«Жол жүру ережесін білесің бе?» Сабақ жоспары 3 сынып

Тақырып бойынша 11 материал табылды

«Жол жүру ережесін білесің бе?» Сабақ жоспары 3 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Дефектологтың сабақ жоспары
Материалдың қысқаша нұсқасы

Мұғалімнің аты-жөні: Қуекесова Г.Т.

Күні: __________

Сыныбы: 3-сынып

Пәні: Қоршаған орта

Оқушылар саны: 2 Сабаққа қатысқан оқушылар саны: ____

Сабақтың тақырыбы: «Жол жүру ережесін білесің бе?»

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушыларды жолда жүру ережесімен таныстыру. Жол қауіпсіздігін есте сақтауға, білуге жол ережесінің белгілерімен таныстыру

Түзету-дамытушылық: Жол белгілерін айыра білу дағдыдарын қалыптастыру, жол ережісін білудің маңызды екенін түсіндіру.

Тәрбиелік: оқушыларды көшеде дұрыс жүріп, жол ережелерін, қауіпсіздігін білуге, есте сақтауға тәрбиелеу.

Көрнекі құралдар: компьютер, түрлі-түсті қарындаштар, қалам, бағдаршамның суреті, оқылым тапсырмасы, жазылым тапсырмасы, жол белгілерінің суреті, құрастырмалы тапсырма, жол жүру ережелерін түсіндіруге арналған плакаттар.

Әдіс-тәсілі: сұрақ-жауап, көрнекілік, көрсету, түсіндіру, ойын.



Сабақ барысы

І. Ұйымдастырушылық кезеңі.

Психологиялық дайындық

Амансың ба,алтын күн!

Амансың ба, көк аспан!

Амансың ба, достарым!

Сабақты біз бастайық,

Білім құлпын ашайық!



ІІ. Негізгі бөлім.

Жол жүру ережелерімен таныстырады. Плакаттар мен суреттер қолданылады.

Жол заңы дұрыс жүріп, абай  болуды  талап етеді. Жол тәртібін бұзба,ол қатер тудырады. Жолдың қалыпты қозғалысы көбінесе балалардың жол бойында қалай болса солай жүріп, доп  қуалайтыны, шаңғы тебетін , жүріп бара жатқан машинаға жабысатыны, қалтарыстан жолға  шығып  келетін салдарынан бұзылады. Жол тәртібін бұзғандықтан кейбіреулер машина дөңгелегіне ілініп қаза тауып, кейбіреулері жарақат алады. Ал кейбіреулері өмірлік мүгедек болып қалады. Сондықтан әрбір оқушы мектепте оқылатын «Жолда жүру ережесі» тақырыбындағы сабақты мұқият тыңдап, әр сабақтан қорытынды жасап отыруға міндетті .Үлгілі, тәртіпті оқушы көшеде, жолда жүру ережесін, заңын бұзбайды.

- Сонымен қандай бала  жол ережесін бұзбайды ?

- Үлгілі , тәртіпті бала .



ІІІ. Тапсырмалар орындау.

1-тапсырма.

Оқылым





Жол деген не?

«Жол» деген сөздің өзі көлік құралдары мен жүргіншілер қозғалатын аумақ ұғымын қамтиды. Бұл қалалар мен елді мекендер, олардан тыс жерлердегі жолдар, көшелер мен бұрылыстар. Жол көліктер мен жаяу жүргіншілерге арналған деп екіге бөлінеді. Жолда жүрген кезде балалар да, ересектер де жол жүру ережелерін сақтау керек.



2-тапсырма.

Балаға суреттер ұсынылады. Көшелерден бағдаршамға қарап жолдан қалай өтулерін сұрақ арқылы сұрау.

- Көшедегі қимыл - қозғалысты реттеу не үшін қажет деп ойлайсың?

- Жолда жүру тәртібі не үшін қажет?

- Қызыл шам жанса адамдар не істейді? (тоқтайды)

- Жасыл шам жанса адамдар не істейді? (жүреді)

- Сары шам жанса адамдар не істейді? (дайындалады)

Көшеде жүргенде міндетті түрде жолда жүру ережесін сақтау қажет.



ІV.Сергіту сәті.

Еркiн ұста денеңдi,

Тарсылдатпай едендi.

Орнымыздан тұрып ап,

Жүгiрейiк бiр уақ.

Бiр, екi, үш, бiр, екi, үш.

Аяқты алға созайық,

Тiк көтерiп, қозғайық.

Тым сылбыр да болмайық,

Алға қарай озбайық.

Бiр, екi, үшi, бiр, екi, үш.



3-тапсырма.

«Тиісті орынға қой!». Баланың алдына тапсырма беріледі, жол белгілерін алып, тиісті орындарына қоюы керек.

4-тапсырма

Жазылым

Дәптеріңе көшіріп жаз.

Бағдаршам

Жолды кесіп өтерде,

Сол жағыңа қарайла,

Жарты ортаға келгенде

Оң жағыңа қарайла.

Білгеніңді басқаға

Үйрете жүр, жарай ма?

5-тапсырма

Бағдаршамды жол реттеушісінің нұсқауы бойынша боя.



V. Кері байланыс

Сұрақ-жауап әдісі арқылы.

  • Көшеде жүру ережесін білу бізге не үшін керек?

  • Жаяу жүргіншіге қай жермен жүруге болмайды?

  • Жол жүру ережесін сақтамаған жағдайда не болады?

  • Бағдаршам туралы не білесің?

VІ. Қорытынды

Айналайын абайла,

Жан жағыңа қарайла

Жолда жүру тәртібін

Есте сақта қалайда!

Міне, Санжар, сенімен бірге жолда қалай жүру керек екенін білдік. Жол ережесін әрқашан есте сақтау керек. Жол ережесін жақсы білсек, өзімізді жол апатынан сақтаймыз!

Ал, енді осы ережелерді әдайым орындап, аман жүрейік!











Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
12.03.2024
440
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі