Материалдар / Желілік этикет
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Желілік этикет

Материал туралы қысқаша түсінік
Желілік этикет туралы қмж
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
17 Ақпан 2023
162
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Сабақтың тақырыбы: Желілік этикет

Бөлімі:

АҚПАРАТПЕН ЖҰМЫС

Педагогтің аты-жөні:

Сагадиева А.Қ.

Күні:

14.09.2021

Сыныбы: 9

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Желілік этикет

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

9.4.2.1 - желіде жұмыс істеу барысында этикалық және құқықтық нормалардың бұзылу салдары туралы ой қорытып айту.

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар: желіде жұмыс істей алу және этикалық және құқықтық нормалардың бұзылу салдары туралы өз ойларын айту;

Көпшілік оқушылар: желіде этикалық және құқықтық нормалардың бұзылуына жол бермеу;

Кейбір оқушылар: ҚР-ның ақпарат алмасуға байланысты заңдарын білу.

Бағалау критерийлері


  • желіде жұмыс істей алу және этикалық және құқықтық нормалардың бұзылу салдары туралы өз ойларын айта алады;

  • желіде этикалық және құқықтық нормалардың бұзылуына жол бермейді;

  • ҚР-ның ақпарат алмасуға байланысты заңдарын, құқықтық нормаларын біледі

Құндылықтарға баулу








Зайырлы қоғам және жоғары руханият:

әлемдік қауымдастықта рухани мәдениетті дамыту, ынтымақтастық ортаға баулу


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы



5 мин


















Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.

жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру







Оқушыларға әр түрлі желідегі хаттардың суреті бар парақтар таратылады және осы арқылы оқушылар өз ойын айтады. Оқушылардың ойын тыңдай отырып жаңа сабаққа өтіп, тақырыпты ашамын.


Амандасады



Сабаққа жақсы көңіл күймен қатысады.





Сабақты түсінеді

Смайлик
































слайд








10 мин


Жаңа сабақты презентация арқылы түсіндірілді.

Желілік этикет – кибернетикалық кеңістікте қабылданған коммуникативтік мінез-құлық нормалары. Желілік этикет – сетикет, нетикет – ағылшынның net «желі» және француздың etiquette «этикет» сөзінен шыққан. Желілік этикет көпшілік пайдаланатын Интернет-қоғамдастықтың дәстүрлері мен мәдениетін, мінез-құлық ережелерін, желілік қарым-қатынасты білдіреді.

Интернет-коммуникацияның этикеті «вебте» әңгімелесу ережелерін, электрондық хат алмасуды басқару, сөйлесу бөлмелері мен форумда өзара әрекеттесуді қамтиды.

Нетикеттің қағидаларын түсіну өте оңай – негізгі мәселелерді біліп, сыпайылықтың қарапайым заңдарын сақтау жеткілікті.

Жиі кездесетін желілік этикеттің бұзылуы әртүрлі қорлауды, қоғамның осы тақырыбынан қасақана кетуді, үшінші тарап мазмұнын жарнамалауды білдіреді. Сондай-ақ, жеке веб-порталдарда жала жабу, зиянды жалған ақпарат, плагиат. Оффтопик – бұл нақты тақырыпты немесе әңгімелерді, программалауды талқылауға арналған форум.

Флейм (Жалын) – бір-бірімен сөйлескен кезде келеңсіз жағдайлар туындап, нәтижесінде қатты дауға айналады. Төмендегі жағдайлар:

Флуд (Су тасқыны) – бұл ешқандай мағынасы жоқ, өзіне назар аударту үшін қолданылатын хабарлар ағыны. Флуд (Су тасқыны) кезінде беттердің жүктелуі баяулайды, қажетсіз ақпараттардың саны артып, шығындар артады.

Сабақты түсінеді этикет түрлерін ажыратады






Дескриптор

Сұрақтарға жауап береді

АКТ





Интерактивті тақта






Сабақтың ортасы.

10 мин




















Практикалық жұмыс

Әр оқушыға берілген тақырып бойынша постер қорғап түсіндіруі керек.

(prezi бағдарламасы)











Жұппен жұмыс.

«Жағымды желі» әдісі арқылы оқушыларды деңгейіне қарай жұпқа бөлемін. Содан соң жұптағы оқушылар бір-бірлеріне ұялы телефондары арқылы өздері қалаған желіде желілік этикетті сақтай отырып хат жазады.




Оқушылар жұмыстарын қорғайды.











ұялы телефон арқылы бір біріне хат жазады.










Дескриптор

Жұмыстарын қорғайды. Жалпы балл-

5





Білім алушылар

-Желілерді қолдана алды;

-Желілік этикетін сақтай отырып хат жаза алды;

-Мәтінге сай смайликтер қолдана алады;

АКТ

 













Үлестірмелі қағаз




Сабақтың соңы.

«Socrativ» әдісі

5 мин



































































































Рефлексия

3 мин





Үй тапсырмасын беру






«Socrativ» әдісі арқылы тест алып бүгінгі сабақты қорытындылаймыз.

Тест жұмысы.

  1. Желіде өзара байланыс жасауға қажетті ережелер қалай аталады?

А) флум

В) флейд

С) этикет

Д) құқықтық нормалар

2. Еtiquette «этикет» сөзі қай тілден шыққан?

А) ағылшын

В) француз

С) неміс

Д) араб

3. Желідегі WBR – «With Best Regards» қысқартылған сөзі нені білдіреді?

А) айтпақшы

В) Сондай-ақ

С) менің пікірімше

Д) Ізгі тілекпен

4. Оверквотинг (overquoting) дегеніміз не?

А) бұл хаттың шамадан тыс зиянды дәйексөзі

В) бұл нақты тақырыпты немесе әңгімелерді, программалауды талқылауға арналған форум

С) бір-бірімен сөйлескен кезде келеңсіз жағдайлар туындап, нәтижесінде қатты дауға айналуы

Д) бұл ешқандай мағынасы жоқ, өзіне назар аударту үшін қолданылатын хабарлар ағыны

5. . . . кезінде беттердің жүктелуі баяулайды, қажетсіз ақпараттардың саны артып, шығындар артады.

А) Оффтопик

В) нетикет

С) флуд

Д) Оверквотинг

Бағалау. Сайтта оқушылардың жауаптарын бірден көрсетіп тұрады, осы арқылы қанша дұрыс жауап екендігін оқушылар көре алады.

1

2

3

4

5

С

В

Д

А

С



Кері байланыс: «3+2+1» әдісі арқылы ұнаған 3 сәт, 2 сұрақ, келесі сабаққа 1 ұсыныс айтады.



Рефлексия. «WhatsApp» әдісі арқылы желіге (қорапшаға) бүгінгі сабақтан алған әсерлерін жазып хат қалдырады.



Үйге тапсырма: оқулық 24 бет 1.3 тақырыпты оқу және 27 бет 7,8 тапсырмалар.

Оқушылар тақырыпқа байланысты тестін орындайды.

 Дескриптор

Тестті орындайды

Жалпы балл-5















































ДК экраны, дәптер, оқулық





































































































Стикерлер



Оқулық

Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз?

Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау



Оқушыларға өткен білімдерін еске түсіру арқылы сұрақ қойып, жаңа тақырып мазмұнын ашуға көмек беремін. «Ой қозғау» әдісі арқылы тақырыпты терең әрі жан –жақты зерттеуге үйретемін. «Мозаика» әдісі арқылы, оқушылардың тез ойлау қабілеттерін жылдам ашуға мүмкіндік беремін. Жұппен, топпен жұмыс жасау арқылы, оқушыларға бір – біріне көмектесу арқылы, түсінбей тұрған өткелден бірлесіп өту, бауырмалдық , ынтымақтастыққа баулыймын.

Оқушылар бұл сабақта физикалық құбылыстың анықтамасын біледі,

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!