Материалдар / Жер бетін бейнелеу тәсілдері. 6 сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Жер бетін бейнелеу тәсілдері. 6 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
география пәні мұғалімдеріне
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
11 Қараша 2018
5683
10 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім: Ғалам. Жер. Адам

Мектеп:

Ш.Уәлиханов жалпы орта мектебі

Мұғалімнің аты-жөні:

Туримбетова Кулайм

Күні: 15.10.2018ж

Сынып: 6 «А»

Қатысқандар саны: 20

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Жер бетін бейнелеу тәсілдері

Сабақ негізделген оқу мақсат (мақсаттары)


6.2.5.5-сағаттық белдеулер картасын пайдаланып, уақытты анықтау


Бағалау критерийі

Оқушылар, уақыт өлшемі туралы біледі, даталардың ауысу сызығын түсінеді, еліміздің сағаттық белдеуін анықтайды, сағаттық белдеулер картасын қолданады. Жергілікті уақытты есептеу арқылы білімдерін саралайды оны күнделікті өмірде пайдаланады.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Оқушылар сағаттық белдеулер тақырыбын пысықтай отырып, жергілікті жердің уақытын анықтайды, білімдерін дамытады.

Оқушылардың басым бөлігі:

  • Уақыт өлшемі туралы біледі.

  • Даталардың ауысу сызығын түсінеді,

  • Сағаттық белдеулер бойынша еліміздің уақытын анықтайды. Уақытты анықтау үшін карталарды қолданады

Кейбір оқушылар:

  • Белдеулік уақыт, декреттік уақыт, жергілікті уақыт дегеніміз не екенін және жер шарындағы күнтізбенің жаңа датасы мен еліміздің сағаттық белдеуін анықтауды оқып үйренеді

  • Картаны оқиды, кестелермен жұмыс жүргізеді, талдайды саралайды, өз ойын жүзеге асырады,білген білімдерін өмірге жаратады.

Тілдік мақсат



Оқушылар:

  • Оқиды, сөйлейді, сұрақ қояды, сұраққа жауап береді, әңгімелейді, кескін картаға шекараларды түсіреді, картамен жұмыс істей алады.

Құндылықтар

Құрмет, ынтымақстастық, өмір бойы оқу, азаматтық жауапкершілік, ашықтық.

АКТ дағдысын қолдану

Осы сабақ барысында оқушылар Power Point бағдарламасынан тақырыпқа қатысты көрнекі құралдарды пайдаланып, интербелсенді тақтаны қолданады.

Өмірмен байланыс

Климаттық өзгерістерді талқылау

Пәнаралық байланыс

Физика

Алдыңғы білім

6 Т6. Тыңдалым материалдары бойынша жауап беру

Дерек көздер: Мұғалімдерге арналған нұсқаулық 2013 жыл, география оқулығы.

Критерийлер бойынша, топты бағалау және өзін- өзі бағалау: Кері байланыс.

Ұйымдастыру кезеңі

(5 минут)


















  1. Шаттық шеңбері

Тренинг тақырыбы:

Қарым-қатынас

Тренингке қатысып тұрған оқушылыр сол жағында тұрған оқушыға қолын беріп, “Сізбен қарым-қатынаста болғаныма өте қуаныштымын!” деп қолынан ұстайды, ол оқушы қасында тұрған келесі оқушыға осы сөзді айтып әрі қарай жалғаса береді. Бүкіл оқушылар қол ұстасып шеңбер құрады, содан соң бәрі бір дауыспен,

бір-бірімізбен қарым-қатынаста болғанымызға өте қуаныштымыз!” деп айтады








.

Топқа бөлу

(2 минут)




Сағаттар бойынша:


І топ ІІ топ ІІІ топ


Үй тапсырмасын

Білу

Ғаламшардағы уақыт өлшемі, даталардың ауысу сызығы, Қазақстан аумағындағы уақыт айырмасы

(4 минут)

1. Талқылауға арналған тармақтар:


а. Белдеулік уақыт дегеніміз не?


б. Халықаралық келісім бойынша даталардың ауысу сызығы қандай градус аралығында жүргізілген. (Ратманов, Крузенштейн аралдарын картадан табу)


в. Мәскеуде,Атырауда жаңа жылды неге Алматыдан кейін қарсы алады? Себебін « Сіз неліктен....екенін айта айта аласыз ба»?


Ыстық орындық

Ойын шарты:

Тақтаның алдына орындық қойылады. Ол ыстық орындық. Оған өз еркімен немесе мұғалімнің шақыруымен бір оқушы отырады. Қалған оқушылар тақырып бойынша сұрақтар қояды.

Кей жағдайда ыстық орындыққа мұғалім де отыруға болады.

Picture 6

«Сағаттық белдеулер» бейнефильмін көрсету

(5 минут)


Интернет материалы.

Критерий

І

ІІ

ІІІ

1

уақытты дұрыс пайдалануы




2

Көркемдігі




3

мазмұнын аша білуі




4

сөйлеу мәнері





Сағаттық белдеулер бейнефильмі бойынша, әр топ «постер» қорғайды.

әр топ 3 минуттан

(9 минут)

Т оптар бір-бірін бағдаршам бойынша бағалау.




Қолдану


І топ (3минут)


ІІ топ(3 минут)



ІІІ топ(3минут)









3 минут











5 минут

Ой шақыру.

І – топ:

    1. Егер Астанада сағат 12 болса, Пкеин мен Токио қалаларында уақыт қанша?

    2. Джакартада 0 сағат, Мәскеуде сағат неше,

ІІ– топ:

  1. Егер 165 бойлықта сағат 12.00 болса, ш.б-тағы жергілікті уақытты анықта.

  2. Нөлдік мериданда тал түс, ал кемеде 17.00. Кеме қай мұхитта жүзіп келеді?

ІІІ– топ:

  1. Белдеулік уақыттың өсуіне қарай қалаларды ретімен орналастыр: Мәскеу, Париж, Каир, Токио, Пекин.

  2. Алматыда сағат 9.00 болса Лондон мен Киевте уақыт қанша?


Жұптық жұмыс

Топтастыру.

Топтастыру арқылы Қазақстан орналасқан сағаттық белдеулерді түсіндіру.


Жеке жұмыс

Кестемен жұмыс.

Кесте арқылы сағаттық белдеулерді түсіндіру.


Белдеулік уақыт


Декреттік уақыт


Жергілікті уақыт



Кескін карта және оқулық атласы




Беслсенді тақтадан есептеу жолдарын көрсету






тлас пен глобусты пайдалану арқылы, бірінші жұппен орындап содан кейін топ ақылдаса келе, топпен орындап әр топ (9 минута) қорғайды
















Аяқталуы


(3 минут)


Бағалау

(2 минут)




Кері байланыс:

(2 минут)

Жаңа сабақты бекіту.

1. Сұрақ-жауап.

1. Қазақстандағы сағаттық белдеулер?

2. Белдеулік уақыт?

3. Декреттік уақыт?

4. Жергілікті уақыт?

5. Астана қандай сағаттық белдеуде жатыр

Үйге тапсырма:

              1. 1.Жер бетін бейнелеу тәсілдері

              2. 2. Сағаттық белдеулер картасы. Атласпен жұмыс.

              3. 3. «Судағы шеңберлер техникасы»

Е кі жұлдыз бір тілек



Жүргізілген кері байланысты жинап алу





Өтілген сабақтың, екі жақсы жағын айтадыжәне бір тілек білдіреді.


Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қаблеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделенуді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс

Кешенді; жұппен;

Топпен жұмыс істеу арқылы.

7 модульді пайдалану

Оқушы үніне құлақ түру арқылы кері байланыс жүгізу.

Өзін-өзі, өзгені және топты бағағалау арқылы

Географиядан қосымша материалдар. Стратегиялар. АКТ

Рефлексия

Сабақ /оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгерді ме? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?


.







































Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!