Сынып: 6 «А» | Мектеп: «Ленин орта мектебі» КММ |
|
Оқу ісі жөніндегі меңгерушісі:Самуратова Д. Н.________
|
САБАҚ: Жер бетін бейнелеу тәсілдері |
|
Пән мұғалімі: Ахмет М. А. | Күні: |
Сабақ негізделген оқумақсаты (мақсаттары) | 6.2.5.3 масштабты пайдаланып, арақашықтықты есептеу6.2.5.4 географиялық координаттарды анықтау |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: |
| Оқулықта берілген тапсырмаларды орындайды. Тақырыпты меңгереді. |
| Оқушылардың басым бөлігі: |
| Қауіпсіздік ережелерімен, қауіпсіздік белгілерімен танысады. |
| Кейбір оқушылар: |
| Зерттеу жұмыстарын жоспар бойынша жасауды үйренеді. |
Бағалау критерийі | Масштаб түрлерін меңгеруМасштаб арқылы ара қашықтықты есептеулер жүргізу.Карта мен глобуста бейнеленген сызықтармен танысу.Географиялық координаталар арқылы мекен-жайды табу |
Тілдік мақсаттар | Картадан географилық нысандарды өлшеу үшін не істеу керегін біледі. Карта масштабын білу мен оқудың маңызын түсіндіреді. Түйінді сөздерге анықтама береді. Кез келген нысанның географиялық орнын қалай анықтауды біледі. Картадан табады, ол үшін қандай білім керектігін сипааттайды. |
Құндылықтарға баулу | Тұлғааралық құзыреттерді дамыту; әр тұлғаның пікірін ескеру және әр идеяны бағалау |
Ресурстар мен көрнекіліктер | Географиялық карта, оқулық, сызғыш |
Тірек сөздер | масштаб, сызықтық масштаб, атаулы масштаб, паралель, меридин, градус торы, полюс экватор, градустық торымен, ендік және бойлық |
Әдіс-тәсілдер | Ауызша жауап |
Модульдер | Оқытудағы жаңа тәсілдер, оқушыларды жас ерекшеліктеріне сай оқыту, дарынды және талантты балаларды оқыту, оқытуды басқару және көшбасшылық, сын тұрғысынан ойлау |
Пәнаралық байланыс | Физика, химия, география, технология |
Жоспарланғануақыт | Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) | Ресурстар мен көрнекіліктер |
Сабақтың басы мен ортасы 3 минут
| Ұйымдастыру кезеңі1. Сыныпты түгелдеу2. Үй жұмысын талқылауӨткен сабақты еске түсіре отыра масштаб ұғымының анықтамасын табу:Географиялық картада қандай масштаб түрлері кездеседі?Топографиялық карталар қандай масштабта жасалынады?Масштаб қандай географиялық аспаптарда кездеседі?1: 12 000 деген масштабты қалай түсіндіресіз?
Масштаб дегеніміз сонымен Масштаб – сызбада, планда, картада бейнеленген кезде заттың нақты өлшемі неше есе кішірейтілгені немесе ұлғайтылғаны көрсететін сан.
Масштаб сонымен, Сандық 1:2000 000Оқушылардың назарын 67-беттегі «Есіңде болсын!» деген ескерпеге аудару: Демек, атаулы масштабта 1 см-де неше см бар екені беріліп, оны км айналдыру қажет болады.
Сызықтық масштабпен 67-беттегі мәтін арқылы танысады.
1-Тапсырма. Атаулы масштабқа айналдыр1. 1:3 000 0002. 1:420 0003. 1: 12 000 0002-тапсырма. сандық масштабқа айналдыр1. 1 см-де – 15 км2. 1 см-де – 25 км 3. 1 см-де – 4 км 3-тапсырма. картада А нүктесі мен Б ара қашықтығы 3,7 см, карта масштабы 1:750 000 болса, А, Б нүктелерінің ара қашықтығы неше км?4-карта. Атластан ара қашықтығын есептеу. 1-оқушы.Алматы-Астана-Павлодар2-оқушы. Ақтөбе-Орал-Қызылорда
Жер шарының ойша жасалған паралель, меридин, градус торы, полюс экватор, градустық торымен, ендік және бойлықпен таныса келе:
Астана , Алматы, Көкшетау қалаларының координатасын анықтау.
Үй тапсырмасы: 1-2 тапсырма.Тараз, Шымкент, Петропавл қалаларының координатасын есептеу.
|
Ауызша жауап
Оқулықпен жұмыс
Өзіндік жұмыс
6-сынып атласы, 30-31 бет
Атлас «Казахской ССР» 12-13 бет
68-бет |
Сабақтың соңы 4 минут
1 минут1 минут | Қалыптастырушы бағалау Оқушылардың кері байланысы «Екі жұлдыз, бір тілек» - 4 минутТопбасшылары бағалау парақтарын жинап береді. Сабақтың мақсатына жеткен-жетпегендіктерін сұрайды. Рефлексия «Білім қоржыны» |
стикерлер |