Материалдар / Жарқын Бәдешұлы "Жалғыз" поэмасы
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Жарқын Бәдешұлы "Жалғыз" поэмасы

Материал туралы қысқаша түсінік
ҚМЖ
Авторы:
.
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
22 Сәуір 2024
91
2 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
250 тг 188 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады






Бөлім: Тарих тағылымы

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Жәркен Бөдешұлы «Жалғыз» поэмасы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

10.1.1.1 әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы идеялық мазмұнын терең түсіну;

10.1.2.1 әдеби шығарманың жанрлық табиғатын тану;

Сабақ мақсаттары

Жәркен Бөдешұлы «Жалғыз» поэмасына құрылымдық талдау жасау, мазмұнын терең түсіну, шығарманың жанрлық табиғатын тану.

Бағалау критерийлері

  • композициялық құрылымына талдау жасайды;

  • сөздердің мағынасын ашады;

  • мазмұнын терең түсінеді.

  • жанрлық табиғатын таниды.

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу, түсіну

Құндылықтарға баулу

Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы (6-құндылық)

Тілдік

мақсат

Пән лексикасы және терминология

Авторлық идея, өмір шындығы, композиция

Мәтін талдау барысында қолданылатын тіркестер:

Менің ойымша...;

Салыстыра қарғанда...;

Өмірмен байланыстыратын болсам...;

Бұл оймен келісемін/ келіспеймін, себебі...

Алдыңғы білім

Жәркен Бөдешұлы шығармашылығы

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы





І. Ұйымдастыру кезеңі. Түгендеу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру:

Оқушылар шеңберге тұрып, бір-біріне қол беру арқылы жақсы тілек айтады.

Қызығушылықты ояту. «Тұлғаны таны». https://www.youtube.com/watch?v=oyuHkvVl2p8

Оқушылар оқулықтан автор туралы мәліметпен танысып, ИНСЕРТ кестесі арқылы түсінеді.

Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты, сабақ мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады.


Оқушылар шеңберге тұрып, бір-біріне қол беру арқылы жақсы тілек айтады.

«Тұлғаны таны» әдісімен ИНСЕРТ кестесі арқылы автор өмірі мен шығармашылығы туралы мәлімет алады.







Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты, сабақ мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады.

Өзара бағалау. «Комментарий жасау» әдісі


10-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы

https://www.youtube.com/watch?v=oyuHkvVl2p8






Сабақтың

ортасы



















Мағынаны тану. Ой шақыру.

  • Жалғыздық деген не? Жалғыздық кімге жарасады?

Мұғалім түсіндірмесі:

1-тапсырма. Оқушыларға « Жалғыз» поэмасы таратылады. Оқушылар поэманың негізгі идеясын, мақсатын анықтап, түсіндірмелі сөздікпен жұмыс жасайды. Поэма үзіндісіндегі қарамен берілген жолдарды талдап, түсіндіріңіз.

Дескрипторлар:

  • Өлеңнің негізгі идеясын анықтайды;

  • Мақсатын анықтайды;

  • Сөздердің мағынасын ашады.

ҚБ

2-тапсырма. «Жалғыздық» поэмасының құрылымдық ерекшелігін анықтаңыз, үзінділерді ретімен орналастырыңыз.

Шығарма жолдары

Реттілігі

Шабытты шақ, оқыс шақ. Қарашаңырақ Қағаны –

Мырқасымұлы Нұрланжан үйренсең де от ұстап -

сен де, жалғыз, дарасың.

Уға, балға толтырған, жырдың күміс шарасын.

Көк түріктің әуенін асқақтатқан әспеттеп,

Рухына кетердей, топырақ түгіл тас көктеп.

Медетбек тегі Темірхан, сен де мендей, жалғызсың.


Жалғыздықтың азабын тартқан жалғыз мен бе екем:

Күйші Құрманғазыға кілтсіз “Кісен аштырып” –

Күңіренген Қорқытқа тірідей көр қаздырған –

Торайғырды” тағалап, ерке “Аққуға” наз қылған –

Домбырам, сен де жалғызсың.

Қобызым, сен де жалғызсың.


Жалғыздықтың тозағын, тартқан жалғыз мен емес.

Жалғыздар бірақ, көп емес.

Ақындары Апаштың, шеттерінен қызыл шоқ,

жел үрсе маздап жанады.


Қарға бойлы Есенбай, Дүйсенбайдың тумасы –

Өлеңнің сұңғақ ағашы, Жәркеннің жалғыз ағасы –

Айналаңа қарашы? Тұғырындай бүркіттің,

Сен де мендей бір түпсің.


Фариза қыз, Фариза қыз,

өмірде ақындардың бәрі жалғыз”.

Жалғыз, жалғыз, жалғыздарым-ай,

рухани балмұздағым-ай!

Балмұздағымды, жалғыздарымды жарға қамалап –

Сары уайымға салғызба, Құдай!


Дескриптор:

  • өлеңнің құрылымын анықтайды;

  • ерекшелігін көрсетеді;

  • үзінділердің ретін көрсетеді.

ҚБ

3-тапсырма.

Поэмадан алынған үзінділерді қара сөзге айналдырып, өз ойларын қосып, өңдеп жазады.


Дескрипторлар:

  • Үзінділерді қисынды қолданады;

  • Қара сөзге айналдырады;

  • Өзіндік ойын қосады.


Бағалау

Әр тапсырманы орындағаннан кейін оқушылар бір-бірін дескрипторлар бойынша бағалайды.

Оқушыларға ойшақыру сұрақтарына жауап береді.





Поэма туралы түсінік қалыптастырады.












Оқушыларға « Жалғыз» поэмасы таратылады. Оқушылар поэманың негізгі идеясын, мақсатын анықтап, түсіндірмелі сөздікпен жұмыс жасайды. Поэма үзіндісіндегі қарамен берілген жолдарды талдап, түсіндіріңіз.








«Жалғыздық» поэмасының құрылымдық ерекшелігін анықтаңыз, үзінділерді ретімен орналастырыңыз.












































Поэмадан алынған үзінділерді қара сөзге айналдырып, өз ойларын қосып, өңдеп жазады.















ҚБ















ҚБ









188тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!