Сабақ жоспары.
|
Ұзақмерзімді жоспар бөлімі:8.1А Жасушалық биология |
Мектеп: Шиен ОМ |
||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Арыкбаева Ж,О |
||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
|
Пән: Биология |
12 |
- |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Жасуша – тірі ағзалардың құрылымдық негізгі өлшем бірлігі. Прокариот және эукариот жасушалардың құрылысы: ядроның болуы және орналасуы, жасуша қабырғасы, жасуша мембранасы, пластидтер, митохондрия, жасуша вакуолі, рибосомалар. |
||
|
Оқу мақсаты |
8.4.2.2 эукариот және прокариот жасушалардың құрылысын салыстыру |
||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы:
Көпшілігі:
Кейбірі:
|
||
|
Бағалау критерийі |
|
||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты лексика және терминология: Қабықша, цитоплазма, ядро, эукариоттар,, рибосомалар, митохондрия, гольджи аппараты, ядрошық, хромосомалар, кариоплазма, пластидтер, лизосомалар, ЭПТ, вакуоль, жасушалық шырын. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: Бактерияларды прокариоттар деп атаймыз себебі ...... Эукариоттарға саңырауқұлақтар, өсімдіктер және жануарлар жасушалары жатады, себебі ..... Ядро дегеніміз-.... Жасуша органойдтеріне-..... жатады. |
||
|
Құндылықтарды дарыту |
«Өмір бойы білім алу, құрмет, жауапкершлік, ынтымақтастық» . Топпен, жұппен жұмыс істеу, тапсырмаларды орындау кезінде, қарым-қатынас барысында дағдыны қалыптастыру. |
||
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану. |
||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді пернетақта. Прокариот және эукариот жасушаларының суреттері. Тақырып бойынша презентация. |
||
|
Алдыңғы білім |
7-сынып «Жасуша – ағза құрылысының негізгі бөлшегі», «Өсімдік және жануар жасушаларының құрылысы.» және «Бактериялар» тақырыптары |
||
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспар-ланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-өрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы 08.00-08.02 2 мин 08.02-08.04 2 мин 08.04-08.05 1 мин 08.05-08.08 3 мин |
Сәлемдесу, түгендеу, көңіл-күйлеріне назар аудару. Психологиялық ахуал орнату: «Эмоция» жатығуы. «Шаршадым – «УҺ!» дедім. Ренжідім – «ТуҺ!» дедім. Қорқтым - «Ой!» дедім. Өкіндім – «Ах!» дедім. Шарасыз – «Ех!» дедім. Таңырқап – «О!» дедім. Кейідім – «И!» дедім. Біліп ап – «Е!» дедім. Қуанып – «Ха-ха-ха!» дедім.» - өлең жолдарының желісі негізінде оқушылардың көңіл- күйлерін көтеріп, жағымды психологиялық ахуал орнатамын.
Тақырыпты ашу: «Миға шабуыл»әдісі арқылы оқушылардың өздерін тақырыпты ашуға итермелеймін.
?
А Ә Б В Сұрақ:
Жауап: «ЖАСУША» Яғни, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы:«Жасуша – тірі ағзалардың құрылымдық негізгі өлшем бірлігі»
Топқа бөлу: «Кім жылдам» ойыны, «Пазл» құрастыру ойыны арқылы
ҚБ: Бірінші болып пазл құрастырған топ мүшелеріне «Шапалақ» әдісі арқлы қошемет білдереді.
Алдыңғы білім: -Құрастырылған пазлдарының артында берілген тапсырма бойынша ой бөліседі. Тапсырма:Топ атауларыңызға сәйкес 7-сыныпта алған білімдеріңіз негізіндеой бөлісіңіздер.
ҚБ: Мұғалімнің әр түрлі мақсаттарға арналған ауызша кері байланысы |
«Эмоция» жатығуы.
Пазлға қажетті кеспе қағаздар
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 08.08-08.15 7 мин 08.15-08.18 3 мин 08.18-08.21 3 мин+2мин 08.21-08.23 08.23-08.27 4 мин 08.27-08.28 1 мин 08.28-08.33 5 мин 08.33-08.35 2 мин |
Оқу мақсатымен таныстыру (СЖ),(ТЖ) Тапсырма№1 «Борт журналы» әдісімен жүзеге асады. Саралау тәсілі «Дереккөздер»Оқушылардың ақпаратпен жұмыс істеу дағдыларын дамыту мақсатында. Мәтінмен танысу:
ҚБ:«Жасыл қалам» әдісітоптық жұмыс кезінде бір-бірінің жұмыстарын тексеріп, белгі қою үшін жасыл түсті қалам баріледі. Бағалауға келгенде жазбадан гөрі, оқушылардың жазған ескертулеріне көбірек көңіл бөлулерін сұраймын. Топ болып өз жауаптары және қарсылас топтың ескертулері жайлы ойларымен бөліседі.
(Ж) Тапсырма №2Саралау тәсілі«Қарқын» «Прокариоттар» және «Эукариоттар» жасушаларының органойдтарының ерекшеліктерін және ұқсастықтарын анықтап, Венн диаграммасы арқылы салыстырыңыз, жауабыңызды түсіндіріңіз .
Прокариот Ұқсастықтары Эукариот жасушасының жасушасының
Жауабыңызды түсіндіріңіз:_______________________________________ _________________________________________________ __________________________________________________
Дескриптор Білім алушы_
ҚБ: «Бағдаршам» әдісімен өзін-өзі бағалау.Топ мүшелерінің әрбіріне жететіндей топ ортасына қызыл, жасыл, сары түстегі шеңбер пішіндегі кеспеқағаздар қойылады.Дұрыс жауап нұсқасы интер белсенді пернетақтадан көрсетіледі, соның негізінде бағдаршам түстерін көтеріп өздерін бағалайды. Қызыл түс – түсінбеймін Сары түс – толық сенімді емеспін Жасыл түс – барлығы түсінікті
(Жж) Тапсырма№3«Суретке жан бітіру» әдісі оқушыларды ресурс бойынша жан-жақты мағлұмат жинақтай білу дағдыларын қалыптастыру мақсатында. 1. а) Сурет негізінде «Прокариот» ұғымына анықтама беріңіз:-__________________________________________________ ә) Сурет негізінде «Эурокариот» ұғымына анықтама беріңіз:________________________________________________
2. Ұғымдарға берген анықтамаңызға дәлел болатын мысалдар келтіріңіз:_________________________________________
А суреті Ә суреті ҚБ: «Мадақтау сендвичі» Жұппен жұмыс кезінде жұптар арасында ынтымақтастықты нығайту, кемшіліктерін түзету мақсатында, жұп болып жұмыс істеген екі оқушы бір-бірін бағалайды 1 бөлік – позитивті коментарий, не ұнады.... 2 бөлік – сындарлы сын, не нәрсені жақсарту керек..... 3 бөлік – келешекке арналған коментарии: маған ұнады, бірақ келесі жолы...
(БС) Тапсырма№4«515» әдісі.Тілдік дағдыларын қалыптастыру, бір- бірінің ойларын толықтыру, мәтін бойынша білімдерін бір жүйеге келтіру, қорытынды білімін бақылау мақсатында. 5 минут ішінде әр оқушы сабақ үдерісінде меңгерген 15 жаңа терминдәптерлернежазады, сынып болып глосарий құрастырады.
ҚБ: «Жапондық бағалау» әдісі. Оқушыларға орындалған тапсырма нәтижелерін өзара тексеруді ұсынамын
Дұрыс, Толықтырамын, Менің сұрағым келісемін! басқа қосарым бар. бар. |
Оқулық, қосымша ресурстар
«Борт журналы» кестесі
Интербел-сенді пернетақта №2 тапсырма Венн диаграмма кестесі
Қызыл, жасыл, сары түстегі шеңбер пішіндегі кеспе қағаздар
Интербел-сенді пернетақта №3 тапсырма және мүмкін болатын жауап.
Интербел-сенді пернетақта №4 тапсырма «Жапондық бағалау» әдісінің үлгісі
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 08.35-08.49 4 мин
08.39-08.40 1 мин |
«Рефлексиялық нысана» техникасы. Тақтаға нысананың суреті салынады, ол секторға бөлінеді. Қатысушы нәтижені бағалауға сәйкес секторға бегі қояды: нысана орталығына жақын болса, баға ондыққа жақын нысана шеттерінде баға нолдікке тең. Барлық оқушы белгі қойып болған соң қасқаша талдау жүргіземін Белсенді қатыстым.... Қызықты болды...... Түсінікті болды...... Жаңа нәрсе білдім.... Түсінікті болды...... Үйге тапсырма: Жасуша – тірі ағзалардың құрылымдық негізгі өлшем бірлігі. |
Нысана суреті |
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
|
Тапсырма№1 «Борт журналы» әдісімен жүзеге асады. Саралау әдісінің тәсілі «Дереккөздер» №2 тапсырма Ж. Саралау әдісінің тәсілі: «Қарқын», ҚБ: «Бағдаршам» әдісімен өзін-өзі бағалау. Барынша қолдау: Прокариот және эукариот жасушаларының ұқсасқықтары мен ерекшелік-терін анықтауда. Орташа қолдау: Прокариот және эукариот жасушаларының ұқсасқықтары мен ерекшелік-терін салыстыруда. Аз қолдау: Прокариот және эукариот жасушаларының ұқсасқықтары мен ерекшелік-терін нақты дәлелдермен түсіндіруде.
|
Қалыптастырушы бағалау 1.1Топқа бөлу. «Пазл» құрастыру тапсырмасын орындауда «Шапалақ» әдісі. 1.2 Алдыңғы білімді еске түсіру. Мұғалімнің әр түрлі масаттарға арналған ауызша кері байланысы. 2.(Т) Тапсырма№1«Жасыл қалам» әдісітоптық жұмыс кезінде 3.(Ж) Тапсырма №2«Бағдаршам» әдісімен өзін-өзі бағалау. 4.(Жж)Тапсырма№3 «Мадақтау сендвичі» әдісі 5.(Ж жәнеБС,) Тапсырма№4«Жапондық бағалау» әдісі. Қорытынды:«Рафлексиялық нысана» техникасы арқылы кері байланыс алу. |
Психологиялық ахуал орнату:
|
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/ оқу мқсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытққулар болды, неліктен? |
|
|
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жасуша – тірі ағзалардың құрылымдық негізгі өлшем бірлігі.
Жасуша – тірі ағзалардың құрылымдық негізгі өлшем бірлігі.
Сабақ жоспары.
|
Ұзақмерзімді жоспар бөлімі:8.1А Жасушалық биология |
Мектеп: Шиен ОМ |
||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Арыкбаева Ж,О |
||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
|
Пән: Биология |
12 |
- |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Жасуша – тірі ағзалардың құрылымдық негізгі өлшем бірлігі. Прокариот және эукариот жасушалардың құрылысы: ядроның болуы және орналасуы, жасуша қабырғасы, жасуша мембранасы, пластидтер, митохондрия, жасуша вакуолі, рибосомалар. |
||
|
Оқу мақсаты |
8.4.2.2 эукариот және прокариот жасушалардың құрылысын салыстыру |
||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы:
Көпшілігі:
Кейбірі:
|
||
|
Бағалау критерийі |
|
||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты лексика және терминология: Қабықша, цитоплазма, ядро, эукариоттар,, рибосомалар, митохондрия, гольджи аппараты, ядрошық, хромосомалар, кариоплазма, пластидтер, лизосомалар, ЭПТ, вакуоль, жасушалық шырын. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: Бактерияларды прокариоттар деп атаймыз себебі ...... Эукариоттарға саңырауқұлақтар, өсімдіктер және жануарлар жасушалары жатады, себебі ..... Ядро дегеніміз-.... Жасуша органойдтеріне-..... жатады. |
||
|
Құндылықтарды дарыту |
«Өмір бойы білім алу, құрмет, жауапкершлік, ынтымақтастық» . Топпен, жұппен жұмыс істеу, тапсырмаларды орындау кезінде, қарым-қатынас барысында дағдыны қалыптастыру. |
||
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану. |
||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді пернетақта. Прокариот және эукариот жасушаларының суреттері. Тақырып бойынша презентация. |
||
|
Алдыңғы білім |
7-сынып «Жасуша – ағза құрылысының негізгі бөлшегі», «Өсімдік және жануар жасушаларының құрылысы.» және «Бактериялар» тақырыптары |
||
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспар-ланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-өрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы 08.00-08.02 2 мин 08.02-08.04 2 мин 08.04-08.05 1 мин 08.05-08.08 3 мин |
Сәлемдесу, түгендеу, көңіл-күйлеріне назар аудару. Психологиялық ахуал орнату: «Эмоция» жатығуы. «Шаршадым – «УҺ!» дедім. Ренжідім – «ТуҺ!» дедім. Қорқтым - «Ой!» дедім. Өкіндім – «Ах!» дедім. Шарасыз – «Ех!» дедім. Таңырқап – «О!» дедім. Кейідім – «И!» дедім. Біліп ап – «Е!» дедім. Қуанып – «Ха-ха-ха!» дедім.» - өлең жолдарының желісі негізінде оқушылардың көңіл- күйлерін көтеріп, жағымды психологиялық ахуал орнатамын.
Тақырыпты ашу: «Миға шабуыл»әдісі арқылы оқушылардың өздерін тақырыпты ашуға итермелеймін.
?
А Ә Б В Сұрақ:
Жауап: «ЖАСУША» Яғни, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы:«Жасуша – тірі ағзалардың құрылымдық негізгі өлшем бірлігі»
Топқа бөлу: «Кім жылдам» ойыны, «Пазл» құрастыру ойыны арқылы
ҚБ: Бірінші болып пазл құрастырған топ мүшелеріне «Шапалақ» әдісі арқлы қошемет білдереді.
Алдыңғы білім: -Құрастырылған пазлдарының артында берілген тапсырма бойынша ой бөліседі. Тапсырма:Топ атауларыңызға сәйкес 7-сыныпта алған білімдеріңіз негізіндеой бөлісіңіздер.
ҚБ: Мұғалімнің әр түрлі мақсаттарға арналған ауызша кері байланысы |
«Эмоция» жатығуы.
Пазлға қажетті кеспе қағаздар
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 08.08-08.15 7 мин 08.15-08.18 3 мин 08.18-08.21 3 мин+2мин 08.21-08.23 08.23-08.27 4 мин 08.27-08.28 1 мин 08.28-08.33 5 мин 08.33-08.35 2 мин |
Оқу мақсатымен таныстыру (СЖ),(ТЖ) Тапсырма№1 «Борт журналы» әдісімен жүзеге асады. Саралау тәсілі «Дереккөздер»Оқушылардың ақпаратпен жұмыс істеу дағдыларын дамыту мақсатында. Мәтінмен танысу:
ҚБ:«Жасыл қалам» әдісітоптық жұмыс кезінде бір-бірінің жұмыстарын тексеріп, белгі қою үшін жасыл түсті қалам баріледі. Бағалауға келгенде жазбадан гөрі, оқушылардың жазған ескертулеріне көбірек көңіл бөлулерін сұраймын. Топ болып өз жауаптары және қарсылас топтың ескертулері жайлы ойларымен бөліседі.
(Ж) Тапсырма №2Саралау тәсілі«Қарқын» «Прокариоттар» және «Эукариоттар» жасушаларының органойдтарының ерекшеліктерін және ұқсастықтарын анықтап, Венн диаграммасы арқылы салыстырыңыз, жауабыңызды түсіндіріңіз .
Прокариот Ұқсастықтары Эукариот жасушасының жасушасының
Жауабыңызды түсіндіріңіз:_______________________________________ _________________________________________________ __________________________________________________
Дескриптор Білім алушы_
ҚБ: «Бағдаршам» әдісімен өзін-өзі бағалау.Топ мүшелерінің әрбіріне жететіндей топ ортасына қызыл, жасыл, сары түстегі шеңбер пішіндегі кеспеқағаздар қойылады.Дұрыс жауап нұсқасы интер белсенді пернетақтадан көрсетіледі, соның негізінде бағдаршам түстерін көтеріп өздерін бағалайды. Қызыл түс – түсінбеймін Сары түс – толық сенімді емеспін Жасыл түс – барлығы түсінікті
(Жж) Тапсырма№3«Суретке жан бітіру» әдісі оқушыларды ресурс бойынша жан-жақты мағлұмат жинақтай білу дағдыларын қалыптастыру мақсатында. 1. а) Сурет негізінде «Прокариот» ұғымына анықтама беріңіз:-__________________________________________________ ә) Сурет негізінде «Эурокариот» ұғымына анықтама беріңіз:________________________________________________
2. Ұғымдарға берген анықтамаңызға дәлел болатын мысалдар келтіріңіз:_________________________________________
А суреті Ә суреті ҚБ: «Мадақтау сендвичі» Жұппен жұмыс кезінде жұптар арасында ынтымақтастықты нығайту, кемшіліктерін түзету мақсатында, жұп болып жұмыс істеген екі оқушы бір-бірін бағалайды 1 бөлік – позитивті коментарий, не ұнады.... 2 бөлік – сындарлы сын, не нәрсені жақсарту керек..... 3 бөлік – келешекке арналған коментарии: маған ұнады, бірақ келесі жолы...
(БС) Тапсырма№4«515» әдісі.Тілдік дағдыларын қалыптастыру, бір- бірінің ойларын толықтыру, мәтін бойынша білімдерін бір жүйеге келтіру, қорытынды білімін бақылау мақсатында. 5 минут ішінде әр оқушы сабақ үдерісінде меңгерген 15 жаңа терминдәптерлернежазады, сынып болып глосарий құрастырады.
ҚБ: «Жапондық бағалау» әдісі. Оқушыларға орындалған тапсырма нәтижелерін өзара тексеруді ұсынамын
Дұрыс, Толықтырамын, Менің сұрағым келісемін! басқа қосарым бар. бар. |
Оқулық, қосымша ресурстар
«Борт журналы» кестесі
Интербел-сенді пернетақта №2 тапсырма Венн диаграмма кестесі
Қызыл, жасыл, сары түстегі шеңбер пішіндегі кеспе қағаздар
Интербел-сенді пернетақта №3 тапсырма және мүмкін болатын жауап.
Интербел-сенді пернетақта №4 тапсырма «Жапондық бағалау» әдісінің үлгісі
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 08.35-08.49 4 мин
08.39-08.40 1 мин |
«Рефлексиялық нысана» техникасы. Тақтаға нысананың суреті салынады, ол секторға бөлінеді. Қатысушы нәтижені бағалауға сәйкес секторға бегі қояды: нысана орталығына жақын болса, баға ондыққа жақын нысана шеттерінде баға нолдікке тең. Барлық оқушы белгі қойып болған соң қасқаша талдау жүргіземін Белсенді қатыстым.... Қызықты болды...... Түсінікті болды...... Жаңа нәрсе білдім.... Түсінікті болды...... Үйге тапсырма: Жасуша – тірі ағзалардың құрылымдық негізгі өлшем бірлігі. |
Нысана суреті |
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
|
Тапсырма№1 «Борт журналы» әдісімен жүзеге асады. Саралау әдісінің тәсілі «Дереккөздер» №2 тапсырма Ж. Саралау әдісінің тәсілі: «Қарқын», ҚБ: «Бағдаршам» әдісімен өзін-өзі бағалау. Барынша қолдау: Прокариот және эукариот жасушаларының ұқсасқықтары мен ерекшелік-терін анықтауда. Орташа қолдау: Прокариот және эукариот жасушаларының ұқсасқықтары мен ерекшелік-терін салыстыруда. Аз қолдау: Прокариот және эукариот жасушаларының ұқсасқықтары мен ерекшелік-терін нақты дәлелдермен түсіндіруде.
|
Қалыптастырушы бағалау 1.1Топқа бөлу. «Пазл» құрастыру тапсырмасын орындауда «Шапалақ» әдісі. 1.2 Алдыңғы білімді еске түсіру. Мұғалімнің әр түрлі масаттарға арналған ауызша кері байланысы. 2.(Т) Тапсырма№1«Жасыл қалам» әдісітоптық жұмыс кезінде 3.(Ж) Тапсырма №2«Бағдаршам» әдісімен өзін-өзі бағалау. 4.(Жж)Тапсырма№3 «Мадақтау сендвичі» әдісі 5.(Ж жәнеБС,) Тапсырма№4«Жапондық бағалау» әдісі. Қорытынды:«Рафлексиялық нысана» техникасы арқылы кері байланыс алу. |
Психологиялық ахуал орнату:
|
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/ оқу мқсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытққулар болды, неліктен? |
|
|
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||
шағым қалдыра аласыз

















