Материалдар / Жүйке жүйесінің орталық және шеткі бөлімдері. Жұлын 7сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Жүйке жүйесінің орталық және шеткі бөлімдері. Жұлын 7сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
биология пәнінің мұғалімдеріне әдістемелік материал ретінде пайдалануға болады
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
10 Маусым 2018
1152
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы №51 орта мектеп

7.3С Координация және реттелу

Күні: 14.02.18 Мұғалімнің аты-жөні: Қалдарбекова А.Қ.

Сынып: 7 «А, Ә» Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Жүйке жүйесінің орталық және шеткі бөлімдері. Жұлын.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

7.1.7.4 - орталық жүйке жүйесі бөлімдерінің құрылысы мен қызметтерін салыстыру

Сабақтың мақсаты

Жүйке жүйесінің бөлімдерімен танысу, жұлынның құрылысын білу, жұлынның қызметін талдау

Бағалау критерийі

Жүйке жүйесінің бөлімдерін сипаттап, қызметін нақтылайды,

жұлынның өткізгіштік және рефлекстік қызметін ажырата алады, қарапайым рефлекстерді жұлын атқаратынын тұжырымдайды, баға береді

Тілдік мақсаттар

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Жүйке жүйесінің бөлімдері, ОЖЖ, ШЖЖ, жұлын, өткізгіштік, рефлекстік

Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы:

Жүйке жүйесі бөлімдері ...

Құндылықтарға баулу

құрмет: топтық және жеке жұмыс кезінде барлық пікірмен санаса білу; өзгелердің пікірін тыңдай білу; орынды ұсыныстар айта білу.

ынтымақтастық: бірігіп іздену; бірге талқылау, талдау;

жауап нұсқаларынан дұрысын таңдауда ынтымақтастық таныту.

ашықтық: өз ойын ашық әрі тиянақты, түсінікті түрде жеткізе білу; ұсынған жауаптарына нақты дәлелдемелер келтіру; қарама-қайшылықтың шешімін іздеуде ұстамдылық тану;

Пәнаралық байланыс

Координация және реттелуді дене шынықтыру пәнімен байланыстыруға болады


Алдыңғы білім

Жүйке жүйесінің қызметі мен құрылымдық компонентері туралы білімге ие


Сабақ барысы:


Сабақ кезеңдері


Сабақта жоспарланған сабақ түрлері

Ресурстар

Басталуы

Ұйымдастыру кезеңі.

Психологиялық ахуал. «Сәлемдесу»

Өткен тақырыпты пысықтау үшін

Қайсысы дұрыс? Сандар арқылы суреттен нейронның дұрыс суретін көрсетіп, сипаттама береді. Жеке жұмыс

Өздерін фигуралар арқылы бағалату

үшбұрыш-мүлдем жасай алмадым, төртбұрыш –жартылай жасай алдым, жұлдызша-дұрыс жасай алдым

Топтарға бөлу, «Нейрон», «Аксон», «Дендрит» топ аттарына байланысты өз ойларын айтады.


Суреттер, интерактивті тақта,


Ортасы

Жаңа сабақ. Электронды оқулықтан бейнежазба көрсету арқылы тақырыпты түсіну.

Мағынаны тану. Оқулықпен жұмыс

1 – жүйке жүйесінің бөлімдері

2 – жұлынның құрылысы,

3 – жұлынның қызметі

Топтық жұмыс.

1 – сызбанұсқа бойынша жүйке жүйесі бөлімдерін талдау

2 – сурет бойынша жұлынның құрылысын сипаттау

3 – «Т»кестесі бойынша жұлын қызметін, ағза үшін маңызын талдау

Бір-бірін тыңдатып, фигуралар арқылы бағалату

үшбұрыш-мүлдем жасай алмады, төртбұрыш –жартылай жасай алды, жұлдызша-жасай алды

Термин сөздермен жұмыс

Бейнежазба, оқулық

Аяғы

Тест

1.нейрон

А) жүйке жасушасы В) аксон С)қозу Д) дендрит

Е) жүйке жүйесі

2.нейронның қысқа өсіндісі

А) нейрон денесі В) аксон С)талшық Д) дендрит

Е) рецептор

3.сыртқы және ішкі тітіркендіргіштерге орталық жүйке жүйесі арқылы ағзаның жауап қайтару реакциясы

А) рефлекс В)қызу С) даму Д) көбею Е) өсу

4.нейронның ұзын өсіндісі

А) нейрон денесі В) аксон С)талшық Д) дендрит

Е) рецептор

5.орталық жүйке жүйесі

А) бауыр, бүйрек В) жүрек, өкпе С) көз, құлақ

Д) бас,көз, мұрын Е) ми, жұлын

6.Әр омыртқаның бүйір таралатын жұлын жүйкелер саны

А) 31 жұп В) 26 жұп С) 36 жұп Д) 62 жұп Е) 13 жұп

Бір-бірін тексерту.

Фигуралар. Сабақты бағалау кестесі

үшбұрыш – қиын болды

төртбұрыш – бүгін мынаны түсіндім

Жұлдызша – қызық болды

Тест тапсырмасы

Кері байланыс

Білім теңізіне қайықты жіберіңіз.

Тақырыпты түсінген оқушылар – білім теңізінде

Сенімсіз оқушылар – ереже шығанағында қалады

Стикерлер, сурет

Саралау – оқушы ларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жос парлап отырсыз?

Қарқын тәсілі суретті қолдануда өткен тақырыпты қаншалықты түсін гендерін аңғаруға болады

Дереккөздер тәсілі: бейнеүзіндіден қосымша ақпарат алады, мәтінмен өз бетінше жұмыс жасайды.

Диалог және қолдану тәсілінде мәтінді өзара тал қылап, оны қорғаған да қолданады.

Қорытынды тәсілінде жеке тапсырма орындау барысында талант ты - дарынды бала лар анықталады

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Оқушылардың қызығушылығын арттырып сабақ барысында ынталандыру үшін өзін-өзі бағалау парақшасы арқылы, жұптар мен топтар өзара фигуралар арқылы бағалайды.


Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Интербелсенді тақта қолданғандықтан көзге арналған жаттығулар жасату.Мәтінді оқығанда кітап пен көздің арақашық тығын сақтауды ескеру

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары / оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың бар лығы ОМ қол жет кізді ме? Жеткіз бесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңде рі сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Сабақтың мақсаттары жүзеге асты. «А» оқушым топтық жұмыстарда көшбасшы болып, топ мүшелеріне жұмысты бөліп, ұйымдастыра білді. Ортаға шығып сөйлегенде қысылмайды, өз ойын нақты жеткізе алды. «В» оқушым да өз тобында көшбасшылық танытып, постер қорғағанда тақырыпты аша білді. Бағалау парақшаларында сыныптастарына да, өздеріне де әділ баға қойып, өздерін еркін ұстайтындары көрініп тұрды. Сыныпта «А,В,С» оқушылар үшін тең орта қалыптасқандықтан, «С» оқушы «А» және «В» оқушылардың жұмысын бағалау мүмкіндігі болып, өз ойын айта бастады. Әйтсе де жеке тапсырма орындауда «С» оқушының қиналғандығы көрінді. Топтарға мәтінді бөліп беру арқылы оқыту нәтижелі болып отыр. Себебі, оқушылар өз мәтіндері бойынша постер қорғағанда, жауаптары дәйекті әрі түсінікті. Сабақтағы қалыптастырушы бағалау оны жиынтық бағалауға айналдырып отыру жүйелілікке, кері байланыс пен рефлексия жазу сабақтастыққа тікелей әсер етеді екен. Оқушылар үшін өзін-өзі реттеуге дағдыландырып, өз білімдерінің қай деңгейде екендігін, қандай баға алатындығын алдын ала біліп отыратындықтан, «А,В,С» оқуышларымның пәнге деген қызығушылығы арта түскенін байқауға болады.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: суреттен нейронның дұрыс құрылысын көрсетіп, компоненттерін атай білді.

2: сабақ тақырыбын өмірмен байланыстыра білді.

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: оқушыларды жоғары деңгейдегі сұрақтар қойып үйренуге дағдыландыру

2: сыныпта ашық талқылау жүргізу арқылы оқушылардың пәнге қызығушылығын ынталандыру

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? Оқушылардың жас ерекшелігін ескере отырып, тапсырмаларды ойын түрінде өткізу
















Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!