Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы: Адам, Жер,
Ғалам
Күні:
Сынып: 5
|
Мектеп:
Мұғалімнің
аты-жөні:
Қатысқандар
саны: Қатыспағандар:
|
Сабақтың
тақырыбы
|
5.1В Жер және
өмір
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына
сәйкес)
|
5.2.4.1 Жерде тіршіліктің
пайда болуын сипаттайды
|
Сабақтың
мақсаты
|
Барлық
оқушылар: Жерде тіршіліктің қалай
пайда болғанын біледі
|
Оқушылардың басым
бөлігі:Жерде алғашқы тіршілік иесі
әртүрлі микробтар пайда болғанын біледі.
|
Кейбір
оқушылар: Жердің кезеңдерін
біледі
|
Бағалау
критерийі
|
Білу- Жерде тіршіліктің пайда
болғанын, кезеңдері туралы біледі
Түсіну- Тірі организмдердің өлі
денелерден қандай айырмашылығы барын
түсінеді
|
Тілдік
мақсаттар
|
Оқылым- Мәтінді бірлесе
оқиды, топтық талқылаулар арқылы бір-
бірімен пікір алмасады, диалогке түседі
Тыңдалым- Тақырыптың түсінбеген жерлерін
ортаға салады.
Жазылым-Жаңа термин сөздерді дәптеріне
жазады
|
Құндылықтарға
баулу
|
Шығармашылық және сын
тұрғысынан ойлау
|
Пәнаралық
байланыс
|
Биология, химия,
физика
|
Алдыңғы
білім
|
Жердің құрлысы және қабықтары
жайлы біледі
|
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақта жоспарланған
жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
8-10
минут
|
Ұйымдастыру
кезеңі:
Сәлемдесу
Тренинг«Кездесу» ойыны жәй әуенмен екі шеңбер
болып қарама қарсы айналады, әуен тоқтаған кезде бір-біріне қарап
баланың жақсы қасиетін айтады.
«Соқыр
жеребе» әдісі қағазға жасырылған
сандар арқылы оқушыларды үш топқа
бөлдім
I-топ Ядро,
II-топ Мантия,
III-топ Литосфера
Үй
тапсырмасы: Жердің құрлысы және қабықтары:
«Сұрақ менен жауап
сізден» әдісі арқылы үй жұмысын
сұрау.
1. Географиялық қабық
дегеніміз не?
2. Географиялық қабық
қандай қабаттардан құралған?
3.Жердің ішкі құрлысын
зерттейтін ғылым?
4. Жердің ішкі құрлымы
қанша бөліктен тұрады?
5.Биіктігі 20-30 метрге
дейін жететін алып толқындарды не деп
атаймыз?
«Смайлик» арқылы
бағалаймын
|
|
Сабақтың
ортасы
20-25
минут
|
Жаңа
сабақ. Видеоролик көрсету арқылы
сабақтың тақырыбын аштым
«Джигсо» әдісі
бойынша үш топқа Тапсырма: Ядро тобына
Жер
ғаламшары қашан пайда болды?.
Дескриптор: Жердегі тіршілік ұғымын
сипаттайды
Тапсырма: Мантия тобына
Прокариоттар дегеніміз не? Дескриптор:
Абиогенездік теориясын
сипаттайды
Тапсырма: Литосфера
Жер
бетінде біржасушалы эукалиттердің қанша түрі бар?
Дескриптор: Биогенездік теорияны
сипаттайды. Түсінгендерін топтар бір-бірімен бөліседі
және
шапалақ арқылы
бағалайды
«Ойлан, жұптас,
бөліс» әдісі
бойынша
Тапсырма: 1-топқа Жердің күн жүйесіне жақын орнласу себебін
анықтаңдар?
Дескриптор: - жердің күн жүйесіндегі орны
туралы айтады
Тапсырма: 2-топқа Біздің планетамызға тіршілік
ету үшін не қажет?
Дескриптор:
-жердегі тіршіліктің қалай
пайда болғанын айтады
Тапсырма:3-топқа
Тіршіліктің негізгі кезеңдері
туралы кесте
құрыңдар?
Дескриптор:
-
жердегі тіршіліктің негізгі
кзеңдері туралы
айтады
«Серпілген
сауал» тәсілі сұрақ қою арқылы
бүгінгі сабақтан алған білімін
тексеру
1. Тіршілік ету үшін
күн сәулесінің жерге тигізетін
әсері?
2. Өсімдіктердің
қоршаған ортаға пайдасы?
«Смайлик» арқылы
бағалаймын
|
Ноутбук
Шапалақ арқылы
бағалау
ҚҚҚ арқылы
бағалау
|
Сабақтың
соңы
8-10
минут
|
Үйге
тапсырма § 9 Жердегі тіршіліктің пайда
болуы
Кері
байланыс: Білім талына алған білімі
жайлы өз ойын стикерге жазып іледі
Оқушыларды бағалау.
Қалыптастырушы бағалау.
Смайликтер , шапалақ және, ҚҚҚ арқылы топтар бір-бірін
бағалайды.
|
Түсіндім
|
Орташа
түсіндім
|
түсінбедім
|
|
|
|
|
Саралау - Сіз қандай
тәсілмен қолдау көрсетпексіз?
Сіз басқаларға қарағанда
қабілетті оқушыларға қандай тапсырма
бересіз?
|
Бағалау – Сіз оқушылардың
материалды игеру деңгейін қлай тексеруді жоспарлап
отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау
|
Тапсырма
тәсілі «Ойлан, жұптас,
бөліс»
Жіктеу
тәсілі«Джигсо» әдісі
Дереккөздер тәсілі
видеоролик
Қарқынды
тәсілі «Сұрақ менен жауап
сізден», «Серпілген
сауал»
|
Сабағымда қолданған бағалаудың түрі
қалыптастырушы бағалау.Оқушылар өзін-өзі
бағалайды, смайликтер , шапалақ және ҚҚҚ әдісі арқылы бағалау
жүргізілді
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуын қадағалау
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу
мақсаттары шынайы қолжетімді болды ма?
Барлық оқушылар оқу мақсатына
қол жеткізді ме?
Егер оқушылар оқу мақсатына
жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс
жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз
ба?
Сабақ жоспарынан ауытқулар
болды ма және неліктен?
|
Бұл тарауды сабақ туралы
рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз.
Сол бағандағы өзіңіз маңызды
деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.
|
Мен бүгінгі сабаққа қойған
мақсатыма қол жеткізе алдым деп ойлаймын. Оқушылар пәнге деген
қызығушылығы артты .Уақытымды тиімді пайдаландым. Сабақта ауытқулар
болмады.
|
Жалпы
бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі
нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1«Джигсо» әдісі арқылы оқушылар өз
ойларын еркін жеткізе білді
2. Берілген тапсырмаларды өз
беттерінше орындай алатындығы.
Сабақтың бұдан да жақсы
өтуіне не оң ықпал етер еді ( оқыту мен оқуға
қатысты )?
1.Әдіс-тәсілдерді оңтайлы
қолдана білу керек сондағана оқушыларға тиімді білім беруге
болады.
Осы сабақтың барысында мен
сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың
жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда
не нәрсеге назар аудару қажет? Үлгерімі төмен оқушыларға
түсінбегені туралы оқулықтан бөлек басқа қосымша дереккөздерді
пайдаланып білімдеріне назар аудару қажет.
|