Қысқа мерзімді жоспарлау
|
Сабақ: Жол белгілері Сөз таптары |
Мектеп: №176 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Әбдікәрімова Анар Әмірханқызы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар: 20 |
Қатыспағандар: 20 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
Т/А5. Тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру, көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіру. О1. Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсіну, анықтау Ж3 Сюжетті суреттердің (фотосуреттер) желісі бойынша әңгіме құрастыру ӘТН1. Қазақ тілінің дыбыстар жүйесін, үндестік заңын емлелік ерекшеліктерін ескере отырып, орфографиялық нормаға сай жазу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушы орындай алады:
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: 1. Белгілі тақырыпта өз ойын айтып бере алады. 2. Қазақ тіліндегі сөздерді 9 сөз таптарына ажырата алады. 3. Топтық, жұптық, жеке жұмыста ойларын еркін айтады. Кейбір оқушылар орындай алады:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушылардың жолда жүру ережесін мұқият сақтауға, жолда жүру ережелерінің маңыздылығын бойға сіңіру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану, бейнелеу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Сөз таптары туралы, жолда жүру ережелері туралы түсінік қалыптасқан. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
Сабақтың ортасы
|
Сынып оқушыларымен сәлемдесу. «Жүректен –жүрекке» әдісі арқылы ынтымақтастық атмосферасын орнату. Жүрекшені бір-біріне ұсынып, жүректен шыққан тілектерін бір-біріне тілейді. Мұғалім сөзі: Оқушыларға жұмбақ жасырамын. Жасыл көзі «жүр» дейді Қызыл көзі «тұр» дейді Сары көзі «дайын бол» дейді Бұл не балалар? Оқушылар: Б А Ғ Д А Р Ш А М
Оқушылар: Үш көзі бар Қ Ы З Ы Л, Ж А С Ы Л, С А Р Ы Қызыл ,сары, жасыл түстері арқылы 3 топқа бөлінеді. І топ: қызыл ІІ топ: сары ІІІ топ: жасыл
Үй тапсырмасы «Кім жылдам» ойыны
Жұлдызшалар арқылы бағалау Топтық жұмыс 1-тапсырма
І топ: 1. Мәтін мазмұнына сәйкес келмейтін артық сөздерді табады. 2. Мәтіннен Кім? Не? Қанша? Неше? Қандай? Қай? деген сұрақтарға жауап беретін сөздерді тап. ІІ топ: 1. Қарамен берілген сөзге мағыналас сөзді (тіркесті) табады, сәйкестендіреді. 2. Не істеді? Не қылды? Қашан? Қалай? деген сұрақтарға жауап беретін сөздерді тап.
ІІІ топ: 1. Төмендегі сөйлемдерден негізгі және көмекші сөздерді табады. 2. Мәтін мазмұнынан жеке тұрғанда мағынасы жоқ сөздерді теріп жаз. (мысалы: бірақ, үшін, ма, мен, де, әрі, т.б.) Смайлик арқылы бағалау
|
Жүрекше
Қызыл,сары, жасыл түсті қағаздар
Интербелсенді тақта
Жұлдызшалар
Смайликтер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сергіту сәті
Сабақтың соңы
|
Мұғалім сөзі:
И Еліктеу сөз
Зат есім
Одағай
Сын есім
Сөз табы
Үстеу
Сан есім
Шылау
Етістік
Есімдік
Жаңа сабақты пысықтау «Сиқырлы қоржын» ойыны Интербелсенді тақтадан слайд топтамалары арқылы «Сөз таптары» көрсетіледі Әр топ мүшелері көрсетілген сөз таптарына сөздер жазып, өз қоржындарына жылдам, жүгіріп салады. Ойын соңында қоржынға салынған сөздерді санап, жеңген топты анықтайды.
Жұптық жұмыс
3-тапсырма 1. Өлең мазмұнына сәйкес дұрыс жауапты белгілеңдер.
2.Өлеңді қайта тыңдап, бос орындарды қажетті сөзбен толтырыңдар 1. Қиылыста ........бұрылыста түрлі-түрлі белгілер бар 2.Келесісі шеті қызыл ......... бұл белгілер ескертеді, біліп ал. 3........ сырын еске сақтап ал, болашақта жүресің ғой талай жол.
«Бас бармақ» арқылы бағалау
Жеке жұмыс 2-тапсырма. Суретке қарап, шағын мәтін құрастырады. Сөздерге сұрақ қойып, сөз таптарын табады.
Бағалау парақшасы
Үйге тапсырма 4-тапсырма Мақал-мәтелдердегі әр сөзге сұрақтар қойып, сөз таптарына талдаңдар.
Жол мұраты – жету.
Жолға шықпай тұрып, Жолдасыңды таңда.
Рефлексия «Көгершін» Оқушылар мұғалім берген көгершіндерге сабақта не үйренгендерін жазып, тақтаға жабыстырады. Әр көгершінде сұрақ болады. Сұраққа байланысты оқушы өткен сабақ туралы өз пікірін айтады.
|
Көгершін суреттері
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалғыз жолаушыға қызмет ететін пойыз Жапонияның Хоккайдо аралындағы Ками-Сиратака бекеті жалғыз оқушы үшін жұмыс істейді. 2013 жылы теміржол басшылығы бұл бекеттің қызметін тоқтатқан болатын. Бірақ бекетке жақын маңда тұратын оқушы қыздың мектепке бара алмай жүргені ескеріліп, бұл бағыттағы пойыз жұмысы қайта іске қосылады. Бүгінде Ками-Сиратака бекетіне баратын жолаушылар пойызы оқушы қыздың сабақ кестесіне байланысты қатынайды. Оқушы қыз мектепті бітіргеннен кейін, теміржол бекеті де өз қызметін тоқтатпақ.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысында оқушыларға қолдау көрсету үшін мадақ сөздер айту: жарайсың, бәрекелді, керемет сөздерін қолданамын.Мұны барлық сабақ барысында қайталап қолданып отырамын. Қабілетті оқушыларға жеке тапсырмалар беріп отырамын. |
Топтық, жұптық, жеке бағалау. |
Сергіту сәтін өткізу, жас ерекшеліктеріне байланысты тапсырма беру,оқушылардың өмір қауіпсіздігін қамтамасыз ету. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
3. Мақсатқа жету жолында ізденді, жұмыс барысында бір-бірінің жұмысын саралап, бағалады. 4. Саралау дұрыс жүргізілді 5. Жоспарға өзгеріс енгізілмеді.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? 1. Оқушылардың сөздік қоры аз болғандығы, топтық, жұптық жұмыстар да баяу қимылдаулары байқалды. Сол оқушыларды басты назарға алу. Оқушылардың кері байланысын, келесі сабақта ескеру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жол белгілері. Сөз таптары
Жол белгілері. Сөз таптары
Қысқа мерзімді жоспарлау
|
Сабақ: Жол белгілері Сөз таптары |
Мектеп: №176 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Әбдікәрімова Анар Әмірханқызы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар: 20 |
Қатыспағандар: 20 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
Т/А5. Тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру, көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіру. О1. Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсіну, анықтау Ж3 Сюжетті суреттердің (фотосуреттер) желісі бойынша әңгіме құрастыру ӘТН1. Қазақ тілінің дыбыстар жүйесін, үндестік заңын емлелік ерекшеліктерін ескере отырып, орфографиялық нормаға сай жазу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушы орындай алады:
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: 1. Белгілі тақырыпта өз ойын айтып бере алады. 2. Қазақ тіліндегі сөздерді 9 сөз таптарына ажырата алады. 3. Топтық, жұптық, жеке жұмыста ойларын еркін айтады. Кейбір оқушылар орындай алады:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушылардың жолда жүру ережесін мұқият сақтауға, жолда жүру ережелерінің маңыздылығын бойға сіңіру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану, бейнелеу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Сөз таптары туралы, жолда жүру ережелері туралы түсінік қалыптасқан. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
Сабақтың ортасы
|
Сынып оқушыларымен сәлемдесу. «Жүректен –жүрекке» әдісі арқылы ынтымақтастық атмосферасын орнату. Жүрекшені бір-біріне ұсынып, жүректен шыққан тілектерін бір-біріне тілейді. Мұғалім сөзі: Оқушыларға жұмбақ жасырамын. Жасыл көзі «жүр» дейді Қызыл көзі «тұр» дейді Сары көзі «дайын бол» дейді Бұл не балалар? Оқушылар: Б А Ғ Д А Р Ш А М
Оқушылар: Үш көзі бар Қ Ы З Ы Л, Ж А С Ы Л, С А Р Ы Қызыл ,сары, жасыл түстері арқылы 3 топқа бөлінеді. І топ: қызыл ІІ топ: сары ІІІ топ: жасыл
Үй тапсырмасы «Кім жылдам» ойыны
Жұлдызшалар арқылы бағалау Топтық жұмыс 1-тапсырма
І топ: 1. Мәтін мазмұнына сәйкес келмейтін артық сөздерді табады. 2. Мәтіннен Кім? Не? Қанша? Неше? Қандай? Қай? деген сұрақтарға жауап беретін сөздерді тап. ІІ топ: 1. Қарамен берілген сөзге мағыналас сөзді (тіркесті) табады, сәйкестендіреді. 2. Не істеді? Не қылды? Қашан? Қалай? деген сұрақтарға жауап беретін сөздерді тап.
ІІІ топ: 1. Төмендегі сөйлемдерден негізгі және көмекші сөздерді табады. 2. Мәтін мазмұнынан жеке тұрғанда мағынасы жоқ сөздерді теріп жаз. (мысалы: бірақ, үшін, ма, мен, де, әрі, т.б.) Смайлик арқылы бағалау
|
Жүрекше
Қызыл,сары, жасыл түсті қағаздар
Интербелсенді тақта
Жұлдызшалар
Смайликтер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сергіту сәті
Сабақтың соңы
|
Мұғалім сөзі:
И Еліктеу сөз
Зат есім
Одағай
Сын есім
Сөз табы
Үстеу
Сан есім
Шылау
Етістік
Есімдік
Жаңа сабақты пысықтау «Сиқырлы қоржын» ойыны Интербелсенді тақтадан слайд топтамалары арқылы «Сөз таптары» көрсетіледі Әр топ мүшелері көрсетілген сөз таптарына сөздер жазып, өз қоржындарына жылдам, жүгіріп салады. Ойын соңында қоржынға салынған сөздерді санап, жеңген топты анықтайды.
Жұптық жұмыс
3-тапсырма 1. Өлең мазмұнына сәйкес дұрыс жауапты белгілеңдер.
2.Өлеңді қайта тыңдап, бос орындарды қажетті сөзбен толтырыңдар 1. Қиылыста ........бұрылыста түрлі-түрлі белгілер бар 2.Келесісі шеті қызыл ......... бұл белгілер ескертеді, біліп ал. 3........ сырын еске сақтап ал, болашақта жүресің ғой талай жол.
«Бас бармақ» арқылы бағалау
Жеке жұмыс 2-тапсырма. Суретке қарап, шағын мәтін құрастырады. Сөздерге сұрақ қойып, сөз таптарын табады.
Бағалау парақшасы
Үйге тапсырма 4-тапсырма Мақал-мәтелдердегі әр сөзге сұрақтар қойып, сөз таптарына талдаңдар.
Жол мұраты – жету.
Жолға шықпай тұрып, Жолдасыңды таңда.
Рефлексия «Көгершін» Оқушылар мұғалім берген көгершіндерге сабақта не үйренгендерін жазып, тақтаға жабыстырады. Әр көгершінде сұрақ болады. Сұраққа байланысты оқушы өткен сабақ туралы өз пікірін айтады.
|
Көгершін суреттері
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалғыз жолаушыға қызмет ететін пойыз Жапонияның Хоккайдо аралындағы Ками-Сиратака бекеті жалғыз оқушы үшін жұмыс істейді. 2013 жылы теміржол басшылығы бұл бекеттің қызметін тоқтатқан болатын. Бірақ бекетке жақын маңда тұратын оқушы қыздың мектепке бара алмай жүргені ескеріліп, бұл бағыттағы пойыз жұмысы қайта іске қосылады. Бүгінде Ками-Сиратака бекетіне баратын жолаушылар пойызы оқушы қыздың сабақ кестесіне байланысты қатынайды. Оқушы қыз мектепті бітіргеннен кейін, теміржол бекеті де өз қызметін тоқтатпақ.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысында оқушыларға қолдау көрсету үшін мадақ сөздер айту: жарайсың, бәрекелді, керемет сөздерін қолданамын.Мұны барлық сабақ барысында қайталап қолданып отырамын. Қабілетті оқушыларға жеке тапсырмалар беріп отырамын. |
Топтық, жұптық, жеке бағалау. |
Сергіту сәтін өткізу, жас ерекшеліктеріне байланысты тапсырма беру,оқушылардың өмір қауіпсіздігін қамтамасыз ету. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
3. Мақсатқа жету жолында ізденді, жұмыс барысында бір-бірінің жұмысын саралап, бағалады. 4. Саралау дұрыс жүргізілді 5. Жоспарға өзгеріс енгізілмеді.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? 1. Оқушылардың сөздік қоры аз болғандығы, топтық, жұптық жұмыстар да баяу қимылдаулары байқалды. Сол оқушыларды басты назарға алу. Оқушылардың кері байланысын, келесі сабақта ескеру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















