оқушылар
білетін болады: жануарларда заттар айналымына
қатысты мүшелерді біледі.
Оқушылардың
көпшілігі: жануарлардың қанайналым
жүйесінің типтерін сипаттай
біледі.
Оқушылардың
кейбіреуі: қан тамырларының және жүректің
құрылысындағы байланысты және олардың қызметтерінің арасындағы
байланысты түсіндіре алады
|
Тақырыпты меңгеру барысында
оқушылардың құзыреттілігін және деңгейлеріне байланысты
қалыптастырушы бағалау.
|
Топтық, жұптық, жеке жұмыс
барысында бағыт бағдар
беруге
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары/
оқу мақсаттары дұрыс қойылған
ба?
Оқушылардың барлығы
ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе,
неліктен?
Сабақта саралау
дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық
кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай
ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз
пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ
бағанда берілген сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
|
Жалпы
баға
Сабақтың жақсы өткен
екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға
не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы
немесе жекеленге оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені
білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу
қажет?
|