Мектеп: Х.Доспанова атындағы №30
ЖОББМ
|
Пәні:
Жаратылыстану
|
Мұғалімнің аты-жөні: Кубиева
А.Т.
|
Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы:
|
Табиғат
физикасы
5.2
Жарық
|
Күні:
|
|
Сынып:
|
1
«Ә»
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Жарық не үшін
қажет?
|
Оқу
мақсаттары
|
1.5.2.1 жарық пен қараңғылықты
салыстыру;
1.5.2.2 жарықтың табиғи және
жасанды көздерін
ажырату;
|
Сабақтың
мақсаты
|
1)
жасанды жарық көздерін және
оның қажеттілігін анықтайды;
2)
табиғи және жасанды жарық
көздерін ажыратады
3)
жарық пен
қараңғыны салыстырып, жарықтың маңыздылығы туралы мәтін
құрастырады.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Лексика
терминологиясы: жарықтандыру, безендіру,
шам
Диалог:
-Жарықтың қай жерде қажет
болатынын білесің бе?
-Жарық көзі не үшін
керек деп ойлайсың?
-Жасанды жарық көздеріне не
жатады?
|
Құндылықтарды
қалыптастыру
|
Ынтымақтастық
(дәптермен жұмыс барысында )
Еңбек пен шығармашылық
(топтастыру,)
|
Пәнаралық
байланыс
|
Дүниетану («SWOT» әдісі
арқылы,жаңа сабақты меңгерту), көркем еңбек ( «Мимиканы тап» әдісі
бойынша жапсырмалау, сурет
салу)
|
Бастапқы
білім
|
Жарықтың не екенін
біледі
|
Сабақ
барысы:
|
Жоспарланған
Уақыт
|
Сабақтағы жоспарланған
жаттығу
түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
5
минут
|
Оқушылармен
амандасу, сабаққа дайындығын
тексеру
1.Ширату. психологиялық
дайындық.
Шеңбер болып
тұрайық,
Құшағымызды
ашайық.
Жарық берген
шамдардай,
Қолды
ашып-жұмайық.
-Балалар біз бұл
өлеңде неге ұқсадық?
-Жарық туралы не
білесіңдер?
-Жарық көзі не үшін
керек деп ойлайсыңдар?
-Сіздер «пайыздық
өлшем» бойынша жарық туралы бұрыннан
қанша пайыз білесіңдер?
2.Сабақтың
мақсатымен таныстыру
-Біз бүгінгі
сабағымызда осы жарықтың не үшін қажет екеніне тоқталып,
білімдерімізді жетілдіреміз.
|
Шеңберде
тұрып
іс-қимылмен жарық
шамдарын бейнелейді.
50% 80%
100%
|
Сабақтың
ортасы
3
минут
|
3.Ой
қозғау. Ұжымдық
жұмыс
Екі қатардан бір-бір
оқушыдан ортада қалып, карточкадағы суретті сыныпқа іс- қимылдары
арқылы көрсетеді.Қалған оқушылар атын
табады.
Қорытынды: -Оқушылар қалай
ойлайсыңдар, екі суретте қандай ұқсастық пен айырмашылық
бар
«От шашу» әдісімен
бағалау
|
«Мимиканы тап»
әдісі
Табиғи және жасанды
жарық
|
Топтастыру.
1 топ: «Табиғи
жарық»
2 топ: «Жасанды
жарық»
|
Жасанды
жарық
Табиғи
жарық
|
10
минут
|
Жаңа
сабақ. Топтық
жұмыс
Оқулықпен
жұмыс 76
бет
"Сұрақ-жауап"
әдісі. (қорытынды бойынша) Бірінші топ кестенің оң жағын, екінші
топ кестенің сол жағын толтырады.Бірлескен постер жұмысын
көрсетеді.
-Жарық қай кезде
қажет?
-Адам жарықты қалай
пайдаланады?
-Қолдарыңыздағы
заттардың қандай пайдасы
бар?
-Не үшін қолданамыз,
олар қандай жарық көзіне
жатады?
«БЛОБ ағашы» арқылы
өз-өздерін бағалау
|
«SWOT» талдау
әдісі
(қолдау көрсеті
арқылы саралау)
К үшті
әлсіз
М үмкіндіктер қауіп
|
5
минут
|
Тәжірибе. Топтық жұмыс.(Дереккөз
арқылы саралау)
1
топ:
1.Жарық беретін
заттарды жинақта.
2.Әр заттың қандай
жарық көзіне тән екенін
айту.
3.Табиғи және
жасанды жарық көздерін
ажыратады
2
топ:
1.Суретке мұқият
қара,ұсақ заттарды есте
сақта.
2.Бір зат неше жерде
кездеседі?
3.Заттардың орналасу
ретін анықта.
2 жұлдыз, 1
ұсыныс
|
Интербелсенді
тақтаны қолдану
|
8
минут
|
Топтық
жұмыс. Саралау әдісі нәтижеге
жету.
Бағалау
критерийі:
Табиғи жарық
көздерін ажыратады..
А.Суретке мұқият қарап, екі
суретті салыстыр.Суреттегі денелердің орналасу ретін
анықтаңыз.
Дескриптор:: Екі суретті салыстырып,
суреттегі денелердің орналасуын
анықтайды.
Б.Суреттерге мұқият қараңыз.
Тәуліктің қай мезгілі екенін анықтаңыз.
Суреттерді
салыстыра отырып,
әңгімелеңіз.
Дескриптор: Тәуліктің қай мезгіл екенін
анықтайды, суретті
әңгімелейді.
С. Күн мен Айдың ауысуы туралы
мәліметті ресурс парғынан тауып, топпен бөлісіп, нәтижесін
айтыңыз.
Дескриптор: Күн мен Айдың ауысуы туралы
мәліметті табады, нәтижесін
баяндайды.
Бағдаршам арқылы
бағалау
|
Топтық жұмыс
жүргізіледі
|
2минут
|
Ұжымдық. СЕРГІТУ
СӘТІ:
Электриктер келе
жатыр,
Дегеніне
көндіріп.
Соқыр теке
ойнатады,
Светтерін
сөндіріп.
Рита-та-та-та-та-та-та-2
рет
|
Сергіту сәті
жинағынан
|
6
минут
|
Дәптермен
жұмыс. 53
бет (жеке жұмыстанып,
берілген нұсқау бойынша тапсырманы
орындау)
Қалыптастырушы
бағалауға арналған
тапсырма
Бағалау
критерий:
Жарық көздерін
тиісті түспен бояйды
Қай жерге
жарық керек? Суреттің жанындағы шеңберді
боя.
Тапсырма:
-
Мектепте
пайдаланылатын жарық көздерін сары түспен
боя;
-
Үйда пайдаланылатын
жарық көздерін қызыл түспен
боя;
-
Үйде де, мектепте де
пайдаланылатын жарық көздерін жасыл түспен
боя;
Дескрипторлар:
1.Сипаттамасы
бойынша сары түске боялатын суреттерді
бояйды.
2. Сипаттамасы
бойынша қызыл түске боялатын суреттерді
бояйды.
3. Сипаттамасы
бойынша жасыл түске боялатын суреттерді
бояйды.
Өзара
бағалау
|
Белсенді әдіс,
оқушылар толықтай қамтылып, өз білімдерін
қорытындылайды
|
Сабақтың
соңы
1
минут
|
Қорытынды. «Ақиқат, жалған» әдісі
арқылы қарқынды
үдету
1)Күн сәулесі үшін
ақша төлейміз.
2)Бағдаршам жасанды
жарық көзі
3) Жасанды жарық
көзін табиғи жарық көзіне айналдыруға
болады.
4) Түнгі қаланың
көрінісіне табиғи жарық себеп
болады
5) Адам жарықты тек түнде
пайдаланады.
|
-
ақиқат
-жалған
|
Рефлексия. "Пайыздық
өлшем"
-Бүгінгі сабақ бойынша
білімдеріңіз қанша пайызға өсті.Сабақ басындағы пайызбен салыстыра
айтады
|
50%
80%
100%
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді
жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға
қандай міндет қоюды жоспарлап
отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру
деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Топтық жұмыс
барысында саралау әдісінің
тапсырма тәсілінде
Қалыптастырушы
бағалауға арналған
тапсырма
Бағалау
критерий:
Жарық көздерін
тиісті түспен бояйды
Қай жерге
жарық керек? Суреттің жанындағы шеңберді
боя.
Тапсырма:
1.Мектепте пайдаланылатын жарық
көздерін сары түспен боя;
2.Үйда пайдаланылатын жарық
көздерін қызыл түспен боя;
3.Үйде де, мектепте де
пайдаланылатын жарық көздерін жасыл түспен
боя;
Оқушы тәжірибесіндегі
зерттеу жұмысы барысында саралау
әдісінің нәтиже
тәсілінде
Топтық
жұмыс. Саралау әдісі нәтижеге
жету.
Бағалау
критерийі:
Табиғи жарық
көздерін ажыратады..
А.Суретке мұқият қарап, екі
суретті салыстыр.Суреттегі денелердің орналасу ретін
анықтаңыз.
Дескриптор:: Екі суретті салыстырып,
суреттегі денелердің орналасуын
анықтайды.
Б.Суреттерге мұқият қараңыз.
Тәуліктің қай мезгілі екенін анықтаңыз.
Суреттерді
салыстыра отырып,
әңгімелеңіз.
Дескриптор: Тәуліктің қай мезгіл екенін
анықтайды, суретті
әңгімелейді.
С. Күн мен Айдың ауысуы туралы
мәліметті ресурс парғынан тауып, топпен бөлісіп, нәтижесін
айтыңыз.
Дескриптор: Күн мен Айдың ауысуы туралы
мәліметті табады, нәтижесін
баяндайды.
|
ҚБ «Пайыздық өлшем»
әдісі топтың сабақ басында, сабақ
соңында өз деңгейлерін
анықтау.
ҚБ «От шашу»
әдісі арқылы оқушылар бірін-бірі
қолпаштау аясында
ҚБ «БЛОБ
ағашы» топта жұмыс орындау барысында
өз деңгейін көрстеу
«2 жұлдыз, 1
ұсыныс» топтар бірін-бірі
бағалауда
ҚБ «Бағдаршам»
әдісі деңгейлік тапсырма
барысында
|
Сергіту сәтін орындау кезінде
денелерін шынықтырдық, зерттеу жұмысындағы қауіпсіздік ережелерін
сақтайды
|
Жалпы
баға
Сабақтың жақсы өткен екі
аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1: «SWOT» талдау әдісі арқылы
жаңа сабақты түсіну сәтті
шықты
2: топтық жұмыста суреттерді
топтастыру арқылы жасанды жарық көздері мен табиға жарық көздерін
салыстыру тиімді болды.
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту
туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1: Уақытты тиімді пайдаланып,
қорытындылау бөлімінде
"Ақиқат, жалған" әдісін қолдану , сабақты жүйелі аяқтауға
септігін тигізді.
2: Тағы қосымша дереккөздер берсем, кейбір
түсінбеген оқушыларға пайдалы болуы
мүмкін
Сабақ барысында сынып туралы немесе
жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім,
келесі сабақтарда неге көңіл бөлу
қажет?
Деңгейлері өте жоғары
оқушыларға алдағы сабақтарда қосымша тапсырмаларды көбірек әкелу
керек екенін
түсіндім.
|