9
«в»сыныбы
Пән мұғалімі:
Курбанбаева Кымбат
2016
жыл
Бекітемін:
Күні: 27.10.2016
жыл Пәні:
Адам.Қоғам.Құқық
Сыныбы: 9
«в»
Тақырыбы: §7. Жеке тұлға
және ұжым
Мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға еңбек ұжымы,
ұжымдағы адамдардың қарым – қатынасы, ынтымақтастығы, мәдениеті,
сыпайылық, әдептілік ұстанымдары туралы
баяндау
Дамытушылық:
Сабақ барысында оқушылардың
ойлау, талдау, салыстырып, қорытынды жасау және қабілеттерін
дамыту
Тәрбиелік: Оқушыларды өздігімен жұмыс
істеуге және жауапкерлікке
тәрбиелеу
Сабақтың
әдісі: 1) сұрақ - жауап; 2)
баяндау; 3) әңгімелесу; 4) ізденіс; 5 ) ойын
сабағы;
Сабақтың
көрнекілігі: плакаттар, слайд, жетондар,
смайликтер, кеспе кағаздар
Сабақтың
барысы:
І. Ұйымдастыру
кезеңі:
1)
Амандасу
2) Оқушылардың сабаққа қатысу
деңгейін анықтау
3) Ынта-зейіндерін сабаққа
аудару
ІІ.
Үй тапсырмасын тексеру:
1.Сұрақтар?
1.
Адамдар арасында өмір сүру дегеніміз
не?
2. Қарым
– қатынас деп нені айтамыз?
3. Қарым
– қатынастың жақтарын ата?
Қарым – қатынастың
жақтары,
түрлері
|
Екі адамның
бетпе-
бет қарым
қатынасы
|
Ресми кездесулерде, қоғамдық
орындарда ресми әдеп сақтап қарым – қатынас
жасау
|
Қоғамдық еңбекте іскерлік
қатынастар,
тұрмыстағы қарым –қатынас
идеялар, ой, хабар
алмасу
|
Көркем өнер туындыларын
қабылдау,
түсіну,
Бағалау,
өзге адам
бейнесін
қалыптастыру
|
Адамдардың өзара қарым -қатынас
белсенділігі, бір –біріне әсері,ортақ мақсат үшін бірлескен
әрекеттегі қарым
-қатынас
|
Байланыс құралдарын немесе БАҚ
–ты пайдаланып қарым –қатынас
жасауы
|
Тұрмыс саласындағы қарым
-қатынас
|
Коммуникативті
|
|
|
|
|
|
|
|
Интерактивті
|
|
|
|
|
|
|
|
Перцептивті
|
|
|
|
|
|
|
|
Тікелей
|
|
|
|
|
|
|
|
Жанама
|
|
|
|
|
|
|
|
Ресми
|
|
|
|
|
|
|
|
Бейресми
|
|
|
|
|
|
|
|
4. Лат.Соmmunicatio – біріктіремін,
байланыстырамын қарым – қатынастың қай
жағы?
2.Семантикалық карта
ІІІ.
Жаңа сабақ:
Жаңа сабақ
жоспары:
1. Еңбек
ұжымы
2. Қарым – қатынас мәдениеті
және этикет
3. Ұжымдық қарым – қатынас
үдерісіндегі демократиялылық
4. Ұжымдағы адамдардың
ынтымақтастығының өндіріс үдерісіне
әсері
5. Қарым – қатынастағы
сыпайылық,әдептілік ұстанымдары
6. Сөйлеу
мәдениеті
Еңбек ұжымы
– адамдардың екінші үйі.Адамның
тағдыры,негізінен,ұжымдағы қызметіне,кәсіпқой ретінде
орнығуына,қоғамдық қызмет үдерісінде функциялық міндетін
атқаруына,өзін ұстай білуіне
тәуелді.
Қарым – қатынас деп
– адамдардың қызметті бірлесіп
істеу қажеттігінен туындайтын,адамның өзге адаммен немесе адамдар
тобымен қауышуын,өзара әрекеттесудің біртұтас стратегиясын жасап
шығаруын,басқа адаммен оны қабылдау және түсіну бағытында қатынасқа
келуін және сол қатынастың кері байланыс арқылы тудырған салдарын
айтамыз.
Қарым – қатынас мазмұнына
қарай
Ресми
(мекеме,кәсіпорын.т.б.) Бейресми (отбасы,көрші.т.б.)ортада
еркін
Ортада белгіленген
заңдастырылған сипатта жүзеге
асырылады.
ресми сипатта жүзеге
асырылады
Қоғамдық қызмет үдерісінде
қарым – қатынастың
қатысушылары,қоғамда алатын орны және бір – біріне қатысты еріктік
қатынастары тұрғысынан алғанда екі түрлі жағдайда болып келуі
мүмкін.
Қ
оғамдық қызмет үдерісінде қарым –
қатынас
Еріктік қатынастар
тұрғысынан Еріктік қатынастар тұрғысынан тең емес тең
пікірлесушілер жүздесушілер
(инженер мен инженер, директор
мен (басшы мен қызметкер, оқытушы мен
шәкірт,
Директор, дәрігер мен
дәрігер,т.б.) тұрмыста әке мен бала, аға мен іні,
т.б.)
Қарым – қатынастағы
демократиялылық деп - қоғамда алатын орны мен
еріктік қатынастары тұрғысынан алғанда тең бола алмайтын адамдардың
қауышу үдерісіндегі теңдіктің қамтамасыз етілуін
айтамыз.
Арақашықтық дегеніміз
- өзі ешкім өлшеп
жатпайтын,әдетке енген,автоматты түрде сақталатын
меже.
Скандинавиялықтарда бұл аралық
1,2 м, орталық еуропалықтар мен британдықтар үшін 1 м екен.Ал
италиялықтар жақын отырып (30-40 см) шүйіркелескенді ұнататын
көрінеді.
Тілдік белгілеріне қарай қарым
– қатынас вербалды және вербалды
емес болып
бөлінеді.
Вербалды қарым –
қатынас (адамдардың белгілі бір тілді
қолданып қарым -қатынасқа түсуі)
Вербалды емес қарым-қатынас
- мимика, жест,
пантомимика,таксика
Жест
- адамның сезімдері мен
эмоцияларының сыртқа қол- аяқтың қимылдары арқылы
көрінуі.
Мимика
– адамның сезімдері мен
эмоцияларының сыртқа бет әлпетінің қимылдары арқылы
көрінуі.
Пантомимика
- адамның сезімдері мен
эмоцияларының сезімдері дене қалпының қозғалысынан позасы мен жүріс
– тұрыстарының көрінуі.
Таксика
– қол алысу, шапалақтау, сүю
құбылыстары.
Сөйлеу мәдениеті дегеніміз
– қоғамдық даму үдерісінде
қалыптасқан әдеби тілдің ауызша және жазбаша нормаларын
меңгеріп,дидарласудың түрлі жағдайларында сөз қолданудың мақсаттары
мен мазмұнын іріктей ала отырып,ойды тиянақты жеткізу ережелерінің
жиынтығы.
Сөйлеу
мәдениеті
Тілдік әдептің
сақталуы
Әдеби тілдің жазбаша
нормаларын меңгеру
Әдеби тілдің ауызша сөйлеу
нормаларын меңгеру
Өз ойын анық,дәл және
толық жеткізе білу
Сөздің мазмұны оны дұрыс
іріктеп ала білуде
Мәнерлі тілдік құралдарды
пайдалана білу
Тіл стильдерінің
сақталуы
Грамматиканы
білу
Екпінді дұрыс қолдана
білу
ІV. Сабақты бекіту: 1)
Сұрақтар:
1.
Қарым – қатынас мазмұнына
қарай нешеге бөлінеді?
2. Тілдік белгілеріне қарай
қарым – қатынас нешеге бөлінеді?
3. Вербалды емес қарым –
қатынас түрлерін ата?
4. Сөйлеу мәдениеті дегеніміз
не?
2)Ғажайып
үштік
1. Санмен
сөйлеу
2. Ұжымдағы қарым – қатынасты
талдау
3. Сараптау,
қорытындылау
3) Егер де
мен..........
1. Егер де мен ашулы болсам,
онда ..............
2. Егер де мен таңқалсам,онда
................
3. Егер де мен қорықсам, онда
...............
4. Егер де мен қуанышты
болсам, онда ..........
5. Егер де мен күмәндансам,
онда ..........
6 . Егер менде бәрі ойдағыдай
болса, онда ..........
V. Үй
тапсырмасы: §7. Жеке тұлға және
ұжым
V.Бағалау.