Қысқа мерзімді
жоспар
Мектеп: Бақыршық
орта мектебі КММ
|
Күні
|
Мұғалімнің
аты-жөні: Караулова Гулден
Ануарқызы
|
Сынып
|
Барлығы -
Қатысқандар - Қатыспағандар
-
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Жасушаның химиялық
құрамы
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары
|
Жасушаның химиялық құрамына қандай
элементтер кіретінін талдау, жүйелеу, оның құрамындағы
бейорганикалық заттардың маңыздылығын сараптау, мысалдар келтіріп,
басқа пәндермен байланыстыра
алу
|
Сабақ
мақсаты
|
Барлық
оқушылар: Жасушаның құрамына қанша элемент кіретінін,
қандай элементтер екенін
біледі
|
Оқушылардың басым
бөлігі: Жасуша құрамындағы элементтер қандай топтарға
бөлінетінін және әр топтың элементтерін ажырата
алады
|
Кейбір
оқушылар: Химиялық элементтердің жасушадағы кездесетін
жерлерімен атқаратын қызметтерін түсіндіре
алады
|
Бағалау
критерийі
|
1.Жасуша
құрамындағы элементтерді білу.
2.
Элементтердің пайдасы мен зиянын ажырата
алу
3.Жасушаның бейорганикалық заттарының нақты қызметін
білу
|
Тілдік
мақсаттар
|
Оқушылар ... істей
алады
(оқылым); Әр топтың элементтерін бөліп жаза алады,
сипаттама бере
алады
(айтылым); Макро элементерді айта
алады
(тыңдалым), ультрамикроэлементтерді
тыңдайды
(жазылым)
микроэлементерді
жазады
|
Пәнге қатысты
сөздер мен сөз
тіркестері
|
Сыныптағы
диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік
бірліктер
|
Талқылауға арналған
тармақтар:
, өйткені ....
Жасушаның химиялық
құрамы
|
Сіз неліктен ... екенін
айта аласыз ба?
..... неліктен
Макроэлементтер,
микроэлементтер,
ультрамикроэлементтер
|
Жазылым бойынша
ұсыныстар:
..... Олардың биологиялық
маңызы
|
Құндылықтарға
баулу
|
Жасушаның құрамына қанша
элемент кіретінін, қандай элементтер екенін
біледі
|
Пәнаралық
байланыс
|
химия
|
Алдыңғы
білім
|
Жасуша тірі ағзаның өлшем
бірлігі
|
Сабақтың
барысы
|
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы
жоспарланған жаттығу
түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
|
1.
Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық жағымды ахуал
қалыптастыру
Тақырыпқа байланысты мақсатты бірге ойластырып,
тұжырымдайды
1. Дәптерлерінен үй
тапсырмасын тексеру
2. Өтілген тапсырманы
естеріне түсіру
«Ретімен орналастыр» Жасуша
теориясы
1. Жасушалар бөліну арқылы
көбейеді
2Жасуша-барлық тірі
организмдердің ең кіші өлшем
бірлігі
3. Жасушаның құрылымдық
бірлігіне цитоплазма, жасуша мембранасынан
тұрады
4. Организмдердің жасуша
құрылысының ұқсас болуы өсімдіктермен жануарлардың шығу тегінің бір
екендігі дәлел болып
табылады
5. Әртүрлі организмнің жасуша
құрылысы,құрылымы, химиялық құрылымы, химиялық құрылымы, зат
алмасу, және тіршілік әрекеттері жөнінде
ұқсас
|
Оқулық
|
Сабақтың
ортасы
|
Бейнесабақ тыңдату
а) Жаңа
ұғымдарға анықтама бер.
-
биоэлементтер;
-макроэлементтер;
-микроэлементтер
Жаңа тақырыпты меңгеруге
бағыттайтын сұрақтар
беру
1. Жасуша құрамында қандай
химиялық элементтер
болады
2. Химиялық элементердің неше
пайызы жасушада
болады?
1топ
Макроэлементтер
2топ
Микроэлементтер
3топ Су молекуласы,
қасиеттері
4топ Минералды
тұздар
1
тапсырма:
Элемент
|
Оның
рөлі
|
|
Оң ион. Тұз құрамында 0,9
конц. қан құрамында болады.
|
|
Теріс ион. Қышқыл құрамында
қарын сөлінде болады
|
2
тапсырма
Элементтер
|
Жасушадағы
қызметі
|
натрий
|
|
Калий
|
|
3 тапсырма
Сұрақ-жауап
1 Ауа, су, жер қыртысында қай
элемент көп болады
2 Аталған элементтердің
қайсысы тірі жүйелер құрамында өте көп мөлшерде
болады?
3 Жер қыртысында едәуір
мөлшерде, ал тіршілікте мардымсыыз мөлшерде қай элемент болады?Ол
қалай неліктен деп
ойлайсыңдар?
Қорытындылау: Роунд-робин
арқылы пысықтап шығу
|
Плакат,
маркер.
Жұмыс
дәптерлері
Оқулық.
|
Сабақтың
соңы
|
Кері
байланыс 3 минут
«Бесбармақ» арқылы кері байланыс
жасалады
Үй
тапсырмасын беру
Оқу,
конспектілеу, сұрақтарға жауап беру
Оқушыларды белсенділігіне қарай
бағалау
|
Кеспе
қағаздар
|
Қосымша
ақпарат
|
|
|
Саралау – сіз
қандай тәсілмен көбірек қолдау
көрсетпексіз?
Тапсырма-
-
Сіз басқаларға
қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар
бересіз?
|
Бағалау – сіз
оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырысыз?
|
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын
сақтау
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары
немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар
оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген
болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ
жоспарларынан ауытқулар болды ма және
неліктен?
|
|
Жалпы
бағалау
|
Сабақта ең жақсы
өткен екі нәрсе (оқу мен оқытуға
қатысты)
1:
2:
Сабақтың бұдан да
жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқытуды да оқуға
қатысты)
1:
2:
Сабақ барысында мен
сынып н емесе жекеленген оқушылар туралы менің келесі сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не
білдім?
|