Пәні: Қазақстан тарихы | Сынып: 9
| Мерзімі:
|
Тақырыбы: | §22-23. Жаппай саяси қуғын-сүргін және оның зардаптары. |
Мақсаты: | XXғасырда біздің қазақтай көп қырылып,жаппай қуғындалып, көпатылғанхалықжербетіндекемде-кем. Оныңащыақиқатекендігініздеубарысындакөзжеткізу.Алғанбілімдітерендету, дамыту, мұғалімніңкөмегінсізоқыпүйрену.Еліміздіңталайқырылып, талайқиыншылықтыбасынанөткеріпжеткенінтүсіндіру. |
Күтілетін нәтиже: | Терминдермен жұмыс жасап, анықтамасын бере алады, жылдарды ажыратып, нақты болған оқиға уақытын біледі, саяси қуғын-сүргіннің негізгі кезеңдерін көрсете алады, ұлы адамдардың өмірбаянынан мағлұмат келтіре отырып, оларға баға бере алады, саяси қуғын –сүргіннің сипатын, барысын, нәтижесін түсіндіре алады, жазалау лагерлері туралы мағлұматтармен жұмыс жасап, сұрақтарға жауап береді |
Бағалау критерийлері: | Теорияны түсіну, негізгі идеяны білу, рефлексия жасау
|
Әдіс-тәсілдер: | Диалогтық оқыту, СТО стратегиялары, ауызша баяндау, сұрақ- жауап, «Бинго» ойыны
|
Сабақтың барысы: |
Кезеңі | Уақыты | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Кіріспе
| 2 минут
| СәлемдесуТүгендеуОқушылардың зейінін сабаққа аудару | Оқушылар оқу құралдарын дайындайды
| Оқушылардың белсенділігін арттыру үшін ауызша мадақтау | АКТ стикерлер |
| 2 минут | Оқушыларды топқа бөлу Қазақ зиялыларының есімімен | Оқушы қызығушылық танытып, белсенділігі артады | Мадақтау | Тақырыпқа байланысты суреттер |
Таныстырылым
| 6 минут | Үй тапсырмасын сұрау І топ: Созақ көтерілісіІІ топ: Жетісу көтерілісіІІІ топ: Ақтөбе, Қостанай, Қызылорда көтерілісі | Оқушылар тыңдай біледі, тақырыпты әңгімелейді | Мадақтау арқылы ынталандыру | АКТБуклет |
Негізгі бөлім
| 16 минут
4 минут | Джигсо әдісі І топ: 1930 ж.ж. жаппай саяси қуғын-сүргін. 150-151 бет.ІІ топ: Қазақстандағы саяси қуғын-сүргіннің зардаптары. 151-152 бет.ІІІ топ. Қазақ АКСР-інің одақтас республика болып қайта құрылуы 152-153 бетТақырып бойынша әр топ қысқаша көрініс көрсетеді
Сәйкестендіру тесті
| Оқушы орындау керекМәтінмен жұмыс жасайдыОқушылар шығармашылық қабілеттерін көрсетеді
Жылдамдық танытады | Белсенді топты мадақтау | Қазақстанның саяси картасы А4 форматтағы қағаздар |
| 5 минут | «Бинго» тапсырмалары
Конституция – мемлекеттің құрылысын, оның билік етуші органдарының құрылымы мен ұйымдастыру қағидасын, азаматтардың құқықтары мен міндеттерін, сайлау жүйесін анықтайтын негізгі заң.Авторитаризм – қоғамның барлық жақтарын өзіне бағындырған, демократиялық қағидаларды жоятын, жеке адамның шексіз билігі орнаған саяси билік жүйесі.Репрессия – мемлекет огандары қолданатын азаматтардың құқықтарына нұқсан келтіру, жазалау. Ассимиляция – саны аз, саяси-әлеуметтік ахуалы төмен халықтың өзінен басым халықтың құрамына біртіндеп сіңісіп кетуі.Тоталитарлық жүйе–қоғам өмірінің барлық саласы мемлекеттің бақылауында болып, адам бостандықтары мен конституциялық құқықтары жойылған билік жүйесі. АЛЖИР – Сталиндік тоталитарлық жүйе кезінде «халық жаулары» саналып, саяси қуғын-сүргінге ұшыраған мемлекет және қоғам қайраткерлері мен қарапайым адамдардың әйелдері мен қыздары жазықсыз жазасын өтеген Ақмола облысындағы лагерь.Карлаг – Қарағанды лагері.Степлаг – Жезқазған маңында (Кеңгір) болған лагерь атауы. | Қазақстанның саяси картасымен жұмысДәптермен жұмыс, кестені толтырадыОқушылар тыңдайды, жауап береді«Бинго» жариялайды | Бағалау парағы | 9 сыныптың Қазақстан тарихы оқулығы
Қазақстан Республикасының саяси картасы
Интерактивті тақта |
Қорытынды
| 10 минут | Жиынтық бағалауРефлексия жасау Үйге тапсырма | Топ басшысы бағалайдыРефлексия
| Бағалау
Критерилер арқылы
| Интерактвті тақта
|