Тексерілді:
Оқу ісі жөніндегі орынбасары:
|
Күні: 04.04.2018 жыл Пәні: Дүниетану Сынып: 2 «Б» |
Мектеп: «Береке орта мектебі» КММ Қатысқандар: 21 Қатыпағандар: 0 |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жергілікті жерді бағдарлау |
||||||||||||||||||||
|
Ортақ тақырып |
Қоршаған орта |
||||||||||||||||||||
|
Бағдарламаның бөліміне сілтеме |
2.1. Жергілікті жерді бағдарлау |
||||||||||||||||||||
|
Жалпы мақсаты |
2.2.1.1. Тұсбағардың көмегімен көкжиектің тұстарын анықтау |
||||||||||||||||||||
|
Күтілетін нәтижелер |
Оқушылар:
|
||||||||||||||||||||
|
Жетістік өлшемдері. |
Оқушы мақсатына жетеді, егер:
Оқушы оқытудың мақсатына жетуге тырысады, егер:
|
||||||||||||||||||||
|
Оқытудың әдістері мен тәсілдері |
Әңгіме құру, оқулық және дәптермен жұмыс, жұптық жұ-мыс, өзіндік жұмыс, дидактикалық ойын. |
||||||||||||||||||||
|
Көрнекі құралдар |
Мұғалімге: интерактивті тақта, тақырып бойынша суреттер топтық жұмыс үшін тапсырмалар. Оқушыға: оқулық , жұмыс дәтері |
||||||||||||||||||||
|
Кілттік сөздер және ой-пікірлер |
Тұсбағдар, көкжиек бағыттары, бағдарлау. |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||
|
Уақыт |
Сабақтың өту кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
||||||||||||||||||
|
2 мин |
Ұйымдастыру Жағымды көңіл күй қалыптас-тыру |
Мұғалім сабақта жағымды орта қалыптастырады. Қуан, шаттан! Қуан, шаттан! Қуанатын күн бүгін, Баршаңызға қайырлы күн! Күліп шықты күн бүгін! |
Оқушылар мұғалімнің соңынан қайталайды |
||||||||||||||||||
|
4 мин |
Сабақтың мақсатын қою |
Топтағы жұмыстың ережелерін талқылайды. Қозғалысқа келтіретін тапсырма. «Кім жылдам?» Тапсырманы орындап, сөз құрастырыңдар.
Арқақоржынды аламын, Сәттілік, үмітті саламын. Достарымды ертіп ап, Білімімді шықдап ап, Саяхатқа шығамын.
Аңыз – табиғат құбылыстары және қоғам-ның пайда болуы туралы ежелгі халық ертегісі. Мұғлімнің әңгімесі. Баяғы бір заманда Крит аралында, көк теңіз шайып жатқан жағалауда Минос деген патша өмір сүріпті. Оның әдемі әрі ақылды Ариадна деген қызы болыпты. Оның жер игілігіне үлкен ақ сарай салынады. Ол сарайдың басқа сарайлардан бір ерекшелігі – кірген адам шыға алмайтын етіп жасалған шытырман дәлізі – лабиринті болыпты.
Лабиринт – ертедегі Грекия мен Египетте салынатын, күрделі орналасқан және шырмалған дәліздері бар құрылыс.
тавр деген айдаһар тұрыпты. Әрбір тоғыз жыл сайын 7 жас жігіт пен 7 жас қыз лабиринт ішіне баруға мәжбүр болатын. |
Топта жұмыс істеудің ережелерін естеріне түсіреді және атайды.
Әр топ конверттегі тапсырманы алып, тапсырманы орындай-ды
Жауап береді, тыңдайды. Өздерінің пікірлерін білдіреді
|
||||||||||||||||||
|
12 мин |
Жаңа білімді меңгеру |
Оқулықты ашып мәтінді кезекпен оқимыз. Оылған мәліметке «Сұрақ қой» әдісі. Сұрақтар: «Неге?» «Қай?» «Қанша?» «Не?» және т.б сөдерден тұры керек. Мұғалім маңызы бар сұрақтарды белгілейді және оларға бірден жауап беруге оқушыларға ұсыныс жасайды. Бұл әдіспен жаңа ғана оқылған мәліметтерді түсінгені тексеріледі. |
Оқушылар оқулықтың мәтінін оқып, суреттерді қатыстырып, тапсырмаларды орындайды. Оқушыға қойылатын сұрақтардың үлгілері:
және т.б. |
||||||||||||||||||
|
3 мин |
Жаңа тақырыпты түсінуді тексеру |
Мұғалім: Ұлы Жібек жолының сауда керуендері өтетін жолының бойында неге ежелгі қалалар пайда болған?
Мұғалім: Сендерге қазір экскурсия жетекшісі рөлінде ойнауларыңа тура келеді. Бірақ сенің тыңдаушың бір ғана адам болады, ол – сенің парталас сыныптасың. Ежелгі қалаға экскурсия (танымжорық) жүргізіңдер: қаланың көрінісі қандай, онда кімдер тұрады, шеберлер қандай бұйымдар дайындайды. ( «Мен – экскурсия жетекшісімін» әдісі)
Сергіту сәті Мұғалім: Оңға түзу тұр. Солға түзу тұр. Алға бір адым, Артқа бір адым. Оңға бұрылып, Солға бұрылып, Жоғары-төмен қарайық Орнымызды табайық Мұғалім: Ежелгі қаланың тұрғыны қазіргі қалада болды деп елестетіңдер . Оны бәрінен бұрын не таңғалдырар еді? |
Оқушылар:
Оқушылар өлең жолдарындағы қозғалыстарды қайталайды.
Оқушылардың жауаптары әртүрлі.
|
||||||||||||||||||
|
8 мин |
Жаңа тақырыпты бекіту |
«Оқушы дәптеріндегі» тапсырмаларды орындаймыз.
Парталас сыныптастарыңмен тапсырманы орындауда өзара тексеру жүргізіңдер. |
Оқушылар «Оқушы дәптеріндегі» тапсырмаларды орындайды. |
||||||||||||||||||
|
5 мин |
Рефлексия Қорытындылау |
Сабақтың мазмұнын бағала. «Жеделхат» - сабақ аяқталғаннан кейін әр оқушыға жеделхат бланкісін толтыру ұсынылады және келесі нұсқаулықты назарларыңа ұсынамын: «Сен өткен сабақ туралы не ойлайсың? Нені үйрендің? Не ұнады? Не түсініксіз болды? Маған қысқаша жолдау жазыңыздар. Мен алдағы уақытта сендердің йларыңды ескеруім керек» |
|
||||||||||||||||||
|
2 мин |
Үй тапсырмасы |
«Оқушы дәптеріндегі» 3 – тапсырманы орындаңдар |
Оқушылар күнделіктеріне тапсырманы жазады. |
||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жергілікті жерді бағдарлау 2 - сынып
Жергілікті жерді бағдарлау 2 - сынып
Тексерілді:
Оқу ісі жөніндегі орынбасары:
|
Күні: 04.04.2018 жыл Пәні: Дүниетану Сынып: 2 «Б» |
Мектеп: «Береке орта мектебі» КММ Қатысқандар: 21 Қатыпағандар: 0 |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жергілікті жерді бағдарлау |
||||||||||||||||||||
|
Ортақ тақырып |
Қоршаған орта |
||||||||||||||||||||
|
Бағдарламаның бөліміне сілтеме |
2.1. Жергілікті жерді бағдарлау |
||||||||||||||||||||
|
Жалпы мақсаты |
2.2.1.1. Тұсбағардың көмегімен көкжиектің тұстарын анықтау |
||||||||||||||||||||
|
Күтілетін нәтижелер |
Оқушылар:
|
||||||||||||||||||||
|
Жетістік өлшемдері. |
Оқушы мақсатына жетеді, егер:
Оқушы оқытудың мақсатына жетуге тырысады, егер:
|
||||||||||||||||||||
|
Оқытудың әдістері мен тәсілдері |
Әңгіме құру, оқулық және дәптермен жұмыс, жұптық жұ-мыс, өзіндік жұмыс, дидактикалық ойын. |
||||||||||||||||||||
|
Көрнекі құралдар |
Мұғалімге: интерактивті тақта, тақырып бойынша суреттер топтық жұмыс үшін тапсырмалар. Оқушыға: оқулық , жұмыс дәтері |
||||||||||||||||||||
|
Кілттік сөздер және ой-пікірлер |
Тұсбағдар, көкжиек бағыттары, бағдарлау. |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||
|
Уақыт |
Сабақтың өту кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
||||||||||||||||||
|
2 мин |
Ұйымдастыру Жағымды көңіл күй қалыптас-тыру |
Мұғалім сабақта жағымды орта қалыптастырады. Қуан, шаттан! Қуан, шаттан! Қуанатын күн бүгін, Баршаңызға қайырлы күн! Күліп шықты күн бүгін! |
Оқушылар мұғалімнің соңынан қайталайды |
||||||||||||||||||
|
4 мин |
Сабақтың мақсатын қою |
Топтағы жұмыстың ережелерін талқылайды. Қозғалысқа келтіретін тапсырма. «Кім жылдам?» Тапсырманы орындап, сөз құрастырыңдар.
Арқақоржынды аламын, Сәттілік, үмітті саламын. Достарымды ертіп ап, Білімімді шықдап ап, Саяхатқа шығамын.
Аңыз – табиғат құбылыстары және қоғам-ның пайда болуы туралы ежелгі халық ертегісі. Мұғлімнің әңгімесі. Баяғы бір заманда Крит аралында, көк теңіз шайып жатқан жағалауда Минос деген патша өмір сүріпті. Оның әдемі әрі ақылды Ариадна деген қызы болыпты. Оның жер игілігіне үлкен ақ сарай салынады. Ол сарайдың басқа сарайлардан бір ерекшелігі – кірген адам шыға алмайтын етіп жасалған шытырман дәлізі – лабиринті болыпты.
Лабиринт – ертедегі Грекия мен Египетте салынатын, күрделі орналасқан және шырмалған дәліздері бар құрылыс.
тавр деген айдаһар тұрыпты. Әрбір тоғыз жыл сайын 7 жас жігіт пен 7 жас қыз лабиринт ішіне баруға мәжбүр болатын. |
Топта жұмыс істеудің ережелерін естеріне түсіреді және атайды.
Әр топ конверттегі тапсырманы алып, тапсырманы орындай-ды
Жауап береді, тыңдайды. Өздерінің пікірлерін білдіреді
|
||||||||||||||||||
|
12 мин |
Жаңа білімді меңгеру |
Оқулықты ашып мәтінді кезекпен оқимыз. Оылған мәліметке «Сұрақ қой» әдісі. Сұрақтар: «Неге?» «Қай?» «Қанша?» «Не?» және т.б сөдерден тұры керек. Мұғалім маңызы бар сұрақтарды белгілейді және оларға бірден жауап беруге оқушыларға ұсыныс жасайды. Бұл әдіспен жаңа ғана оқылған мәліметтерді түсінгені тексеріледі. |
Оқушылар оқулықтың мәтінін оқып, суреттерді қатыстырып, тапсырмаларды орындайды. Оқушыға қойылатын сұрақтардың үлгілері:
және т.б. |
||||||||||||||||||
|
3 мин |
Жаңа тақырыпты түсінуді тексеру |
Мұғалім: Ұлы Жібек жолының сауда керуендері өтетін жолының бойында неге ежелгі қалалар пайда болған?
Мұғалім: Сендерге қазір экскурсия жетекшісі рөлінде ойнауларыңа тура келеді. Бірақ сенің тыңдаушың бір ғана адам болады, ол – сенің парталас сыныптасың. Ежелгі қалаға экскурсия (танымжорық) жүргізіңдер: қаланың көрінісі қандай, онда кімдер тұрады, шеберлер қандай бұйымдар дайындайды. ( «Мен – экскурсия жетекшісімін» әдісі)
Сергіту сәті Мұғалім: Оңға түзу тұр. Солға түзу тұр. Алға бір адым, Артқа бір адым. Оңға бұрылып, Солға бұрылып, Жоғары-төмен қарайық Орнымызды табайық Мұғалім: Ежелгі қаланың тұрғыны қазіргі қалада болды деп елестетіңдер . Оны бәрінен бұрын не таңғалдырар еді? |
Оқушылар:
Оқушылар өлең жолдарындағы қозғалыстарды қайталайды.
Оқушылардың жауаптары әртүрлі.
|
||||||||||||||||||
|
8 мин |
Жаңа тақырыпты бекіту |
«Оқушы дәптеріндегі» тапсырмаларды орындаймыз.
Парталас сыныптастарыңмен тапсырманы орындауда өзара тексеру жүргізіңдер. |
Оқушылар «Оқушы дәптеріндегі» тапсырмаларды орындайды. |
||||||||||||||||||
|
5 мин |
Рефлексия Қорытындылау |
Сабақтың мазмұнын бағала. «Жеделхат» - сабақ аяқталғаннан кейін әр оқушыға жеделхат бланкісін толтыру ұсынылады және келесі нұсқаулықты назарларыңа ұсынамын: «Сен өткен сабақ туралы не ойлайсың? Нені үйрендің? Не ұнады? Не түсініксіз болды? Маған қысқаша жолдау жазыңыздар. Мен алдағы уақытта сендердің йларыңды ескеруім керек» |
|
||||||||||||||||||
|
2 мин |
Үй тапсырмасы |
«Оқушы дәптеріндегі» 3 – тапсырманы орындаңдар |
Оқушылар күнделіктеріне тапсырманы жазады. |
||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













