Сабақтың тақырыбы: Жазбаша көбейту және бөлу тәсілдері.
Сабақтың мақсаты: Көптаңбалы сандарда бір таңбалы санға көбейту және бөлу тәсілдерін одан әрі кеңейту. Көбейту мен бөлудің жазбаша тәсілдерін ажыратуға үйрету.
Оқушылардың алған білімдерін және есептеу дағдыларын дамыту. Ойлау қабілеттерін дамытып, есепті дұрыс шығаруға дағдыландыру.
Ұқыптылыққа, тиянақтылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, топта талдау, жинақтау.
Сабақтың түрі: сұрақ-жауап
Сабақтың барысы:
-
Ұйымдастыру бөлімі.
Оқушы зиінін сабаққа аудару
-
Балалар қазір қандай сабақ?
-
Матеметика
-
Ендеше «Матеметика» деген сөздегі дыбыстарды сөйлетейік.
М- миға шабуыл
А- ақылдасу
Т- танымымызды кеңейту
Е- еңбектену
М- мүмкіндігімізді кеңейту
А- ақпарат алу
Т- түсіндіру
И- икем қалыптастыру
К- көп ойлану
А- ақылды бала болу
-
Қызығушылықты ояту
2.1 Өткенді пысықтау.
А) «Миға шабуыл» (ауызша есептеу)
Сабаққа кім келеді?
|
қ |
12*2 |
|
а |
60*5 |
|
р |
70*100 |
н |
6300/7 |
|
о |
500*3 |
т |
240/80 |
|
24 |
1500 |
90 |
300 |
24 |
3 |
300 |
700 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ә) Ойды аяқта (танымды кеңейту)
2) топтан екі оқушы шығып жазбаша көбейту мен бөлдің орындалу тәртібін түсіндіреді.
1425*1 428644/2
2.2 Ой шақыру (еңбектену)
Оқулықағы есеп, мысалдар талдап орындалады.
Мысал 2 (өз беттерімен)
Есеп 3,4,5 тақтада
Мысал 6 (өз беттерімен)
7 (ауызша)
2.3 Білімдіге бес сауал.
Барлық қабырғасы тең тіктөртбұрыш. Бұл шаршы .
«ия», «жоқ»
Үш төбесі үш қабырғасы бар көп бұрыш. Бұл шаршы.
«ия», «жоқ»
Сыйымдылықтың өлшем бірлігі бұл- кг.
«ия», «жоқ»
Екі жағы нүктемен тұйықталған түзудің бөлігі. Бұл- кесінді.
«ия», «жоқ»
2.4. Логикаға кезек келді.
- Бұрыш жоқ фигура-
- Топ торғай ұшып келіп, бұтаққа қонды. Егер торғайлар бұтаққа бір-бірден қонса, бір торғай артық, ал екі-екіден қонса, бір бұтақ артық қалады.Торғай нешеу, бұтақ нешеу (4 торғай, 3 бұтақ)
Үш түйеқұс ұшып келе жатқанда біреуін аңшы атып алады. Неше түйеқұс қалды (Ұшпайды)
-
Толғаныс
Топшама толтырады
Бүгінгі сабақта___________________________________ үйрендім.
Бүгінгі сабақта___________________________________ қызықты болды.
Бүгінгі сабақта___________________________________ қиын болды.
Бағалау.
Үйге тапсырма.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жазбаша көбейту және бөлу тәсілдері.
Жазбаша көбейту және бөлу тәсілдері.
Сабақтың тақырыбы: Жазбаша көбейту және бөлу тәсілдері.
Сабақтың мақсаты: Көптаңбалы сандарда бір таңбалы санға көбейту және бөлу тәсілдерін одан әрі кеңейту. Көбейту мен бөлудің жазбаша тәсілдерін ажыратуға үйрету.
Оқушылардың алған білімдерін және есептеу дағдыларын дамыту. Ойлау қабілеттерін дамытып, есепті дұрыс шығаруға дағдыландыру.
Ұқыптылыққа, тиянақтылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, топта талдау, жинақтау.
Сабақтың түрі: сұрақ-жауап
Сабақтың барысы:
-
Ұйымдастыру бөлімі.
Оқушы зиінін сабаққа аудару
-
Балалар қазір қандай сабақ?
-
Матеметика
-
Ендеше «Матеметика» деген сөздегі дыбыстарды сөйлетейік.
М- миға шабуыл
А- ақылдасу
Т- танымымызды кеңейту
Е- еңбектену
М- мүмкіндігімізді кеңейту
А- ақпарат алу
Т- түсіндіру
И- икем қалыптастыру
К- көп ойлану
А- ақылды бала болу
-
Қызығушылықты ояту
2.1 Өткенді пысықтау.
А) «Миға шабуыл» (ауызша есептеу)
Сабаққа кім келеді?
|
қ |
12*2 |
|
а |
60*5 |
|
р |
70*100 |
н |
6300/7 |
|
о |
500*3 |
т |
240/80 |
|
24 |
1500 |
90 |
300 |
24 |
3 |
300 |
700 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ә) Ойды аяқта (танымды кеңейту)
2) топтан екі оқушы шығып жазбаша көбейту мен бөлдің орындалу тәртібін түсіндіреді.
1425*1 428644/2
2.2 Ой шақыру (еңбектену)
Оқулықағы есеп, мысалдар талдап орындалады.
Мысал 2 (өз беттерімен)
Есеп 3,4,5 тақтада
Мысал 6 (өз беттерімен)
7 (ауызша)
2.3 Білімдіге бес сауал.
Барлық қабырғасы тең тіктөртбұрыш. Бұл шаршы .
«ия», «жоқ»
Үш төбесі үш қабырғасы бар көп бұрыш. Бұл шаршы.
«ия», «жоқ»
Сыйымдылықтың өлшем бірлігі бұл- кг.
«ия», «жоқ»
Екі жағы нүктемен тұйықталған түзудің бөлігі. Бұл- кесінді.
«ия», «жоқ»
2.4. Логикаға кезек келді.
- Бұрыш жоқ фигура-
- Топ торғай ұшып келіп, бұтаққа қонды. Егер торғайлар бұтаққа бір-бірден қонса, бір торғай артық, ал екі-екіден қонса, бір бұтақ артық қалады.Торғай нешеу, бұтақ нешеу (4 торғай, 3 бұтақ)
Үш түйеқұс ұшып келе жатқанда біреуін аңшы атып алады. Неше түйеқұс қалды (Ұшпайды)
-
Толғаныс
Топшама толтырады
Бүгінгі сабақта___________________________________ үйрендім.
Бүгінгі сабақта___________________________________ қызықты болды.
Бүгінгі сабақта___________________________________ қиын болды.
Бағалау.
Үйге тапсырма.
шағым қалдыра аласыз













