Материалдар / Жаратылыстану "Заттар және олардың қасиеттері" 2-сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Жаратылыстану "Заттар және олардың қасиеттері" 2-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Ауаның кейбір қасиеттерін сипаттай алады. • Ауаның кейбір қасиеттерін тәжірибе арқылы анықтай алады. Тәжірибе жүргізу арқылы ауаның кейбір қасиеттерін анықтайды, тәжірибе жүргізеді, жоспар құрады, нәтижесін анықтап кесте түрінде көрсете алады.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
03 Қаңтар 2018
3859
9 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Оқу ісінің меңгерушісі: Курмашева А.А.



3-бөлім. Заттар және олардың қасиеттері. Ауа

Күні: 06.12.17ж

Мектеп: №3

Мұғалімнің аты-жөні :Нугуспанова Ш.Т.

Қатысқандар:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы


Ауа толы айнала


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

3.2 Ауа

2.3.2.2 ауаның кейбір қасиеттерін сипаттау (агрегаттық күй, түстің, иістің болуы)

2.1.2.6 тәжірибенің негізгі белгілерін (мақсат, гипотеза, ресурстар, жоспар, мерзім, нәтиже) анықтау

2.1.2.7 Тәжірибе жүргізу және нәтижелерін кесте түрінде келтіру

Сабақ мақсаттары





Ауаның кейбір қасиеттерін сипаттай алады.

  • Ауаның кейбір қасиеттерін тәжірибе арқылы анықтай алады.

Тәжірибе жүргізу арқылы ауаның кейбір қасиеттерін анықтайды, тәжірибе жүргізеді, жоспар құрады, нәтижесін анықтап кесте түрінде көрсете алады.


Жетістік критерилері

  • Ауаның кейбір қасиеттерін (агрегаттық күй, түстің, иістің болуы)

сипаттай алса,тәжірибе жүзінде анықтай білсе.

Тілдік мақсаттар

Ғаламшар, ауа, тазалық;


Құндылықтарды дарыту

Өмір бойы білім алу

Пәнаралық байланыстар

Дүниетану

Алдыңғы меңгерілген білім

1 - сыныпта табиғат туралы өтілген білімдерін қайталау

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы



3 мин








I.Ұйымдастыру бөлімі

Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық дайындық.
Күндей жадырап,
Айдай арайлап,
Жұлдыздай жарқырап,
Судай мөлдір,таза көңілмен
Бүгінгі сабақты бастаймыз!
Сабақтың мақсатымен таныстыру. 

Қызығушылықты ояту”

Оқушыларға желдің дыбысын тыңдату.

Бұл ненің дыбысы?

-Жел дегеніміз не?
Жұмбақ
Көзге ілінбейді, Жұтсаң білінбейді.

Бар ма, жоқ па, анық білмейсің,

Ол жоқ жерде өмір сүрмейсің. Бұл не?


  • Қалай ойлайсыңдар, сабақта не жайлы сөйлесеміз?

  • Сабақтың соңында қандай жетістіктерге жетеміз деп ойлайсыңдар?

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру.

Презентация







https://www.youtube.com/watch?v=8J6EZYsvrqE

Сабақ ортасы


3 мин









3 мин


















3 мин















5 мин



































5 мин














7 мин








3 мин


Проблемалықсұрақ.

  1. Ауа деген не, ол қайда, неге ұқсайды – талқылау.

  2. Ауаның негізгі қасиеттері туралы жазу.

/Әрбір оқушы ауаның негізгі қасиеттерін жазады, және жұп бойынша тексеріледі.

  1. Мұғалім тақтаға ауаның негізгі қасиеттерін жазып қояды.

Оқушылар қате жауапқа «-», дұрыс жауапқа «+» таңбасын қояды/.

Тәжірибе.

Оқушылар 3 топқа бөлінеді де, әрбір топқа түрлі пішіндегі шарларды береді.

  • Шарларды үрлеу және уақыт көлемін есептеу.

  • Шарлар неліктен көлемін өзгертті? (Себебі, шарлар ауаға толтырылды).

  • Неліктен шарлар түрлі уақытта ауаға толтырылды? (Себебі, шарлардың көлемі әртүрлі болды) ?

  • Шарды босатқанда, ауаға не болады? (Ауа кеңістікке тарап кетті)

  • Қалай ойлайсыздар, ауаның көлемі бола ма?

(Ауаның нақты көлемі болмайды)

  • Шардағы ауа қайда кетті? Ол көзге көріне ме?

(Ауа барлық жерде, ол көзге көрінбейді).


Ауаның маңыздылығын анықтау.   


  1.   – Деміңізді ұстап қанша уақытқа дейін тұра аласыздар?

/Оқушыларға секундомер таратылады. Оқушылар өздері уақытты есептейді/.

  1. Демді сақтағанда қандай күйде (сезімде) болдыңыздар?

/Оқушы жауабы тыңдалады/

  1. - Бұл жағдайдан қандай қорытынды шығаруға болады?

/Адам ауасыз тіршілік ете алмайды./


Қосымша материалдарды түсіндіру.


Ауа қабаты бізді және біздің ғаламшарымыз – Жерді қоршап тұр. Осы қабатты атмосфера деп атайды. Ол біздің планетамыз Жерді Күннің радиациясынан қорғайды. Егер ауа қабаты жойылып кетсе, онда тіршілік жойылады. Күннің ыстық сәулесі түгел күйдіріп жібереді.

Жер бетіндегі ауаның қозғалысы жел деп аталады. Жел соққанда ағаштарды шайқайды, жапырақтарды түсіреді. Ауаның құрамы:


Азот-78%Оттегі-21%

Көмірқышқыл газы-1%


Тәжірибе жасау

Балалар біз қазір түрлі тәжірибелер жасап көреміз. Ол үшін сіздер осы тәжірибе арқылы не көргендеріңді дәптерлеріңдегі парақшаға жазып отырыңыздар.

1 тәжірибе .

Суретті алақаныңмен жап. Не көресің? Әрине сен ештеңе көре алмадың. Себебі: сенің алақаның мөлдір емес.

Алақаныңды көтер. Қазір сурет пен сенің аралығыңда тек ауа ғана бар. Оның арасынан сен суретті анық көресің.

Қорытынды жасайық. Ауа қандай екен? Ауа – мөлдір, түссіз.


2 тәжірибе. Допты екі бүйірінен қысайын. Доп сығылады, кішірейеді. Жібереқалсақ қайтадан орнына келеді. Яғни ауа сығылады. 


3 тәжірибе.  Допты жерге ұрып, оның секіргенін байқау. Допты секіртіп тұрған не ?Ауа. Олай болса ауа серпімді. 


Күнделікті өмірмен байланыстыру. Егер пештегі ағаштың , көмірдің жануын күшейту керек болса, оған ауаның мол кіретіндей ету керек. Мысалы ақырын жанып жатқан отты үрлесең ,ауа мол кіріп, жану күшейеді. Егер жанып тұрған отқа ауа жібермесең ,ол сөнеді.


Ү. Бекіту

Топтық жұмыс

1-топ: Ауаның ластануы

2-топ: Ауаны қорғау

3-топ: Тазалық-денсаулық кепілі

4-топ: Ауаның қасиеттері

5-топ: 5 жолды өлең


Яғни бүгінгі тәжірибе арқылы көп нәрсе білдік осы білгенімізді кестеге толтырайық.


Тәжірибенісипаттау

Тәжірибедегі зат

Тәжірибеден білгенім

Менің ойым

 

 

 

 


Суреттер


Постер құрастыру






Шарлар





























Презентация












































зерттеу жұмысына қажетті құралдар

















Кесте

Сабақтың соңы

5 минут

  • Рефлексия

  • Кері байланыс «Ақылдың алты қалпағы»

-


Шапалақтау арқылы бағалау

Бағалау

3 минут

Өздерін бағалау

  • Шапалақ арқылы бағалайды.

















«№3 жалпы орта білім беретін мектеп-кешені» КММ











Әдебиеттік оқу


Тақырыбы: М.Мақатаев «Отан туралы»










Күні: 06.12.17ж.

Уақыты: 13.30 – 14.10

Өтетін орны: №54 кабинет

Сыныбы: 2«А»

Мұғалім: Нугуспанова Ш.Т.


















Семей қаласы

«№3 жалпы орта білім беретін мектеп-кешені» КММ











Жаратылыстану


Тақырыбы: «Ауа толы айнала»










Күні: 06.12.17ж.

Уақыты: 15.10 – 15.50

Өтетін орны: №54 кабинет

Сыныбы: 2«А»

Мұғалім: Нугуспанова Ш.Т.


















Семей қаласы

«№3 жалпы орта білім беретін мектеп-кешені» КММ











Математика


Тақырыбы: «Тәулік»










Күні: 06.12.17ж.

Уақыты: 14.15 – 14.55

Өтетін орны: №54 кабинет

Сыныбы: 2«А»

Мұғалім: Нугуспанова Ш.Т.


















Семей қаласы

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!