Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Жасуша қмж
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәні: |
Биология |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бөлім: |
11.3АЖасушалық биология |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: |
Қатысқан |
Қатыспаған |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Жасушалардың негізгі компоненттерін анықтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаты: |
11.4.2.1 – микрофотография қолданып жасушалардың негізгі компоненттерін анықтау және сипаттау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылыққа баулу |
Бұл сабақ академиялық адалдық, бірлік және командалық жұмысты, жауапкершілікті және көшбасшылықты дамытуға бағытталған. Мәндерді енгізу топта жұмыс істеу ережелерін белгілеу арқылы, қабілетсіз оқушыларға қолдау көрсету арқылы жүзеге асырылады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ойлау дағдысы: |
Білу және түсіну, қолдану. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 0-1минут
2-3 минут
4-5 минут
6-12 минут
Сабақтың
ортасы
|
1.Ұйымдастыру кезеңі. А)Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу.
Б)Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. «Кездесу» ойыны.
«Қағаз қиындылары» суреттер арқылы 3топқа бөлінеді. 1 топ:Митохондрия. 2 топ:Ядро 3 топ:Рибосома Сабақтың кезеңдерімен және бағалау парағымен таныстырады.
Алдыңғы білімді пысықтау. «Zipgrade» бағдарламасы арқылы оқушылардан тест жұмысы алынады, өткен 8 сыныпта жасша тақырыбын еске түсіріп жаңа сабақтың меңгеру деңгейін анықтайды.Барлық оқушыларға жауап парағы тарқатылады,мұғалім телефонмен тексереді.
а) мөлшері өте ұсақ тіршілік көзі в) сомалық дене с) хромосомалық дене д) ядро шырыны е) мөлдір қоймалжың зат 2. Хромосоманың негізгі бөлігін не құрайды? а) пластид в) вакуоль с) мембрана д) ДНҚ е) РНҚ 3. Жасушаның «энергетикалық станциясын» көрсетіңіз? а) лизасомалар в) вакуольдер с) хромосомалар д) жасуша мембранасы е) митохондрия 4. Жасушаның «ас қорыту станциясын» көрсетіңіз? а) лизасомалар в) вакуольдер с) хромосомалар д) жасуша мембранасы е) митохондрия 5. Жасуша мен оны қоршаған орта - ұлпа сұйықтығы арасындағы зат алмасу не деп аталады? а) газ алмасу в) пластикалық алмасу с) энергетикалық алмасу д) зат алмасу е) су өткізу
Жаңа сабақ. «Миға шабуыл» әдісі. Жаңа тақырыпты ашу мақсатында оқушыларға көрнекі жұмбақ суреттер көрсетіледі.
Сурет 1.1 Сурет 1.2 1. «Қайсы суретте өсімдік жасушасы көрсетілген? 2. Жасушалардың қай белгісіне қарап анықтағаныныңді түсіндіріңіз?»
Т. «Медиа» әдісі. «Жасушаның негізгі компоненттері» тақырыбында бейнежазба көрсетіледі.
|
Оқушылар мұғаліммен амандасады. Кезекші келмеген оқушыларды айтады.
Жай әуенмен екі шеңбер болып қарама –қарсы айналады, әуен тоқтаған кезде бір-біріне қарап, баланың бойындағы қасиеттерін айтады.
Оқушылар сабақтың кезеңдерімен, бағалау жүйесімен танысады.
Оқушыларға жауап парағы тарқатылады,сол параққа жауаптарын белгілейді.
Оқушылар берілген суреттер арқылы бүгінгі сабақты анықтайды.
Оқушылар бейнежазбаны мұқият тыңдап, тапсырмаларды орындайды.
|
Бағалау парағы арқылы бағаланады.
8-7 - «5» жарайсың, 6-5 – «4» жақсы 4-3 – «3» орташа 2-1 – «2» талпын
«Жарайсың», «Жақсы», «Талпын»
ҚБ, «Мадақтау»
Жаңа сабақты анықтауда өз ойын еркін білдірген оқушыларды мадақтама сөздер көмегімен ынталандырып отырады.
Мадақтама сөздер көмегімен ауызша оқушыларды ынталандырып отырады.
|
Оқулық,дәптер
Митохондрия, ядро, рибосома суреттері бар кеспе қағаздары.
Көрнекі суреттер,
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
18-20 минут
ЕББҚ
|
Тапсырма- 1. «Суреттер сыры» . Жеке жұмыс. А)1,2,3,4 суреттермен берілген органоидтардың атын атаңыз. Атқаратын қызметін сипаттаңыз
1 3
2
4
Оқушының қызығушылығын арттыратын тапсырмалар ұсынады
Өсімдік жасушасын анықтаңыз Органоидтарын атаңыз Жануар жасушасын ата Органиодтарын жаз
|
Оқушылар жеке-жеке өздері тапсырманы дәптерге орындайды.
Оқушы мұғалімнің көмегімен тапсырманы орындайды
|
Дескриптор: -1,2 органоидты анықтайды, қызметін жазады -3,4 суретті ретімен жазады. Жалпы – 2 балл. ҚБ. «Мақтау, мадақтау».
Дескриптор: -Өсімдік жасушасының органоидтарын анықтайды-1балл -Жануар жасушасының органоидтарын анықтайы-1балл . |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кеспе қағаздары https://learningapps.org/watch?v=p2rrc3t7323
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
20-35минут
35-40мин
|
Тапсырма- 4 . «Дана үкі» әдісі. Топтық жұмыс. Оқушылардың функционалдық сауаттылығын арттыруға арналған тапсырма.
3.1 сурет Адам ағзасындағы триллиондардағы ұяшықтар саны және барлық формалары мен өлшемдері әр түрлі жасушалар орналасады. Бұл кішкентай құрылымдар тірі организмдердің негізгі бірлігі болып табылады. Жасушалар тіндерді , тіндердің органдарын, ағзалар организмдерін және ағзада бірге жұмыс істейтін органдық жүйелерді құрайды. Денедегі жасушалардың жүздеген түрлері бар және жасушаның құрылымы ол атқаратын рөлі үшін өте қолайлы. . Денесі айырмашылығы жоқ болса да, дененің бір біріне тікелей немесе жанама түрде тәуелді болады.
1-топ тапсырмалары Берілген суреттерден жасуша түрлерін анықтаңыздар. Қан, май жасушалары туралы ақпарат беріңіздер 2-топ тапсырмалары Обыр жасушасы қалай пайда болады. Тері жасушасы өліп біте ме? 3-топ тапсырмалары Сүйек жасушасының атқаратын қызметін түсіндіріңіздер. Ең ірі жыныс жасушасы дегенді түсіндіріңіздер
Ақпаратты талқылау. Жұптық жұмыс
(И) Мәтінді оқиды және кестені толтырады.
|
Оқушылар берілген тапсырманы бірлесіп орындайды. Мәтінмен танысып жасуша түрлерін анықтайды
Оқушылар берілген тапсырманы кітаппен жұмыс жасап жұппен талылап орындайды
|
Дескриптор: -Жасушаның түрлеріне сипаттама береді -жасуша органоидтарын сипаттайды
Жалпы балл -2балл. ҚБ: «Пікір алмасу»
Дескриптор: -мембарансыз, бірмембраналы органоийды анықтап құрылысы мен қызметін жазады -екі мембраналы органоидтарды талдайды
|
Кеспе қағазы
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 3минут
Кері байланыс минут 2-минут
Үй тапсырмасы
|
«Ашық микрафон» әдісі.
Жаңа сөздермен жұмыс жасап келу.
|
Оқушылар берілген сұрақтарға жауап беру арқылы пікірталас жүргізіп, сабақты қорытындылайды.
Оқушылар бүгінгі сабаққа кері байланыс береді. |
ҚБ, «Қошеметтеу»әдісі Оқушыларды сабақ соңында бағалау парақтарына қарай отырып жинаған баллдары бойынша бағалаймын. |
Кеспе қағазы
Стикер |