Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі:
|
Мектеп:
41
Байдраманова
Ж.
|
|
Күні:
|
16 06 2017
ж
|
|
Сынып: 7
|
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар
саны:
|
|
Сабақтың тақырыбы
|
7.4.2.1
Жасуша, ұлпа, мүше, мүшелер
жүйесі ұғымдары.
|
|
Осы сабақта
қол жеткізілетін
оқу мақсаттары
(оқу бағдарламасына сілтеме)
|
Оқушылар орындай алады:
Барлығы:
Жасуша, ұлпа, мүше, мүшелер жүйесі
ұғымдарына анықтама береді
Басым
бөлігі:
Өсімдік пен жануар ағзалар
арасындағы
өзара байланыстарын жасуша, ұлпа, мүше, мүшелер жүйесі негізінде
түсіндіреді
Кейбірі:
Жасуша, ұлпа, мүше,
ұғымдарын
мүшелер жүйесінің
құрылысы негізінде зерттей алады
|
|
Сабақтың мақсаты
|
Жасуша, ұлпа, мүше, мүшелер
жүйесі ұғымдарына жалпы түсінік беру
|
|
Жетістік
критерийлері
|
Оқушылар: Түрлі-түсті суреттер
арқылы жасуша, ұлпа, мүше, мүшелер жүйесіне байланысты
тірек сөздері бар терминдерге глоссарий құрастыра
алады.
|
|
Дағдылар:
түсіну, анықтау, білімін
қолдану, талдау
|
1.Жасуша, ұлпа, мүше, мүшелер
жүйесі ұғымдарын түсіндіре алады.
2.Жануарлар мен өсімдіктердің
жасушасын, ұлпаларын,мүшелер жүйесін ажыратып , бір-бірімен
салыстырып сипаттай алады.
3.Жасуша, ұлпа, мүше, мүшелер
жүйесінің жануарлар мен өсімдіктердегі қызметтері жайлы білімдерін
талдай алады.
|
|
Тілдік
мақсаттар
|
Жасуша, ұлпа, мүшелер жүйесі
ұғымдарының анықтамасын түсіндіре алады, терминдерді диалогта
қолдана алады
Пәндік лексика және
терминология:
Жасуша-клетка-cell
Ұлпа-ткань-tissue
Мүше-орган-organ
Мүшелер жүйесі-система
органов-organ
system
Ағза-организм-organism
Сыныптағы диалог/жазылым
үшін пайдалы тілдік бірліктер:
Жасуша...ең кіші
....өлшемі
Ұлпа жасушадан … ерекшеленеді
Ұлпа.......құрайды
Ағзаның негізгі құрамдас
бөлігі жасуша, ұлпа, мүше, мүшелер жүйесінен құрайтынына сенімдісіз
ба? Дәлелдеңіз..........
|
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Адамгершілік: қоршаған орта мен табиғатты
қорғауға баулу
Шынайылық
: өз ойларын еркін жеткізе
алады
Ынтымықтастық: жұптық жұмысты, топтық
жұмысты орындай алады
|
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Химия ,
физика
|
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
Ақпараттарды,
ресурстарды,сайттарды интернет желісінен пайдалана
алады
|
|
Бастапқы
білім
|
Оқушылар өсімдіктер мен жануарлардың жасуша,
ұлпа, мүшелерден тұратынын 5,6-сыныптардан біледі.
Барлық
тірі
ағзалардың құрылым
бірлігі жасушадан
құралатындығын біледі
|
|
Сабақ барысы
|
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекеттер
|
Ресурстар
|
|
Сабақтың басы
1-2
мин
10
мин
|
1.Ұйымдастыру
кезеңі
Психологиялық ахуал, сыныпты
«жасуша», «ұлпа», «мүшелер» тобына
бөлу
2.Үй тапсырмасын сұрау:
«Серпілген сауал» әдісі бойынша.
«Бағдаршам» арқылы
бағалау
Миға шабуыл «Адасқан
сөздер» топтар ішінде сөздерден сөйлем
құрастыру «Пазыл» әдісі
бойынша
|
Қиынды
қағаздар
|
|
Сабақтың
ортасы
15
мин
10
мин
8 мин
|
Мәтінмен жұмыс.Топтарға
тапсырма беру.
1-топ.Жасуша тобының
тапсырмалары: Жасушаның ,ұлпаның,мүшелердің
жалпы құрылысы
2-топ Ұлпаның тобының
тапсырмалары: Жасушалардың, ұлпалардың,
мүшелердің атқаратын қызметтері
3- топ Мүшелер тобының
тапсырмалары: Өсімдік пен жануарлар
жасушаларының, ұлпаларының, мүшелерінің жалпы
ерекшеліктері
Постер қорғау «Екі жұлдыз
бір ұсыныс» әдісімен топтарды
бағалау
Т(1) Тапсырма№ 1 «Конверттегі сұрақ»
әдісі
-
Топ 1.Жасуша, ұлпа, мүшелер ұғымына анықтама беру 2.
Терминдердің қазақ, орыс ,ағылшын тілдерінде атауын
беру
-
Топ 1.Жасуша,ұлпа, мүшелердің жалпы атқаратын қызметтерінің
ерекшеліктері
2. Сәйкестендіру
тест
3-
Топ 1.Өсімдік және жануарлар жасушаларының,
ұлпаларының, мүшелерінің негізгі ерекшеліктерін атап
өту
2. Венн
диаграммасы
«Смайликпен»
бағалау
Сергіту сәті
«Флешминутка»
Т(2) Ұғымдарға анықтама беріңіз.
Жеке
жұмыс.
Жасуша деп...................................айтады.
Ұлпа деп.........................................айтады
Мүше
деп.......................................айтады
Мүшелер жүйесі
деп....................айтады
Дескриптор
Білім
алушылар:
- жасуша, ұлпа,мүше,
мүшелер жүйесі ұғымдарына анықтама
береді;
Т(3Жұптық жұмыс «Ретсіз
сандар» әдісі:
1.Жасуша. 2. Ұлпа. 3.Мүше.
4.Мүшелер жүйесі сурет бойынша орналастыр.
Жұптық бағалау
Дескриптор
Білім
алушылар:
- атқаратын қызметіне
қарай, мүшелер жүйесін анықтап қорытынды
жасайды;
Т (4)Өрмекшінің торы
әдісі Оқушылыр өтілген тақырыбы
бойынша бір-біріне сұрақтар қойылады .
Өзін-өзі
бағалау
Дескриптор
Білім
алушылар
- өтілген тақырыб бойынша
сұрақтарға жауап беру арқылы қорытынды жасай
алады;
|
Стикер
конверт
https://www.youtube.com/watch?v=Vwa5zBMF_WU
биологиялық
диктант
сурет
|
|
Сабақтың
соңы
|
Кері
байланыс:
Мен үшін---------түсінікті
болды
Мен үшін--------түсінікіз
болды
Мен үшін --------жасау оңай
болды
Мен үшін---------үлкен жаңалық
болды
|
стикер
|
|
Саралау
Қабілеті жоғары оқушылар
(қосымша тапсырма)
|
Бағалау
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының
сақталуы
|
|
Барлығы:
Жасуша, ұлпа, мүше, мүшелер жүйесі
ұғымдарына анықтама береді
Басым
бөлігі:
Өсімдік пен жануар ағзалар
арасындағы
өзара байланыстарын жасуша, ұлпа, мүше, мүшелер жүйесі негізінде
түсіндіреді
Кейбірі:
Жасуша, ұлпа, мүше,
ұғымдарын
мүшелер жүйесінің
құрылысы негізінде зерттей алады
(Қосымша
материал)
Қабілеті жоғары
оқушыларға:
Цитология
ғылымының дамуында қандай жаңалықтар
ашылды?
|
Өзін-өзі бағалау, смайликтер,
өзара топ аралық бағалау тәсілдерін
қолдандым
|
Сергіту сәттері,белсенді оқыту
әдістерін қолдану.
|
|