Материалдар / Жасушаның органоидтары
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Жасушаның органоидтары

Материал туралы қысқаша түсінік
Деңгейлік курстан өткен мұғалімдерге әдістемелік құрал. 8- сыныптың биология пәнінен қысқа мерзімді сабақ жоспары
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
21 Желтоқсан 2017
1701
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР

Пәні: Биология

Сабақ: Адам организімінің құрлысы мен қызметіне жалпы шолу.

Мектеп: №181 орта мектебі



Күні: 12.09.2017 жыл

Мұғалімнің аты-жөні: Балтабаева Сымбат Аширбекқызы



Сынып: 8

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:



Сабақтың тақырыбы: Жасушаның органоидтары



Сабаққа негізделген оқу мақсаты:

Жасушаның негізгі және өсімдік пен жануар жасушасының айырмашылығын білу, жасушаның негізгі қасиетін түсіну.



Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар:

1.Жасушаның органоидтарын атайды.

2. Жасуша органоидтарының әрқайсысының құрылысына тоқтала алады.

3. Жасуша органоитарының құрылысы мен қызметін негізге ала отырып,тұжырым жасайды.











Оқушылардың басым бөлігі:



Жануарлар мен өсімдік жасушаларының айырмашылығын салыстырады.



Кейбір оқушылар:



Жасушаның негізгі тіршілік қасиеттерін сипаттап, өмірмен байланыстырады.



Бағалау критерийі:

Жасуша органоидттарына сипаттама береді.

Жануарлар мен өсімдік органоиттарын анықтайды.

Жасушаның қасиеттерін салыстырады.



Тілдік мақсаты:

Оқушылар: Жасушаның органоидының құрылысы маңызы туралы түсінеді.



Негізгі сөздер мен тіркестер



Эндоплазмалық тор, Рибасома, Митахондрия, Лизасома, Гольджи жиынтығы, Жасуша орталығы т. б



Сыныптағы диалог\ жазылым үшін пайдалы тілдік

бірліктер: Жасушаның қасиеті



Талқылауға арналған сұрақтар.



Өсімдік пен жануар денесіндегі жасушалар пішіні әртүрлі болып келуі неліктен?



Сіз неліктен екенін айта аласыз ба?



Сіз неліктен жасуша органоидттары әртүрлі деп ойлайсыз ба?



Құндылыққа баулу:

Топтық жұмыстар арқылы сын тұрғысынан ойлауға, құрметтеуге, бір-бірін тыңдауға, жауапкершілікке, ашықтыққа, бірлесе жұмыс жасауға, өмір бойы білім алуға баулу.



Алдыңғы білім:

6 – сынып биология. Өсімдіктің жасушалары туралы түсінік



Пәнаралық байланыс:

Химия,экология, информатика



Сабақ жоспар



Жоспарланған уақыт

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар



Басталуы:

Ұйымдастыру:

Қима суреттер арқылы топқа бөлу. Машинаның, адамның, аңдардың, өсімдіктердің суреттерін таңдау арқылы 4 топқа топтасады.

1 топ 3топ

2 топ 4топ

Үй тапсырмасы:Симантикалық карта

Жасушалар

Тері


Май


Ми



Қан



Бұлшық ет



Аталық















































Бағалау: «Өзін-өзі бағалау»

Сурет қиындылары

Тақта, бор

Плакат

Түрлі –түсті бояулар

Стикерлер

Смайлик




Кесте









Ортасы:

Жаңа сабақ:

Сабаққа түрткі болатындай бейне жазба көрсетіледі.

Балалар бейнебаянға қарап не айтуға болады?

Бейнебаянға қарап қандай ой қосасыңдар?

Топтық жұмыс: §4.Жасушаның органоидтары мәтінмен жұмыс.

Мәтіннің мазмұнын кластер әдісімен түсіндіру.

Мәтінде көтерілген мәселені түйінді сөздермен қорыту.



Бағалау: « Топтық бағалау»әдісі

Сергіту сәті: Қара жорға биі.

2.Жеке жұмыс:

Сөйлемнің бос жерін оқулықтың көмегіне сүйеніп толтыр.

1. Эндоплазмалық тордың ............................. және .............................түрлері бар.

2. ................................................жасушалардың «ас қорыту станциясы » деп аталады.

3. ..........................- жасушадағы біртұтас әмбебап энергия көзі.



Бағалау: «Бағдаршам арқылы » бағалау.

3.Жұптық тапсырма:Тест.

1.Цитология ғылымы нені зерттейді?

А) Жасушаны. Ә) Ұлпаларды. Б) Өсімдіктері. В) Вирустарды.

2. Өсімдік жасушасының ядросын қай ғалым ашты?

А) Я.Пуркине.  Ә) Р.Броун. Б) Р.Гук. В) М.Шлейден.

3. Протоплазманы ең алғаш ғылымға енгізген кім?

А) Г.Галилей.  Ә) Р.Броун. Б) Р.Гук.  В) Я.Пуркине.

4. «Куtos» ұғымы, оны қай тілден аударған.

А) «Жасуша», грек.  Ә) «Экариот», грек.

Б) «Цитоплазма», латын. В) «Прокариот», латын.

5.Жасушадағы негізгі макроэлементтер.

А) S, Ce, I, B. Ә) C,O,H,N. Б) C,N,U,Au. В) O,H,Si,Ni.

6. Ферменттер қандай қызмет атқарады?

А) Тасымалдау. Ә) Ақпараттық. Б) Катализаторлық. В) энергиялық.

Дұрыс жауаптары:  1) А. 2) Ә 3)В  4)А 5)Ә 6)Б

Бағалау: Сағат тілі арқылы .



Дискриптор

Өсімдік пен жануар жасушасының құрылысын атайды.

Өсімдік пен жануар жасушасының құрылысын анықтайды.

Өсімдік пен жануар жасушасының құрылысын салыстырады.



Интерактивті тақта





Маркер,плакат























Тест парақшасы



Аяқталуы:

Кері байланыс: Ет тартқыш

Рефлексия: Шахмат тақтасы.

Үйге тапсырма: Жасушаның негізгі тіршілік әрекеттерін сипаттап эссе жазу. Термин сөздермен жұмыс.









Қосымша ақпарат





Саралау- Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Топтық, жұптық жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету арқылы жүзеге асырылады.

Оқушыларға мәтінді оқу арқылы тақырыпқа байланысты көтерілген мәселені талдайды.

Оқушылар мазмұнға байланысты мәселенің шешілу жолдарын өз көзқарасымен жаза алады.


Бағалау- Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?



Бағалау: «Өзін-өзі бағалау»

Бағалау: «Топтық бағалау»әдісі

Бағалау: «Бағдаршам арқылы » әдісі

Бағалау: «Сағат тілі» әдісі

Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері. АКТ –мен байланыс.

Құндылықтарға байланыс.


Информатика ,Химия

пәнімен байланыс.




Сергіту сәті: Қара жорға биі.



Сабақ бойынша рефлексия.



Сабақ \оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?













Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.

Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

-Сабақ мақсаты шынайы болады.

Жасушаның органоиттары туралы білді



-Сынып ахуалы жоғары деңгейде болады.

-Саралау жұмыстарым оқушыларға жұмыс жасауға ыңғайлы болады.

-Уақатты тиімді пайдалана аламын,дегенмен үлгердім. Уақытпен жұмыс жасауға дағдыландым.

- Критерийлер құруға ,Уақытпен жұмыс жасауға.





Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)

1. Топтық жұмыс жасау, табыс критерийі

2. Оқуға деген ынтасын арттыру жұмыстары табысты болды

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)

1. АКТ – ны қолдану

2. Ынтымақтаса жұмыс жасау


Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

білім беру мен білім алуға жаңа тәсілдер

жас ерекшеліктеріне сәйкес тапсырма









Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!