Қысқа мерзімді сабақ жоспары: Алгебра – 8 сынып
Жиілік алқабы, жиілік гистограммасы.
Нургалиева Жанаргуль Ханатова. Математика пәінің мұғалімі.
|
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі : Статистика элементтері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Жиілік алқабы, жиілік гистограммасы. (1 сабақ) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
8.3.3.1 таңдама нәтижелерін жиіліктердің интервалдық кестесі арқылы беру; 8.3.3.2 жиіліктердің интервалдық кестесінің деректерін жиіліктер гистограммасы арқылы беру; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: - салыстырмалы жиіліктер және жинақтық жиіліктерді анықтау жолдарын талқылайды және түсініктеме береді; - жиілік кестесі, жиілік алқабы түрінде берілген жиналған мәліметтерді барлық сыныпқа презентациялайды және берілгендерді жинақтау, жөндеу бойынша ұсыныс жасайды Пәндік лексика және терминология:
Жазуға /диалогқа қажетті сөзтіркес:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы. Еңбек, шығармашылық, ынтымақтастық және өмір бойы білім алу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Информатика, қазақ тілі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Сандар қатарының модасын, медианасын және арифметикалық ортасын табуды, ығыспалы қатардың жиіліктері алқабын тұрғыза, оқи біледі. Диаграммаларды салу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру кезеңі. Сабақтың мақсаттарымен, барысымен таныстыру, жетістік критерийлерін талқылау. 1.«Көңіл-күйді смайликтермен жеткізу» психологиялық ахуалды жақсарту.
Саралау тәсілі: «Жіктеу»/ талаптары әртүрлі оқушылар / Белсенді әдіс : Стикер. Қағаз қиындыларындағы берілген тапсырмаларды орындау арқылы (арифметикалық орта, өзгеріс ауқымы, медиана, мода) төрт топқа бөлінеді. 1 топ: Сандардың арифметикалық ортасын табыңдар: 1,3; 0,6; 2,4; 0,5. 2 топ: Сандардың өзгеріс ауқымын табыңдар: 3,5; 0,8; 4,9; 0,6; 5,7 3 топ: Сандардың модасын табыңдар: 1,3; 1,2; 1,5; 1,3; 1,5; 1,4 4 топ: Сандардың медианасын табыңдар: 1,3; 0,6; 2,4; 0,5. ҚБ:«Мадақтау» әдісі: «Жарайсың!» «Керемет!» «Өте жақсы!» |
Смайликтер, стикерлер
үлестірме тапсырмалар, постерлер.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 1 мин 8 мин
|
Жаңа материалды меңгерту. І. Бүкіл топ орындайтын жұмыс Белсенді оқыту. «Зерттеушілік конференциясы» әдісі. Бағалау парағы әрбір оқушыға үлестіріледі. Сабақтың әрбір кезенінде белгі қойып толтырып отыру сұралады. Саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі. Бұл әдісті қолдану барысында сөзбен қолдау көрсету және ынталандыру маңызды рөл атқарады. Сыныпта оқушыларға тәжірибе беріледі және олардың нәтижелерін талдайды. Әрбір топ кітапты немесе тірек мәтінді басшылыққа алады. Мұғалім қажеттілігіне қарай көмек бере алады. Оқушының ТАӘ: _______________________
Тапсырма – 1: Тиынды 20 рет лақтырып, сынаудың қорытындысын жазыңдар. Мұғалімнің нұсқауы әрбір топқа үлестіріледі: 1. Мұнда келтірілген деректер саны 20-ға тең. Яғни таңдама көлемі n=20 2. Көрсеткіштердің ең кіші, ең үлкен мәндерін табыңыз. Ең үлкен мәннен ең кіші мәнді азайтыңыз. Бұл таңдама құлашы. 3. Енді келтірілген мәліметтерді әртүрлі қандай мәндер барын өсу ретімен жазыңыз. Бұл тізбекті ығыспалы қатар деп атайды. Ығыспалы қатардың әрбір элементі нұсқалық болып табылады. Берілген деректерді оқып үйрену үшін әрбір нұсқалықтың жиілігін анықтау қажет. Нұсқалықтың жиілігі – таңдама құраманда неше рет кездесетінін санын айтады. 4. Жоғарыда мәліметтер нәтижесінде ығыспалы қатардың жиіліктер кестесін анықтаңыз.
Дескриптор: Білім алушы
ретімен орналастырады;
Тапсырма – 2: 1. Салыстырмалы жиілігін табу үшін нұсқалықтың жиілігін таңдама көлеміне бөліңіз. Ығыспалы қатардың салыстырмалы жиіліктер кестесін құрыңыз.
2. Таңдаманың орта мәнін табу үшін таңдама мәндер қосындысын таңдама көлеміне бөліңіз. 3. Таңдама жиілігі ең көп мәнін оның модасы деп аталады. Өзіңіздің мәлеметтен моданы табыңыз. 4. Таңдама мәнін өсу ретімен жазып, медианасын табыңыз. Егер таңдама медиана тақ болса ортаңғы элементін, жұп болса ортаңғы екі элементтің арифметикалық ортасын табыңыз. Оны есептеу үшін оқулықтағы (131 бет) кестені пайдалаңыз. 5. Кездейсоқ таңдаманың графиктік бейнесін салу үшін оқулықтағы 4.1 суретті басшылыққа алып жиілік алқабын тұрғызыңыз. Дескриптор: Білім алушы
ҚБ: Әрбір оқушы «Бағалау парағы» бойынша сабақта «+», «-» бойынша өзін – өзі бағалайды. «+» - жеткіліті, «–» - жетілдіруді қажет етеді
ІІ. Саралаудың «дереккөздер» тәсілі. Bilimland.kz сайтындағы видеоресурспен таныстыру:
Белсенді оқу әдісі: «Стоп кадр» Материалды таңдап, кез келген жерінен тоқтатып, оқушылардан сұрақтар қою арқылы тақырыпты жаңа материалды меңгереді. Жеке жұмыс тәсілін қолдана отырып, оқушылардың материалды меңгеру деңгейі тексеріледі. Мұғалім және топ мүшелері тарапынан төменде көрсетілген кезеңде көмек (жетілдіру) қажет ететін оқушыларға қолдау көрсетеді.
ҚБ «Кувёртка» әдісі. Йен Майлс бойынша диалогтық оқыту. А-4 парақ екі бүктелініп, топта кезек-кезек алған идеялары жазылып, ой бөліседі. ІІІ. Белсенді оқу әдісі: «Түсіндіру және талқылау» Тапсырма «MicrosoftExcel» бағдарламасында практикалық жұмыс. Маршруттық карта 1. Өзіңе қажетті нәрсенің бәрі бар ма?
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Нургалиева Жанаргуль ХанатовнаШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Жиілік алқабы,жиілік гистограммасы.
Тақырып бойынша 11 материал табылды
Жиілік алқабы,жиілік гистограммасы.Материал туралы қысқаша түсінік
Бұл қысқа мерзімді сабақ жоспары өзм іс-тәжірибеммен бөлісу мақсатында жіберілді.
Материалдың қысқаша нұсқасы Қысқа мерзімді сабақ жоспары: Алгебра – 8 сынып Жиілік алқабы, жиілік гистограммасы. Нургалиева Жанаргуль Ханатова. Математика пәінің мұғалімі.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
















