Ұзақмерзімді жоспар
бөлімі
5.3
Адам. Жер.
Ғалам
|
Мектеп: Бірік
ОЖББМ
|
Күні: 21/09/18ж
|
Мұғалімнің аты-жөні: Дленова
Н.Б
|
Сынып: 5
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақ
тақырыбы
|
Жер ғаламшарының пайда
болуы.Жердің құрылысы мен
құрамы.
|
Оқумақсаттары
|
5.2.2.1 Жер ғаламшарының пайда
болуын түсіндіру
5.2.2.2 Жердің құрылысы мен
құрамын атау
|
Сабақ мақсаттары
|
Жер ғаламшарының пайда
болуын түсінеді. Жердің құрылысы мен қабаттарын
ажыратады.
Жерде
тіршілік бар екенін дәлелдеп, мысал
келтіреді.
|
Бағалау
критерийлері
|
Жер ғаламшарының пайда болуын
сипаттайды. Жердің ішкі құрылысы мен құрамын
анықтайды.
Жерде тіршілік болу себебін
анықтайды.
|
Тілдік мақсаттар
|
Тақырыпқа
байланысты: -Оқулықтағы мәтін мен сызба
нұсқаларды пайдаланып, жердің құрылысы мен құрамына
берілген ауызша сұрақтарға жауап береді.
Пәнге қатысты сөздік қор
мен терминдер:- жер қабаттары, ядро,мантия,
жер қыртысы,
Диалогтер мен жазу үшін
қолданылатын тіркестер:
-жерді не себепті тіршілік
.....................................?
-жер құрылысын
..........................................?
-Неліктен жерді қорғауымыз
керек..................................?
|
Құндылықтарды
баулу.
|
Оқушылар топта, жұпта жұмыс
жасау арқылы бір-біріне көмек көрсетуге, сенімді ,әділетті
,шыншыл болуға үйренеді.
Тақырып бойынша тірек сөздерді үш тілде қабылдау
арқылы көптілді орта
қалыптастырады..
|
Пәнаралық
байланыстар
|
математика, физика
|
Бастапқы
білім
|
Дүниетану, жер ғаламшар
|
Сабақбарысы
|
Сабақтың
кезеңдері
|
Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
Психологиялық ахуал
қалыптастыру:
Сынып реттілігін
қадағалау.
Оқушыларды түгелдеу. Оқу
құралдарын байқау.
Бір-бірімізді
тыңдаймыз десек 1 рет қол
шапалақтаймыз!
Ұйымшыл боламыз
десек 2 рет
Белсенділік
танытамыз десек 3 рет
шапалақтаймыз!
Топқа
бөлемін : бес түрлі қағаз қиындысына
архей,протерозой,палеозой,кайназой терминдерін алады,бірдей эралар
бір топқа түседі.
Бейнефильм көрсету
«жер»
|
Интерактивтік
тақта
|
Сабақтың
ортасы
|
5. Жаңа тақырыпты
түсіндіру
Білу және түсіну Берілген
мәтіндерді балалар оқып
алады.Жер ғаламшарының пайда болуы,
жердің құрылысы мен құрамы туралы оқып
танысады.«Жариялау»
әдісі(Әрбір топ берілген сұрақ
бойынша өз позициясын жариялау керек. Бұл үшін топ ішінен спикер
берілген уақыт ішінде (2 минут) басқа қатысушылар алдында сөйлеп,
топ ұстанымын жеткізеді.)
1-топ:
Біз Жер туралы бұрыннан не
білеміз?
2-топ:Жер қалай пайда
болды?
3-топ: «Неге тек Жерде ғана тіршілік
бар?»
4
топ:Жердің құрылысын білесің
бе?
ЖЖ тапсырма сөйлемді
аяқта 1. «Жердің
қасиеті» --------------------------------- 2.
«Жерге
қамқорлық»
|
«
|
Сабақ
соңы
5
мин
|
С ж.Тапсырма:
«Блум түймедағы» күлтелеріндегі сұрақтар
құрастырады
Қарапайым
сұрақтар:
Анықтаушы
сұрақтар:
Интерпретациялық
/Түсіндіруші/сұрақтар: Қалай
ойлайсың?
Тәжірибелік
сұрақтар:
Шығармашылық
сұрақтар:
Бағалаушы
сұрақтар:
Кері байланыс «Сізде бір минут
бар?»
Бүгінгі сабақ жөнінде өз
ойларын айтады.
2. Үй
тапсырмасы.
Жаттығу
|
|
Саралау –оқушыларға қалай
көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?
Қабілеті жоғары оқушыларға
қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың
материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Барлық
оқушылар:
Температура түсінігін білу,
термометр көмегімен температураны өлшей білу,
температураны 0С-ден К-ге
аудару.Оқушылардың
көбісі:
Термометрлер түрлері мен
температуралық шкалаларды білу,Температура және жылулық
энергия арасындағы айырмашылықты сапалы
түсіндіруКейбір
оқушылар
Қыздыру температурасының
уақытқа тәуелділік графигіне талдау жасау
|
-
өзара
тексеру.
-
өзін-өзі
тексеру.
-
ауызша
сұрақ
|
Іс-әрекеттердің ауысуы, барысында
шаршауды төмендету үшін мұғалімге қозғалыстар және көру бұрышын
өзгерту жұппен және жеке жұмыс
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары
дұрыс қойылған ба?
Оқушылардың барлығы ОМ қол
жеткізді ме?
Жеткізбесе,
неліктен?
Сабақта саралау дұрыс
жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері
сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай
ауытқулар болды, неліктен? Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі
(оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1: кинетикалық және
потенциалдық энергияны қайталау (оқушылар түсіндіре алды және мысал
келтірді)
2: оқу материалын бекіту (жеке
жұмыс, өзін-өзі тексеру)
Сабақты жақсартуға не ықпал етеалады (оқыту туралы
да, оқу туралы да ойланыңыз)?
2: Оқу материалын бекіту барысында
консультация үшін жоғары деңгейдегі оқушыларды
тарту.
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген
оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі
сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
Кейбір тұйық оқушыларды сабаққа
көңілдерін аударудың нәтижесінде олар дискуссияға жақсы қатысты
және қорытынды жасай алды. Келесі сабақтарда осы оқушыларға көңіл
бөлу.
|
Төменде қалдырылған орынды
жүргізілген сабақ бойынша түсіндірмелер үшін қолданыңыз. Сол
жақтағы бағанда берілген сабақ бойынша неғұрлым маңызды сұрақтарға
жауап беріңіз
|
|
|