Ұйымдастырылған оқу қызметі
Білім беру саласы: Әлеумет.
Бөлімі: Экология негіздері.
Тақырыбы: Жеміс бағына саяхат.
Мақсаты: туған жемістері туралы
қарапайым түсініктерін қалыптастыру.
Міндеттері: 1. Жемістер туралы
білімдерін естеріне түсіріп, жемістер бақта өсетіндіктерін
ұғындыру;
2. Күз сыйы және бақ деген
сөздерге сөздік жұмысын жүргізу арқылы есте сақтау
қабілеттерін дамыту;
3. Өсімдіктерге сүйіспеншілікпен
және қамқорлықпен қарауға тәрбиелеу.
Күтілетін нәтижелер:
орындайды: бақта өсетін жемістерді
ажыратуға арналған тапсырманы;
түсінеді: күз сыйы және бақ
сөздерінің ұғымын;
қолданады: жеміс туралы
білімдерін.
Қолданылатын көрнекілік құралдар:
себет, «жеміс бағының» суреті, үлестірмелі
материалдар.
Сөздік жұмыс: бақ.
Билингвалды компонент: бақ – сад,
урожай – өнім, жемістер – фрукты, алхоры – слива.
ҰОҚ барысы
1. Ұйымдастыру кезеңі
Шаттық шеңбері.
– Қайырлы таң, қайырлы күн!
Саулық тілеп бәріне,
Сәт келді амандасатын!
Таңғажайып сәт.
– Балалар, біз бүгін саяхатқа
шығамыз, ал қайда баратынымызды мына себет арқылы
анықтаймыз. Педагог жемістер
салған себетті көрсетеді (алма, алмұрт, алхоры, апельсин,
лимон).
2. Негізгі кезең
Білімді өзектендіру.
Себеттегі жемістерді бір-бірден
алып шығады.
– Мынау не? (Алма, алмұрт, алхоры,
лимон, апельсин).
– Ал бұлардың бәрін біз бір сөзбен
қалай атаймыз?
– Жемістер қайда өседі?
– Өте жақсы! Біз сендермен
жемістер бағына саяхатқа барамыз. Күз келді, сондықтан да
пісіп тұрған жемістерді жинап
алатын кез келді.
Билингвалды компонент:
бақ – сад, урожай – өнім, жемістер
– фрукты, алхоры – слива.
Сөздік жұмысы.
Күзгі өнімге (урожай) күзде піскен
барлық жемістер мен көгөністер, дәнді дақылдар
жатады.
Бақ (сад) – жеміс ағаштары өсетін
жер.
Жемістер туралы жұмбақтар
жасыру.
Допқа ұқсайды өзі,
Қызғылт сары түсі. (Апельсин)
Терісі қалың, дәмі қышқыл,
Түсі – сары,
Еті – дәрі. (Лимон)
Көктемде ақ гүлге оранады,
Күзде қолға доп болып оралады.
(Алма)
Ілініп тұрған шарлар,
Күн көзімен көгерер. (Алхоры)
Жұмбақтардың шешулері болған
жемістердің суреттерін көрсетеді.
Сергіту сәті:
Аяқтың ұшымен тұрамыз,
Алманы жұлып аламыз.
Үйге қарай жүгіріп,
Аналарға сыйлаймыз.
Алмаға тән белгілерді анықтау.
– Міне, мен сендерге алма жұлып
әкелдім. Пішіні қандай?
– Сипағанда қолға қалай
сезіледі?
Алманы бөліп, балаларға таратып
береді.
Үлестірмелі материалмен жұмыс.
Тапсырманы қалай орындау
керектігін түсіндіреді.
Жеке жұмыс жүргізеді.
3. Рефлексия.
Педагог қорытынды жасайды.
Балаларды мадақтайды.