Материалдар / Жер бетін бейнелеу тәсілдері
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Жер бетін бейнелеу тәсілдері

Материал туралы қысқаша түсінік
Бұл сабақ жоспары мұғалімдерге тәжірибе алмасу бағытында ұсынылып отыр.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
15 Қараша 2018
585
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Тақырыбы:

Сабақ

5.1С Жер бетін бейнелеу тәсілдері


Күні: 3.10.18ж

Мұғалімнің аты-жөні: Дленова Н.Б


5 сыып

Сабаққа қатысқан оқушылар саны:

Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:


Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

5.2.5.1 «жоспар» және «шартты белгілер» ұғымдарын түсіндіру

5.2.5.2 шартты белгілерді қолданып, жергілікті жердің планын оқу



Сабақ мақсаты

Жоспар және шартты белгілер ұғымдарымен танысу

Жергілікті жердің планын және шартты белгілерді ажырату

Шартты белгілерді оқып түсініп, картада қолдану



Бағалау критерийі

Жоспар және шартты белгілер ұғымдарымен танысады

Жергілікті жердің планын және шартты белгілерді ажыратады

Шартты белгілерді оқып түсініп, картада қолданады



Тілдік мақсаттар


Пәнге қатысты термин сөздер

Шартты белгілер, карта, план, масштаб паралель,тұсбағдар

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Бірнеше санның арифметикалық ортасы деп сол сандардың қосындысын қосылғыштар санына бөлгенде шығатын бөліндіні айтады


Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңдері

Жоспарланған жұмыс

Ресурстар

Сабақтың басы(2-5 минут)

Ұйымдастыру кезеңі:

Амандасу

Шаттық шеңбері

Тірек суреттер арқылы топқа бөлу

Осы тірек суреттерге қарап өз ойларын айту.

Слайд «Шартты белгілер»

Оқушылар слайдқа қарап ой түйін жасайды

ҚБ мұғалім мадақтамасы,қолдау

Шартты белгілер арқылы

Сабақтың ортасы

СЖ Мәтінмен жұмыс

1 топ Картография ,географиялық карталар

2топ масштаб,азимут

3топ тұсбағдар

4топ шартты белгілер

Веер әдісі арқылы топ арасында байланыс орнату

ҚБ екі жұлдыз бір тілек

ДЖ тапсырма Мәтіндегі қарамен сызылған сөздерің орнына шартты белгілерді қой.




Д ескриптор Білім алушы

План ұғымын түсінеді.

Шартты белгілерді ажыратады.

Суреттегі шартты белгілерді мәтінде қолданады.

ҚБ бағдаршам әдісі,мұғалім қолдауы

ТЖ тапсырма:Шартты белгілер санын анықтаңыз;

Шартты белгілердің атауын жазыңыз.











Дескриптор Білім алушы

Шартты белгілердің санын табады.

Шартты белгілердің атауын көрсетеді.

ҚБ басбармақ әдісі, мұғалім қолдауы

План мен картаның негізгі ерекшеліктері:

1. Планда жердің шағын аймақтары үлкен масштабпен алынса, 1:500, 1:1000, 1:2000, 1:5000 карталарда үлкен аймақтар ұсак масштабпен 1:50000, 1:100000 алынады.

2. Картада меридиандар мен параллельдер міндетті түрде сызылады, ал план бетінде тік бұрышы координаталык тордың кескіні ғана болады.

3 . Планда жердің дөңестігі ескерілмейді. Кескіндеу масштабы планның барлық бағытында тұракты болса, картада ол тек меридиандар мен параллельдер бағытында ғана сақталады. Жер бетін план мен картадан басқа профиль деп атапатын жердің вертикаль бағыттағы кесіндісі аркылы бейнелеп көрсетуге де болады .

СЖ.Саралау тапсырмасы «Бұл не деп сұрамаңыз?»

Осы суретке қарап 5 сұрақ құрастыр



Дескриптор Білім алушы

Сұрақ құрастыра алады

Тұсбағдарды қолдана алады



Оқулық

.3:

Қосымша тапсырма:1.2.



Сабақтың соңы

Кері байланыс

Бессаусақ әдісі

1.«Бас бармақ»- басты мәселе. Бүгінгі сабақта ең құнды мәселе не болды?

2. «Балалы үйрек»- бірлесу. Қалай жұмыс жасадым, кімге көмек бердім, кімді риза жасадым?

3. «Ортан терек»- ойлану. Мен бүгін білім мен тәжірибе алдым?

4. «Шылдыр шүмек»-шынайылық. Сабақмаған ұнадыма? Неліктен?

5 «Кішкентай бөбек»-көңіл-күй ахуалы.




Қосымша ақпарат



Қорытындылау

Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз.



Сабақ құрылымы оқушылардың жас ерекшелігіне сай құрылған. Оқу мақсатына дж және тж,сж арқылы жүзеге асты. Саралау тапсырмасы сұрақ құрастыру арқылы болды.




Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсе?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді?

1.

2.















Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!