Мазмұны |
Пәні: Биология | Сыныбы: 9
| Мерзімі: |
Сабақтың тақырыбы |
Жасушалық құрылымдар: плазмалық мембрана, цитоплазма, эндоплазмалық тор, Гольджи жиынтығы және лизосомалар, митохондриялар, пластидтер, қозғалыс органоидтері, олардың құрылысы мен атқаратын қызметтері; жасушалық қосындылар.
|
Сабақтың мақсаты | Жасушаның құрамдас бөліктері туралы баяндау. Жасушадағы органоидтардың негізгі орындары туралы білу, әрбір органоидтың құрылысын, атқаратын қызметтері мен жасушалық қосындылар туралы білім беру. |
Күтілетін нәтиже | Жасушаның құрылысын, оның органоидтарының құрылысы және қыметі туралы мағлұмат алады. Органоидтарды бір-бірінен айырмашылығын құрылысы мен орналасуына қарап ажырата алады. Суреттен көрсете алады
|
Ресурстар | Оқулық, таратпа қағаздар, биология анықтамалығы |
Кезеңдері | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау |
Ұйымдастыру кезеңі(2 минут) | Сабақ амандасып, сынып оқушыларын түгелдеуден басталады. Сабақ мақсатын тұжырымдауға ойларын білдіреді
| Оқушылар амандасып, кезекші мәлімет береді. Оқушылар бір-біріне жылы лебіз білдіредіЖаттығу жасайдыСабақ мақсатын бірге құрады |
|
Қызығушылықты ояту(3 минут)
Жаңа тақырыптың мазмұны
Мағынаны тану(15 минут)
| Үй тапсырмасын сұрау мақсатында Білу. Түсіну.«Құпия зат» ойыны арқылы тапсырма беріледі1топ: Көмірсулар2топ: Липидтер3топ: Нәруыздар4топ: «Сұраққа жауап»Жаңа тақырыпты меңгеруге бағыттау сұрақтарын қоюЖасуша құрылысын атаңдар?Ондағы органоидтардың қызметін білеміз бе?1 топ: Жасуша жарғақшасы, Цитоплазма, ЭПТ2 топ: Гольджи жиынтығы, Лизосома, митохондрия3 топ: Рибосома, пластидтер, вакуоль4 топ: Жасуша орталығы, цитоқаңқа, қозғалу органоидтарыТалдау Қолдану1-тапсырма Сәйкестігің тап1 тапсырма
2-тапсырма Қатесін тапТ - А А - - -ТА- Т Г - - ЦГ- Ц Т - - - АТ- Г Ц--- АГ- Ц А-- Т3 тапсырма1 Жарғақша 2 Центриол 3 Лейкопласт 4 Лизосома 5 Ядро6 ЭПТ 7 Талшық, кірпікшелер8 Голь жиын 9 Хлоропласт10 Митохон 11 Рибосома 12 Пластид 13 Хромопласт Вакуоль
| Оқушылар үй тапсырмасы бойынша берілген тапсырма бойынша жауапқа сұрақ дайындайдыБір –біріне көмек бере отырып, сұрақ дайындайды
Оқушылар мәтіннен 4-5 басты сөздерді таңдайды және тақтаға жазады. «а» нұсқасы: Жұптарға миға шабуыл әдісімен осы терминдерге жалпы түсініктеме беруге және олар келесі мәтінде қалай қатысатынын болжауға 5 минут беріледі. «б» нұсқасы: Оқушыларға топта немесе жеке түрде берілген басты терминдерді қолданып баяндаманың өз нұсқасын құру және жазу ұсынылады. Оқушылар осы тапсырма бойынша келесі сұрақтарға жау беруге ұмтылады1.Нуклеин қышқылдары дегеніміз не?2.ДНҚ, РНҚ құрылысы, қызметі3. АТФ оның жасушадағы рөлі
1 саты: Оқушыларға берілген тақырып бойынша ойлану және не біледі және не ойлайтынын жазу ұсынылады; 2 саты: Ақпаратпен алмасу. Берілген тапсырма бойынша жұмыс жасайды , қателікпен жұмыс жүргізедіБір-біріне көмек бере отырып, сабақты толықтырып отырады | Стикер арқылы бағалау
Өзін-өзі бағалау
Фактілерді баяндайды Мадақтау 1(3шапалақ)
Форматив баға сумматив бағаға айналады |
Рефлексия(10 минут) | Оқушылар жаңа тақырып бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді
|
«Ыстық орындық» әдісі бойынша жаңа тақырыпты бекіту
| 2-жұлдыз, 1-тілек.
|
Қорытындылау
|
Үйге тапсырма: І қатар: плазмалық мембрана, цитоплазма, эндоплазмалық тор, Гольджи жиынтығы және лизосомалар;ІІ қатар: митохондриялар, пластидтер, қозғалыс органоидтері;ІІІ қатар: жасушалық қосындылар.«Стоп кадр» әдісімен бекіту.
|