Жануарлардың қандай түрлері болады?

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Жануарлардың қандай түрлері болады?

Материал туралы қысқаша түсінік
1.2.2.2 жабайы және үй жануарларын ажырату; 1.2.2.3 жыл мезгілдерінің ауысуына жануарлардың бейімделуін дайындығын түсіндіру
Материалдың қысқаша нұсқасы



Сабақ тақырыбы:

Жануарлардың қандай түрлері болады?

Мектеп:

Күні :


Мұғалімнің есімі:

СЫНЫП: 1-сынып

Қатысқандар саны:


Қатыспағандар саны:

Оқу мақсаты:

1.2.2.2 жабайы және үй жануарларын ажырату;

1.2.2.3 жыл мезгілдерінің ауысуына жануарлардың бейімделуін дайындығын түсіндіру

Сабақтың мақсаты:


Барлық оқушылар: жабайы жануарларды үй жануарларынан ажырата алу;


Оқушылардың басым бөлігі: қоршаған әлемнің құбылыстарын, үдерістерін және нысандарын зерттеу қажеттілігін түсіндіру.


Кейбір оқушылар: жаңа сабақта алған білімдерін өмірде қолданады.

Ресурстар:

  1. үлестірмеліпарақшалар: орман, үй;

  2. белгіліүйжануарлары, олардың қорасы, күтугеарналғанқұралдарбейнеленгенүлестірмеліматериалдар.

  3. Интернет-ресурстар:

  4. ферманыңкүнделіктітіршілігітуралыбейнефильм, мысалы, http://www.youtube.com/ watch?v=j-OB5q7ZxcY.

Күтілетін нәтижелер:

  1. Оқушылар:

  2. үйжәнежабайыжануарлардыңкейбіртүрлері­ мен танысады;

  3. жабайыжануарлардыңүйжануарларынанқан­ дай ерекшелігі бар екенінтүсінеді;

  4. үйжануарларыныңтұратынжеріненсиырқора­ мен, атқорамен, түйеқорамен, қойқорамен, ит­ тіңүйшігіментанысады;

  5. жануарлардықалайкүтукеректігінбілетінболады;

  6. бақылау нәтижелерін жазуға дағдыланады.

Сабаққабайланыстыдеректіматериалдар


Сабаққақатыстыескертпелер


Әлемдежануарлардыңорасанкөптүрі бар. Алғашындаолардыңбарлығыжабайыболған, бірақадамкейбірінқолғаүйретті. Адамдарүйжануарларынақамқорлық көрсетеді. Қамқорлықкөрсетудегеніміз — олардықоректендіру, емдеу, қорасын салу, олардың ұрпақтарына қамқорлық

көрсетуболыптабылады.


Үйжануарларыүшінадаммалқора соғады. Сиырға арналған малқора — сиырқорадепаталады.Бұлүлкен, жылықора, онда су құюғаарналғаннауа, жемсалатынастауболады.


Жылқыға арналғанмалқораатқорадепаталады. Бұл — ұзынағашқора, екіжағынанқашаларға

бөлінеді.

Түйеге арналған қора — түйеқора, ал қойғаарналғанықойқорадепаталады.


Арқар. Жұптұяқты сүтқоректі. Денесінің ұзын­дығы 1 м-ден 2 м-ге, биіктігі 1 м-гедейінжетеді. Тау бөктерінде, жартасты тау етегінде, шатқалдардатір­ шілікетеді.


Құлан. Сырттайесеккеұқсайтынтүзжануары,бірақжылқыменортақбелгілерікөп. Жазықта, шөлжәнешөлейтжерлердетіршілікетеді, тау бөктерлерінде де кездестіругеболады.


Құндыз. Сүтқоректі, ірікеміргіш. Денесініңұзындығыкейде 1 м-гедейінжетеді. Жүзеалады, артқыаяқтарыныңсаусақтарыныңарасында жар­ ғақтары бар, алдыңғы аяқтарыменбұтақтардықар­ мапұстап, жердіқазаалады. Судыңастында 15 минутқадейін бола алады. Ағаштың қабығы мен сүрегінқорекетеді.

Кіріспе тапсырма. Сабақты жануарлар туралыжұмбақтар дайындап әкеліп, шешкізуден бастаңыз.


Мұғалім: “Сендер бұл жануарды білесіңдер ме? Қазақстанның қандай жануарларын білесіңдер?” — деп сұрайды.


Жануарлар дүниесі. Оқушылар суреттергеқарасын. “Бейнеленген жануарлардың қайсысын білесіңдер? Олар туралы не айта аласыңдар? Қай­ сысы біздің өлкемізде тіршілік етеді?” деп сұраңыз. Мәліметті сабаққа байланысты деректі материал­ дардан немесе энциклопедиядан қарауға болады. Суреттердегі жануарларды қандай топтарға­ бөлуге болатынын сұраңыз. (Жабайы және үй жануарлары.) Егер оқушылар жауап беруге қиналса, жетелеуші сұрақтарын қойыңыз. “Суреттегі әр жануар қай жерде тіршілік етеді? Немен қоректенеді?”­


Жабайы және үй жануарлары. Оқушылардыңназарын суреттерге аударыңыз.

Сұрақ қойыңыз: “Суреттердегі әр жануар не істеп жатыр? Салыстырыңдар. Суреттер несімен ұқсайды? Ит пен құндыздың іс-әрекеттерінде қандай айырмашылық бар? Осы екі суретті жұптастыруға бола ма? Сендерде қандай жұптар шықты? Неге?” Суреттердітөмендегідейетіпжұптастыруғаболады:


  1. қоректену: құндызқорегінөзітабады, иткеадамтамақбереді;


  1. емделу: құндызжарақатынжалапжазады, ал иткеадамқамқорлықжасайды, мал дәрігерінеапарады;


  1. баспана: құндызөзінеағашбұтақтарынанінжасапалады, ал иткеадамүйшікжасайды. Оқу­


шыларданөмірде осы әрекеттердің қайсысын­ көргенін сұраңыз.




Пәнаралықбайланыс


Қосымшатапсырмалар


Дүниетану. Жануарлардықолғаүйрету.


Енелері мен төлдері. Үйжануарларынатапшығудытапсырыңыз. Әржануарқандайдыбысшығаратынындыбыстапкөрсетугеболады. Соныменқатар “Жалғастыр” ойынынойнасын. Мысалы: ит — күшік, тауық — балапан, мысық — марғау, үйрек­ — балапан, қаз — балапан.


Зерттейік. Мұғалімалдын ала әзірленіпқойғанбелгіліүйжануарларының, олардың қораларының, азықтарының, бағып-күтугеарналғанқұралдардыңсуреттерінтаратады. Мысалы, сиыр, түйе, ит, жылқы, шөп, қырғыш, жем-шөп, сүйектер, сиырқора, итүйшігі, қойқора, атқора.


Оқушылартоппенталдап, адамәрүйжануарыүшін не істейалатындығын сәйкестендіреді. Әртопқабіржануардытаңдапалып, олтуралымәліметдайындауғаұсынысжасауғаболады.

Ойлан!


Оқушылармынадайсұрақтарбойыншаойланыпкөрсін: Итқандайәрекеттержасайды? Қасқырше? Олардың қандай ұқсастығы бар? Негізгіерек­ шеліктері не?

Орман” және “үй” дегенүлестірмелі материал­ дардыоқушыларғатаратыпберіңіз. Мұғалімжа­ нуарлардыатайды, ал оқушылар оны жабайыжануардепсанаса “ОРМАН”, үйжануарыдепойласа “ҮЙ” белгісінкөтереді.


Сөздер: сиыр, бұғы, қасқыр, қой, есек, бұлан, кірпі, қоян, тауық, қаз, түлкі, мысық, аю.

Бағалау


Оқушылар жабайы жануарларды үй жануар­ ларынан ажырата білуі керек.

Үй және жабайы жануарлар. Бұл тапсырманы барлық оқушыларға жеке орындауға беріңіз. Тап­ сырманы аяқтаған соң өзара бағалау арқылы тек­ серуді ұсыныңыз. Тапсырманы орындау жылдамдығы мен дұрыстығына назар аударыңыз. Содан соң бейнеленген жануарларды тағы бір атап шығуды ұсыныңыз.

Жауабы:

Үй жануарлары: 2, 4, 5, 9. Жабайы жануарлар: 1, 3, 6, 7, 8.

Оқушылар әртүрлі жануарлардың тіршілік ете­ тін орнының атауларын біледі.

Адасқан жануарлар. Оқушылар жануарларға өз мекендейтін орнын тауып алуына көмектесуі қажет. Тапсырманы орындау барысында тағы бір рет жануарлардың және олардың мекендейтін орны­ның атауларын айтып өтеді. Жұптағы балалардың бірін-бірі бағалауын ұйымдастырыңыз. Жауап беруге қиналған оқушыларға көмектесу қажет.

Жауабы:

Үйшік — ит, қойқора — қой, атқора — жылқы

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1: Оқушыларды сабақтың әр кезеңінде бағалау.

2: Дарынды және үлгерімі төмен оқушылардың ерекшелігіне көңіл бөлу.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1: Сабақтың нәтижесіне көңіл бөлу.

2: Рефлексия.

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім ?








Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
11.11.2018
383
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі