Сабақтың
тақырыбы:
Жапырақтың құрылысы мен
қызметі.
|
Мұғалімнің
аты-жөні: Толениш Ж
Күні: 21.11.17
ж
|
СЫНЫП:
7
|
Қатысқан оқушылар
саны:
|
Қатыспаған оқушылар
саны:7
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаттары
|
Жапырақтың ішкі құрылысын
сипаттау;
Жапырақтың негізгі құрылымын
анықтау;
Жапырақ негізгі құрымы мен
қызыметін байланыстыра алу.
|
Сабақ
нәтижесі:
|
Оқушылардың барлығы мынаны орындай
алады:
жапырақтың құрылысы мен қызметі
біледі.
Оқушылардың көбісі мынаны орындай
алады:
жапырақтың ішкі құрылысын ажарата
алады.
Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай
алады:
Жапырақ
фотосинтездеуші, суды буландырушы және газ алмастырушы арнайы мүше
қызыметін сипаттай алады.
|
Бағалау
критерийі
|
Сұраққа жауап береді,
жауаптарын дәлелдейді. Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай
алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара
алады
|
Тілдік
құзіреттілік
|
Минералды қоректену, ау арқылы
қоректену, транспирация, паренхима, лептестік, өткізгіш ұлпа,
механикалық ұлпалар
|
Ресурстар
|
Оқулық, суреттер, топқа бөлуге
арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар,
топтық тапсырмалар, кері байланыс,
стикер..
|
Әдіс-тәсілдер
|
Миға шабуыл, «Мюнстерберг
әдісі», топтық жұмыс, жұптық жұмыс, сергіту сәті, психологиялық
ахуал, АКТ, бейнекөрініс
|
Сабақтың
жоспары
|
Жоспарланған
уақыт
|
Сабақ барысы
:
|
Бағалау түрлері
Ресурстар
|
Басталуы
10
минут
|
Психологиялық
ахуал.
Жапырақтың пішінін таңдау
арқылы мінеземе айту.
«Галерея
әдісі» бойынша сабақтың тақырыбын ашу
мақсатында қолданамын. Тақырыпты ашқаннан кейін интербелсенді
тақтамен сабақты түсіндіремін. Бейнекөрініс
көрсетемін.
|
Формативті
бағалау
|
Ортасы
10
минут
|
Топтық
жұмыс. Оқулықпен
жұмыс.
І топ. Жапырақтың
қызметі және құрылысы
ІІ топ. Жапырақта заттар
тасымалдануы
|
Формативті
бағалау
|
Сергіту
сәті
3
минут
|
«Мюнстерберг
әдісі»
Жапырақтың пішіне
қатысты сөздерді анықтау
|
|
Аяқталуы
Сабақты
бекіту
5-9
минут
|
Топтық
жұмыс.Үлестірмелі қағаздармен
жұмыс
І топ. Жапырақтың атауларын
жазу
ІІ топ. Жапырақтың ішкі
құрылысын жазу
Жеке
жұмыс. Биологиялық
дикант
Жапырақ сағағы деп
................Сағағы болмайтын
жапырақты.........., Жапырақтың ішкі шырынды жасыл
жұмсақ болатын негізгі фотосинтездеуші
ұлпа................, Жапырақтың суды буландыруы
..............деп атайды. Ішкі қабаты тікелей күн сәулесі түспейтін
жапырақтың төменгі жағында орналасқан ол
..............................деп
аталады.
Жеке
жұмыс. Сабақты қорытындылау
мақсатында тест
жұмысы
-
Жапырақтың басты қызметінің
бірі
-
фотосинтезге
қатысу
-
тозаңдану
-
жыныс жасушаларын
бөлу
2. Жапырақтың суды
буландыруы
-
трансформация
-
транспирация
-
транскрипция
3. Суда, минералдарды және
қоректік заттарды жапыраққа
тасымалдайды.
-
Эпидермис
-
Бағаналы
паренхима
-
Өткізгіш
шоқ
4. Жапырақтың қабықшасы
қорғаныш қызметін атқаратын
ұлпа?
-
бағаналы
паренхима
-
жабын
ұлпа
-
лептестік
5. Жүйкелерде өткізгіш
ұлпалардың типтері
нешеу
-
екі
-
бір
-
үш
6. Жапырақтың ішкі шырынды
жасыл жұмсақ болатын негізгі фотосинтездеуші
ұлпа?
-
өткізгіш
ұлпа
-
жабын
ұлпа
-
паренхима
-
Доға тәрізді
жапырақтар
-
жүрек тәрізді, бүйрек
тәрізді
-
жебе тәрізді, ромб
тәрізді
-
үшқұлақты, саусақ
саласы
8. Көлденен орналасқан, жарық
жақсы түсетін жапырақтарда айқын ажыратылатын екі қабат түзебі. Бұл
қабаттар жарық микроскопынан жақсы көрінед. Бұл жапырақтың жоғарғы
қабаты?
-
кеуекті
паренхима
-
бағаналы
паренхима
-
механикалық
ұлпалар
|
|
Рефлексия
3
минут
|
Мен нені
үйрендім?
Маған не қиын
болды?
Маған не қызықты
болды?
Үй
тапсырмасы:
§22. Жапырақтың құрылысы мен
қызметі.
Жапырақтар туралы қосымша
ақпаратар іздену
|
Рефлексия плакаты,
стикерлер
|
6
Қосымша ақпарат
|
Саралау – Сіз
қосымша
Көмеккөрсетуді
қалай
жоспарлайсыз? Сіз
қабілеті
жоғары
оқушыларға
тапсырманы күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз
|
Бағалау -
Оқушылардың
Үйренгенін
тексеруді
Қалай
жоспарлайсыз?
|
Пəнаралық
байланыс
Қауіпсіздік жəне
еңбекті
Қорғау
ережелері
АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы
Байланы
|
Рефлексия
Сабақ / оқу мақсаттары шынайыма?
Бүгін оқушылар не
білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен жоспарлаған
саралау шаралары
тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде
үлгердімбе? Мен өз жоспарыма
қандай түзетулер
енгіздім жəне
неліктен?
|
Төмендегі бос
ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді
жазыңыз.
Сол ұяшықтағы Сіздің
сабағыңыздың тақырыбына
сəйкес
Келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
Қорытынды
бағамдау
Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды
да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды
(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе
жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не
білдім?
|