Пән: сауат ашу
Мектеп:
Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі: 1ортақ
тақырып Өзім туралы
КүніМұғалімнің
аты-жөні:
Сынып : Қатысқандар
саны: 27
Қатыспағандар
саны:0
|
Сабақ
тақырыбы
|
Жақшасы бар өрнектердегі
амалдар реті
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу
бағдарламасына
сілтеме)
|
1.1.1.1 тыңдау
барысында тілдік бірліктерді
(сөйлеу, сөз,
сөйлем, мәтін) ажырату,
тыңдалған мәтіннің
мазмұнын түсіну
1.1.2.1 мұғалімнің
көмегімен мәтінде кім
(не) туралы айтылғанын
анықтау
|
Сабақ
мақсаттары:
|
Барлық
оқушылар: тыңдау барысында тілдік
бірліктерді
(сөйлеу, сөз,
сөйлем, мәтін) ажыратады
Көптеген
оқушылар: тыңдалған мәтіннің мазмұнын
түсінеді, мұғалімнің көмегімен мәтінде кім (не) туралы айтылғанын
анықтай алады, дыбыстарды біріктіріп, ауызша
қосып оқи алады ,
Кейбір
оқушылар: оқу құралдарын ажыратып ала
алады
|
Бағалау
критерийлері
|
1.Өлеңді мұқият
тыңдайды, не туралы айтылғанын
ажыратады
2.Заттардың атын
атай алады, дыбыстарды біріктіріп, ауызша
қосып оқи алады
3.
болжау арқылы оқу құралдарын
ажыратады, оларды жинақтайды
|
Тілдік
мақсаттар
|
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Оқу – білімге деген
құштарлығын ояту, баулу
|
Пәнаралық
байланыс
|
денешынықтыру
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
Аудио жазбадан өлеңді тыңдату,
интербелсенді тақатада тапсырма
орындату
|
Бастапқы
білім
|
Оқу құраладрының не екенін
біледі және оларды таниды
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
3
минут
|
1.«Алдын ала
берілген атаулар» әдісімен сабақ тақырыбын
ашу.
Мақсаты :
Интербелсенді тақтада сызғыш,сурет дәптер,әліппе, қалам, сөмкенің
суреті көрсетіледі.Оқушылар суреттерге қарап олардың оқумен
байланысты екенін, оқу құралдары екенін айтуы
тиіс
Сұрақ: - Балалар,
суретте нелер бейнеленеген, олар не үшін
қажет?
Жауап нұсқасы: Олар
оқу үшін қажет
Мұғалім: Яғни,біз бүгін оқу
құралдарымен танысады
екенбіз.
|
Инетербелсенді тақта,
суреттер
|
Сабақ
ортасы
5
минут
|
Тыңдалым
Аудио жазбадан өлең
қойылады.
Сауатыңды
ашатын
Кітап – білім
бұлағы.
Нұрын бізге
шашатын
Ол – өмірдің
шырағы
Сұрақ: Өлең не
туралы?
Сауатыңды ашатын қай
кітап?
Бірнеше жауап нұсқалары
тыңдалады.
|
Аудио
жазба
|
Дескриптор
|
Мұқият
тыңдайды
Өлеңнің не туралы
екенін біледі
Сұрақтарға толық сөйлеммен
жауап береді
|
|
3
минут
|
«Ойлан,тап»
ойыны
Мақсаты :Суретте
бейнеленген зат атауларының алғашқы дыбыстарын біріктіріп оқулық
атауын табу.
Сағат ,
алама,
уық,
алмұрт,
тарақ,
арыстан,
шана,
уық
|
|
Дескриптор
|
Суреттегі заттардың
атауларын біледі
Олардың алғашқы
дыбысын ажыратады
Дыбыстарды біріктіріп, сөз
құрастыра алады
|
|
3
минут
|
Модельденген
оқу
Есіңе
сақта!
А йналамыздағылардың
бәрінің атауы бар. Оны бір-бірімізге
сөз арқылы жеткіземіз. Жазуға
үйренгенше сөздің сызбасын
пайдаланамыз:
Яғни, осы белгіні
көргенде оны сөз деп
ұғынамыз.
Мысалдар
келтіріледі
|
|
9
минут
|
Дәптермен
жұмыс:
-
Оқу құралдарын
бояу
-
Үлкен және кіші түзу таяқшалар
жазу
|
Жұмыс
дәптері
|
5
минут
|
Айтылым
«Сиқырлы сандықша »
ойыны (болжау бойынша)
Мақсаты : Бала көзі
жұмулы күйде сандықшадан бір затты алады, оны сипап- сезу арқылы
атын атайды.
Заттар : кітап, дәптер,
қаламсап, өшіргіш, алама, машина, жұмсақ
аю.
|
Сандықша, әр түрлі
заттар
|
5
минут
|
«Үш табан»
ойыны
Мақсаты: Бірнеше оқушы тақтаға
шығады. Сөмкелеріндегі заттар стол үстіне қойылады. Арасына басқа
заттар араластырамын. Ол заттар үш топқа бөлініп қойылады. Бөлінген
заттар 3 жерге топтастырылады. Оқушының міндеті: Әр қадам аттаған
сайын сол топтастырылған заттардың арасынан оқу құралын тауып алып
сөмкеге жинақтау. Ең көп оқу құралын жинаған оқушы «жеңімпаз» болып
танылады. Ескерту: заттрады алдын ала дайындап қоюға
болады.
|
Оқу құралдары, әр түрлі
заттар, табан суреті
|
Дескриптор
|
Сипап – сезу арқылы
затты таниды
Оның атауын атай
алады
Оқу құралын
таниды.
Шапшаң қимылдап, оны
ажыратып алады.
Оқу құралын көптеп
жинайды
|
|
Сабақтың
соңы
2
минут
|
Кері байланыс «Блоб
ағашы»
Оқушы өзінің бүгінгі сабақтағы
алған біліміне қарай қай деңгейде екенін анықтап, сол деңгейдегі
адам бейнесін бояйды
|
Блоб
ағашы
|
Саралау –
оқушыларға қалай
көбірек қолдау
көрсетуді
жоспарлайсыз?
Қабілеті жоғары
оқушыларға қандай
міндет қоюды
жоспарлап
отырсыз?
|
Бағалау –
оқушылардың
материалды меңгеру
деңгейін
қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және
қауіпсіздік
техникасының
сақталуы
|
Барлық
: тыңдалым: аудио жазбадан өлең
тыңдау
Көптеген
:«Ойлан тап»
ойыны
Кейбір: «Сиқырлы сандықша » ойыны
(болжау бойынша); «Үш табан»
ойыны
|
ОҮБжОҮБ
|
Қаламсапты абайлап
ұста. Үшкір заттарды ұқыптап
пайдалан
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ
мақсаттары/оқу
мақсаттары
дұрыс
қойылған ба?
Оқушылардың
барлығы ОМ қол
жеткізді
ме?
Жеткізбесе,
неліктен?
Сабақта саралау
дұрыс
жүргізілді
ме?
Сабақтың
уақыттық
кезеңдері сақталды
ма?
Сабақ жоспарынан
қандай
ауытқулар
болды,
неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз
пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз
сабағыңыз
туралы сол жақ бағанда
берілген сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
|
Жалпы
баға
Сабақтың жақсы
өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете
алады (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе
жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы
нені
білдім, келесі сабақтарда неге көңіл
бөлу қажет?
24
|
|
|