Өзiн-өзi тану сабағы
Мектеп «№5 А. Байтұрсынов ЖОМ» КММ. Мерзiм:6. 11.2017ж Сабақ № 9-10
Тақырып: Жақсылық жан жадыратады
Құндылық: Дұрыс әрекет
Қасиеттер: басқалар туралы жамандық ойламау. өзіне-өзі сену, отбасындағы, мектептегі парызын орындау
Мұғалiм: Абаева Н. Т. Сынып: 9 «Ә» Оқушылар саны:24
|
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға жақсылық жан жадырататынын дұрыс әрекет құндылығы арқылы мәнін ашу Міндеттері: - оқушыларды басқалар туралы жамандық ойламау керектігін түсіндіру; - әр оқушының бойында өзіне-өзі сену қасиеттерінің дамытуына ықпал ету; -оқушыларды отбасындағы, мектептегі парызын орындауға тәрбиелеу. Сабақ барысы: Сабақтағы 5 «Т»-ны сақтау Ұйымдастыру кезеңi. Тыныштық сәтi. Нұрға бөлену. |
Ресурстар:(құралдар, мәлiметтер) |
|
Сабақ барысын талқылау: |
|
Дәйексөз. Биік төбеге шықсаң, Көзің ашылады. Жақсымен сөйлессең, Көңілің ашылады. М. Әлімбаев.
|
|
|
Әңгiмелеу (сұхбат). Мұғалімнің сыйы Аңыз әңгіме Жақсылық пен Жамандық Ертеде Данышпан ата өз
ұрпағын сынау үшін адамның оң иығына жақсылықты, сол иығына
жамандықты отырғызып қойыпты. Адам бір іс жасарда жақсылық “істе”
десе, жамандық “істеме” деп сыбырлайды екен. Сөйтіп адамның бойында
қай қасиет басым екенін байқамаққа оны сапарға аттандырыпты. Адам
біраз жол жүріп, өзен жағасымен шаршап келе жатса, судың жағасына
шығып қалған балықты көреді. Осы торғайдың
балапанына бола жолдан қалмақпысың? Оны көтеріп ұясына салу үшін,
теректің басына шығу керек. Мерт болсаң қайтесің? Өзің далада ит –
құсқа жем боласың ғой, - дейді. 1. Данышпан ата не үшін өз ұрпағын сынайды? 2. «Жамандыққа ерсең жаман боласың, жақсылыққа ерсең жақсы боласың» деген ой туралы қандай пікір айта аласыңдар? 3. Неліктен адам Жақсылықтың айтқандарын орындады деп ойлайсыңдар? 4. Жақсы адамның бойында қандай қасиеттер болады? 5. Жақсылық жасау адамның міндеті ме, әлде парызы ма?Конец формы 6. Аңыз әңгімедегідей жағдай сіздердің де бастарыңыздан өтті ме? 7. Жақсылық жасау адамның несіне байланысты? 8. Аңыз әңгімеден қандай ой түйдіңдер? |
|
Оқулықтағы Абайдың қара сөзін оқып танысу Дәптермен жұмыс; берілген аффирмацияларды белгілеп жазу және ақын, жазушы, суретші, ғалым – осылардың адамдарға жасайтын жақсылықтары туралы жазып сахналау |
|
Сендер аман болыңдар жақсы адамдар, Жақсы адамдар – бұзылмас тас қамалдар. Табаныңның астында жатады әлі Пенделіктен өресі аспағандар Қайырмасы: Жақсы адамдар, жақсы адамдар, Сендер аман болыңдар жақсы адамдар. Жақсы адамдар, жақсы адамдар, Сендер аман болыңдар жақсы адамдар. Жақсы адамдар. Жақсы көрем сендерді жақсы адамдар, Жүрегіңде өйткені аппақ ар бар. Сендер жайлы шырқалар асқақ ән бар, Жолы болсын ақ ниет бар адамдар! Қайырмасы: Жақсы адамдар, жақсы адамдар Күйіп кетсін көре алмас бәтшағарлар Жақсы адамдар, жақсы адамдар, Жолы болсын ақ ниет бар адамдар! Жақсы адамдар. Сендер жайлы шырқалар асқақ ән бар, Жолы болсын ақ ниет бар адамдар! Сендер аман болыңдар жақсы адамдар, Қарап өтсін сендерге басқа жандар. Қайырмасы: Жақсы адамдар, жақсы адамдар Қарап өтсін сендерге басқа жандар Жақсы адамдар, жақсы адамдар Қарап өтсін сендерге басқа жандар Жақсы адамдар. Жақсы адамдар, жақсы адамдар, Сендер аман болыңдар жақсы адамдар. Жақсы адамдар, жақсы адамдар, Сендер аман болыңдар жақсы адамдар. Жақсы адамдар. |
|
|
|
|
Соңғы тыныштық сәтi. Баяу әуен ойнатылады. Тыныс алуға зейін қою. Мұғалім: Сіздерден аяқ-қолыңызды айқастырмай, түзу отыруыңызды өтінемін. Біз қазір тыныс алу жаттығуын жасаймыз. Тыныс алуға зейін қойған кезде, біздің ақылымыз дем алады. Ауаны ішке жұту кезінде тыныштық пен қуаныш қабылдаймыз. Демді сыртқа шығарған кезде өзіміздегі мазасыздықтарды сыртқа шығарамыз. Кәне, дайындалайық, балалар. Көзімізді жұмамыз...,арқамызды тіктейміз..., қолдарыңды тізеге қоюға болады... Д е м а л..... ш ы ғ а р... (жаймен 9-10 рет) немесе 1..................2
|
|
Пайдаланылған әдебиеттер:
-
«Өзін-өзі тану» пәнінің Қазақстан Республикасы жалпы орта білім беру мемлекеттік стандарты. Алматы 2010
-
«Өзін-өзі тану» 9-сынып оқушыларына арналған «Бөбек» Алматы 2010
-
«Өзін-өзі тану» оқулығы 9-сынып «Бөбек» Алматы, 2010 жыл.
-
«Өзін-өзі тану» мұғалімдерге арналған әдістемелік құрал. 9-сынып «Бөбек» Алматы, 2010
-
«Өзін-өзі тану, Самопознание» KZ 1-2 бет
-
«Өзін-өзі тану» оқушыларға арналған дәптері «Бөбек» Алматы 2010
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жақсылық жан жадыратады
Жақсылық жан жадыратады
Өзiн-өзi тану сабағы
Мектеп «№5 А. Байтұрсынов ЖОМ» КММ. Мерзiм:6. 11.2017ж Сабақ № 9-10
Тақырып: Жақсылық жан жадыратады
Құндылық: Дұрыс әрекет
Қасиеттер: басқалар туралы жамандық ойламау. өзіне-өзі сену, отбасындағы, мектептегі парызын орындау
Мұғалiм: Абаева Н. Т. Сынып: 9 «Ә» Оқушылар саны:24
|
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға жақсылық жан жадырататынын дұрыс әрекет құндылығы арқылы мәнін ашу Міндеттері: - оқушыларды басқалар туралы жамандық ойламау керектігін түсіндіру; - әр оқушының бойында өзіне-өзі сену қасиеттерінің дамытуына ықпал ету; -оқушыларды отбасындағы, мектептегі парызын орындауға тәрбиелеу. Сабақ барысы: Сабақтағы 5 «Т»-ны сақтау Ұйымдастыру кезеңi. Тыныштық сәтi. Нұрға бөлену. |
Ресурстар:(құралдар, мәлiметтер) |
|
Сабақ барысын талқылау: |
|
Дәйексөз. Биік төбеге шықсаң, Көзің ашылады. Жақсымен сөйлессең, Көңілің ашылады. М. Әлімбаев.
|
|
|
Әңгiмелеу (сұхбат). Мұғалімнің сыйы Аңыз әңгіме Жақсылық пен Жамандық Ертеде Данышпан ата өз
ұрпағын сынау үшін адамның оң иығына жақсылықты, сол иығына
жамандықты отырғызып қойыпты. Адам бір іс жасарда жақсылық “істе”
десе, жамандық “істеме” деп сыбырлайды екен. Сөйтіп адамның бойында
қай қасиет басым екенін байқамаққа оны сапарға аттандырыпты. Адам
біраз жол жүріп, өзен жағасымен шаршап келе жатса, судың жағасына
шығып қалған балықты көреді. Осы торғайдың
балапанына бола жолдан қалмақпысың? Оны көтеріп ұясына салу үшін,
теректің басына шығу керек. Мерт болсаң қайтесің? Өзің далада ит –
құсқа жем боласың ғой, - дейді. 1. Данышпан ата не үшін өз ұрпағын сынайды? 2. «Жамандыққа ерсең жаман боласың, жақсылыққа ерсең жақсы боласың» деген ой туралы қандай пікір айта аласыңдар? 3. Неліктен адам Жақсылықтың айтқандарын орындады деп ойлайсыңдар? 4. Жақсы адамның бойында қандай қасиеттер болады? 5. Жақсылық жасау адамның міндеті ме, әлде парызы ма?Конец формы 6. Аңыз әңгімедегідей жағдай сіздердің де бастарыңыздан өтті ме? 7. Жақсылық жасау адамның несіне байланысты? 8. Аңыз әңгімеден қандай ой түйдіңдер? |
|
Оқулықтағы Абайдың қара сөзін оқып танысу Дәптермен жұмыс; берілген аффирмацияларды белгілеп жазу және ақын, жазушы, суретші, ғалым – осылардың адамдарға жасайтын жақсылықтары туралы жазып сахналау |
|
Сендер аман болыңдар жақсы адамдар, Жақсы адамдар – бұзылмас тас қамалдар. Табаныңның астында жатады әлі Пенделіктен өресі аспағандар Қайырмасы: Жақсы адамдар, жақсы адамдар, Сендер аман болыңдар жақсы адамдар. Жақсы адамдар, жақсы адамдар, Сендер аман болыңдар жақсы адамдар. Жақсы адамдар. Жақсы көрем сендерді жақсы адамдар, Жүрегіңде өйткені аппақ ар бар. Сендер жайлы шырқалар асқақ ән бар, Жолы болсын ақ ниет бар адамдар! Қайырмасы: Жақсы адамдар, жақсы адамдар Күйіп кетсін көре алмас бәтшағарлар Жақсы адамдар, жақсы адамдар, Жолы болсын ақ ниет бар адамдар! Жақсы адамдар. Сендер жайлы шырқалар асқақ ән бар, Жолы болсын ақ ниет бар адамдар! Сендер аман болыңдар жақсы адамдар, Қарап өтсін сендерге басқа жандар. Қайырмасы: Жақсы адамдар, жақсы адамдар Қарап өтсін сендерге басқа жандар Жақсы адамдар, жақсы адамдар Қарап өтсін сендерге басқа жандар Жақсы адамдар. Жақсы адамдар, жақсы адамдар, Сендер аман болыңдар жақсы адамдар. Жақсы адамдар, жақсы адамдар, Сендер аман болыңдар жақсы адамдар. Жақсы адамдар. |
|
|
|
|
Соңғы тыныштық сәтi. Баяу әуен ойнатылады. Тыныс алуға зейін қою. Мұғалім: Сіздерден аяқ-қолыңызды айқастырмай, түзу отыруыңызды өтінемін. Біз қазір тыныс алу жаттығуын жасаймыз. Тыныс алуға зейін қойған кезде, біздің ақылымыз дем алады. Ауаны ішке жұту кезінде тыныштық пен қуаныш қабылдаймыз. Демді сыртқа шығарған кезде өзіміздегі мазасыздықтарды сыртқа шығарамыз. Кәне, дайындалайық, балалар. Көзімізді жұмамыз...,арқамызды тіктейміз..., қолдарыңды тізеге қоюға болады... Д е м а л..... ш ы ғ а р... (жаймен 9-10 рет) немесе 1..................2
|
|
Пайдаланылған әдебиеттер:
-
«Өзін-өзі тану» пәнінің Қазақстан Республикасы жалпы орта білім беру мемлекеттік стандарты. Алматы 2010
-
«Өзін-өзі тану» 9-сынып оқушыларына арналған «Бөбек» Алматы 2010
-
«Өзін-өзі тану» оқулығы 9-сынып «Бөбек» Алматы, 2010 жыл.
-
«Өзін-өзі тану» мұғалімдерге арналған әдістемелік құрал. 9-сынып «Бөбек» Алматы, 2010
-
«Өзін-өзі тану, Самопознание» KZ 1-2 бет
-
«Өзін-өзі тану» оқушыларға арналған дәптері «Бөбек» Алматы 2010
шағым қалдыра аласыз













