Ұзақ
мерзімді жоспар бөлімі: 7.4.
|
Мектеп:
«Мырзакент» ЖОМ МГ
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Кундешова Н.К.
|
Сынып:
7
|
Қатысқандар
саны:
Қатыспағандар саны:
|
|
Сабақ
тақырыбы
|
7.4.2.1Жасуша, ұлпа, мүше, мүшелер жүйесі туралы
түсініктер.
|
Осы
сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
Жасуша, ұлпа, мүше,
мүшелер жүйесі туралы түсініктерін сипаттау.
|
Сабақмақсаттары
|
Барлық оқушылар:
жасуша, ұлпа , мүшелер құрылысын біледі.
Оқушылардың басым
бөлігі: Жасуша, ұлпа, мүше, мүшелер жүйесі туралы түсініктерін
салыстыра алады.
Кейбір оқушылар:
Өсімдік және жануарлар жасушасына,ұлпаларға, мүшелер жүйесіне
талдау жасай алады.
|
Бағалаукритерийлері
|
Жасуша
,ұлпа, мүше, мүшелер жүйесі туралы біледі және сипаттай
алады.
|
Дағдылар
|
Білу,
түсіну, талдау
|
Тілдікмақсаттар
|
Пәнге қатысты сөздік
қор мен терминдер: ұлпа, камбий, фотосинтез, эпителий,
мүше:
Оқытудың тілдік
мақсаты: ұлпа- шығу тегі, құрылысы мен атқаратын қызметі бірдей
жасушалар тобы екенін біледі, өсімдіктер және жануарлар ұлпасы деп
бөлінуін ажыратады:
Жазылым
дағдысы: өсімдіктер және жануарлар ұлпаларының айырмашылығын жазып
алады.(дәптермен жұмыс)
|
Құндылықтардыдарыту
|
«Мәңгілікел» 3.Зайырлы қоғам жоғары
руханият.Оқушыларды табиғатты қорғауға
баулу. Алған білімін өмірде
пайдалануға дағдыланады.
|
Пәнаралықбайланыстар
|
Жаратылыстану, бейнелеу.
|
Бастапқы
білім
|
7.1.1.4.
Жекеленген ағзалардға қарапайым дихотомиялық кілттерді
қолдану.
|
Сабақбарысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
15минут
|
1.Сәлемдесу.«Жасырынған
сурет» ойыны арқылы алдыңғы сабақты алған білімін анықтау. Қызыл ,
сары , жасыл түсті стикерлерге жазылған сұрақтар . Сол сұрақтарға
жауап беру арқылы жасырынған суретті ашады және таңдаған түстері
бойынша топқа бөлінеді. Бағалау парақшалары таратылады. Әр тапсырма
соңында қалыптастырушы бағалауды ендіре отырып , оқушылардың сабақ
барасындағы қызығушылығын арттыру .
1топ:
Жасуша
2топ:
Ұлпа
3 топ:
Мүше
Сұрақтар
:
1Мәдени өсімдіктер
дегеніміз не?
2. Мәдени өсідіктерді
ата?
3. Тірі организмді
ата?
4. Көбелектердің қандай
түрін білесің?
5. «Теза» қандай
ұғым?
6. «Антитеза» қандай
ұғым?
7.Өсімдік түрлерін
ата?
8. Жабайы өсімдіктерді
ата?
9. Өсімдіктердің қанша
түрі бар?
10. Жануарлардың қанша
түрі бар?
11. Саңырауқұлақтардың
қанша түрі бар?
Алдынғы
сабақта алған білімдерін қаншалықты түсінгенін анықтау үшін кері
байланыс жасаймын. «Бағдаршам » түстері арқылы :қызыл (орта), сары
(жақсы), жасыл (өте жақсы) белгілерін оқушылар көрсетеді
.
|
А4 парағы, жасуша
суреті, стикерлер, сұрақтар
|
Сабақтың
ортасы
20минут
|
«Миға шабуыл» әдісін
пайдалана отырып, жаңа сабақтың мақсатын ашу үшін мынадай сұрақтар
қоямын.
Сұрақтар: Тірі
организмдердің ең кіші бірлігі не деп аталады? Біржасушалы ағзалар
менкөпжасушалы ағзалардың айырмашылығы қандай?
1.Мұғалімнің
түсіндіруі: Тірі организмнің ең кіші бөлігі жасуша болып табылады.
Өсімдік ұлпалары :түзуші, негізгі, жабындық, өткізгіш, шығарушы,
тіректік. Жануар ұлпасы төртке бөлінеді: дәнекер, бұлшық ет, жүйке,
эпителий. Мүше –организмнің бір бөлігі. Мүшелерден мүшелер жүйесі
түзіледі.
2.Оқушыларға мәтінмен
танысып шығу тапсырылады. Бұл жерде ДЖИКСО әдісін пайдаланамын. Топ
мүшелеріне шағын тапсырмалар беріледі.Топтық
жұмыс.
I топ: Өсімдік
ұлпалары.
II топ: Жануар
ұлпалары.
IIIтоп: Мүше мен
мүшелер жүйесі.
Оқушылар тапсырманы
орындап болғаннан соң «Елші» әдісін пайдалана отырып , топтан бір
мүше келесі топқа барып түсіндіріп береді . Үш топта оқулық
мәтінімен солай танысып шығады.
3. Оқушылар мәтінді
қалай менгергенінанықтау үшін «Суреттер сөйлейді» әдісін пайдаланып
кері байланыс жасаймын.
Оқушылар жаңа тақырыпты
қалай менгергенін анықтау мақсатында кесте толтыру ұсынылады..
Жұптық тапсырма. Берілген тапсырмадан сәйкесін
табу.
|
Өсімдік
ұлпасы
|
Жануар
ұлпасы
|
Өсімдік
мүшесі
|
Жануар
мүшесі
|
Шірнеліктер
|
|
|
|
|
Тамыр
|
|
|
|
|
Өсу
конусы
|
|
|
|
|
Жүрек
|
|
|
|
|
Камбий
жасушасы
|
|
|
|
|
Өкпе
|
|
|
|
|
Дәнекер
|
|
|
|
|
Бүйрек
|
|
|
|
|
Бұлшықет
|
|
|
|
|
Жапырақ
|
|
|
|
|
Жүйке
|
|
|
|
|
Тамыр
|
|
|
|
|
Қор
жинаушы
|
|
|
|
|
Жыныс
жүйесі
|
|
|
|
|
Жапырақ
|
|
|
|
|
|
Өсімдік ұлпаларының
суреттері,
Жануар ұлпаларының
суреттері
Оқулық
Суреттер
Кесте
|
Сабақтың соңы
5минут
|
Рефлексия: «Менің
көңіл-күйім» баспалдағы
Оқушылар стикерлерге өз
есімдерін жазып (немесе адам суретін салып), тақтада салынған
баспалдақтардың біреуіне жабыстырады. Баспалдақтар «Керемет!»,
«Өзіме сенімдімін!», «Жақсы!», «Жаман емес», «Маған көмек керек!»,
«Білмеймін», деп аталады.
|
Стикерлер
|
Саралау –оқушыларға
қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары
оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың
материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Барлық
оқушылар-өзқажетіліктеріне қарай тапсыпманы оңайдан қиынға қарай
тапсырмаларды ұйымдастырамын.
Оқушылардың басым
бөлігі:өсімдік ұлпасы мен жануар ұлпасыны сипаттау беруын
тапсырамын
.Кейбір оқушылар
қабілетті оқушы мотивациясы төмен оқушыға көмек беруін
тапсырамын
|
Оқушылардың жеке
жауабы;
Топтық жұмыста атқарған
жұмыстарына;
Дәптерге орындалатын
тапсырма арқылы;
|
Денсаулық сақтау
технологиялары.
Ойын түрлері мен
белсенді іс-әрекет түрлері.
Осы сабақта
қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің
тармақтары
|
С.абақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары/
оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол
жеткізді ме?
Жеткізбесе,
неліктен?
Сабақта саралау
дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық
кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан
қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ
туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз.
Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз.
|
|
Жалпыбаға
Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі
(оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады
(оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/
қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге
көңілбөлуқажет?
|