Қазахстан Республикасының Оқу – ағарту
министрлігі
(министрліктің немесе
ведомствоның атауы)
Абай
облысы Білім басқармасы «Көлік колледжі»
коммуналдық
мемлекеттік қазыналық кәсіпорны
(білім беру ұйымының
атауы)
«Келісілген»
Колледж
әдіскері
________ А.Б.
Куандыкова
«____»____________2023ж.
|
«Бекітілген»
Оқу жұмысы бойынша директордың
орынбасарымен
________М.Т.
Молдагалиева
«____»____________2023ж.
|
КМ
18. «Жылжымалы составты
пайдалану»
«Жылжымалы состав» пәні
бойынша
Ашық
сабақ
Тақырыбы:
Тиеу-түсіру машиналарының заманауи
түрлері.
Дайындаған: Қуанышқызы Ә.
Пайдалану-экономикалық пәндер (циклды)
комиссиясымен құпталды
Комиссия төрайымы _______Соколова
В.Г.
Хаттама №
« »______2023ж.
Семей қаласы 2023/2024 оқу
жылы
«Абай облысы Білім
басқармасы «Көлік колледжі»
коммуналдық
мемлекеттік қазыналық
кәсіпорны
(білім беру ұйымының
атауы)
Сабақ
жоспары №76
Тиеу-түсіру машиналарының заманауи
түрлері
(сабақтың
тақырыбы)
«Жылжымалы
состав» пәні
бойынша
КМ
18. «Жылжымалы составты
пайдалану»
(пәннің/модульдің
атауы)
Дайындаған
оқутышысы Қуанышқызы
Әлия
«__19__» ______12_______ 20_23_ года
1. Негізгі
ақпарат
Курс, топ: 4 курс 41
ЭАк
Сабақтың түрі:
тәжірибелік
2. Сабақтың
мақсаты:
- білімділік: білім алушыларды
машиналардың, жабдықтардың,
есептеуіш техника құралдарының заманауи жүйелерін қолдану негізінде
қоймалы операциядағы тиеу-түсіру жұмыстарының
жоғары тиімді өндірісін
ұйымдастыру.
-
дамытушылық: ой-өрісін
дамытуға, жеке жұмыс жасау дағдыларын
қалыптастыруға, ақпарат көзімен жұмыс істей
алуына, алған білімдерін топтастыра алуына мүмкіндік
жасау
-
тәрбиелік: саналы түрде тәртіпті және
мінез-құлық нормаларын қалыптастыруға жағдайды қамтамасыз ету,
жұмыс барысында тәртіпті қалыптастыруға бағытталған жағдайларды
жасау, оқу барысында керекті дербес дағдыларға үйрету, сабаққа
деген назары мен ынтасын көтеру, ұжымда жұмыс істей алуға
үйрету..-3 стр. 1я-1ть скручивание шатунаояние верхней и
нижней головки
шатуна.
3. Сабақтың
жабдықталуы:
мультимедиялық проекторы,
презентация
Пәндер
байланысы: Кәсіптік қызметте экономиканың
базалық білімдерін қолдану, Жүк тасымалдауды жоспарлау, ұйымдастыру
және басқару
Қолданылатың технология: Ақпараттық-коммуникациялық технологиясы, CLIL технологиясы,
ұжыммен оқыту әдісі, ойын түрі.
Сабақ
типі: Тәжірибелік
Сабақ
көрнекіліктері: оқулық, үлестірілмелі материалдар,
бейнефильмдер, аспаптар,
презентация.
Әдебиеттер:
1.
Пузанков А.Г. «Устройство автотранспортных средств» 2004
жыл
2.
Пехальский А.П. Устройство автомобилей 2005 жыл
3.
Якобошвили Г.И. «Специализированный подвижной состав» 1987
жыл
4. Власов
В.М. «Техничское обслуживание и ремонт автомобилия 2003
жыл
5.
Азаматов Р. А. Автомобиль КамАЗ 1984 жыл
Сабақ
құрылымы:
№
|
Сабақ құрылымының
элементтері
|
Уақыт
|
І
|
Ұйымдастыру
кезеңі
|
2 мин
|
ІІ
|
Сабақтын презентациясы.
Сабақтың мақсатымен таныстыру
|
3 мин
|
III
|
Үй жұмысын
тексеру
|
7 мин
|
ІV
|
Тәжірибелік тапсырманы
орындау
|
35 мин
|
V
|
Бекіту
|
15 мин
|
VІ
|
Үй
тапсырмасы
|
3 мин
|
VІІ
|
Сабақ қорытындысын
шығару
|
5мин
|
Сабақ
барысы:
І
Ұйымдастыру кезеңі. сәлемдесу, сабаққа
қатысушыларды тексеру, киім үлгісін тексеру, журнал
толтыру
ІІ
Сабақтын презентациясы. Сабақтың мақсатымен
таныстыру.
Сабақтың мақсаты:
көліктегі заманауи тиеу-түсіру жұмыстарын оқу.
Заманауи тиеу-түсіру машиналарын, жабдықтарын, пневматикалық,
гидравликалық көліктерін, автомобиль- және вагонтоңқарғыштарын,
олардың есептеу теорияларын оқу.
Студенттерге бағалау парағын алдын – ала
таратылады. Олар әр саты бойынша жинаған ұпай сандарын белгілеп
отырады. Жалпы ұпай саны бойынша төмендегіше бағаланады: 9 – 14
ұпай – «60-70», 15 – 19 ұпай – «70-80», 20 – 25 ұпай –
«80-100».
Топ №
|
Аты
|
Алдынала берілген
тапсырма
|
Зымыран сұрақтар
|
Топтық жұмыс
|
Барлығы
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
III Үй
жұмысын тексеру:
Ең
алдымен өткен тақырыпқа байланысты сұрақтарға жауап
берейік.
Үй
тапсырмасын тексеру. Сұрақтарды ссылка арқылы
тапсыру.
https://docs.google.com/forms/d/1d8GPWKyDNyFDbwGDGKTfn9LjmgQ-_pbfxCj1aAV9DaA/edit
1.
Көпірлі крандар қалай шығарылады:
А) Жүк
көтергіштігі 100 т, бойлықтары 20-40 м
В) Жүк
көтергіштігі 5-25 т,бойлықтары 20-25 м
С) Жүк
көтергіштігі 5-20 т,бойлықтары 10-20 м
Д) Жүк
көтергіштігі 5-50 т,бойлықтары 11-32 м
Е) Жүк
көтергіштігі 10-40 т,бойлықтары 15-25 м
2. ІІІ
класқа көлемдік массалы жүктер жатқызылады:
А)
1,0
В)
0,71-0,9
С)
0,61-0,8
Д)
0,31-04
Е)
0,51-07
3.
Ленталы конвейерлердің кемшілігі:
А)
Лентасының иілуі
В)
Құрастырылу қарапайымдылығы
С)
Жүргінші бөлік пен астаушының тез тозуы
Д) Үлкен
энергия шығыны
Е)
Сүйретіп орнын ауыстыру кезінде жүктің ұсақталуы
4.
Жартылай сұйық және қоюланатын жүк түрлері қалай
тасымалданады:
А)
Изотермиялық қозғалмалы бөлікте
В)
Трейлерлерде
С)
Жылытылатын немесе араластырылатын цистерналарда
Д)
Әмбебап қозғалмалы бөлікте
Е)
Рефрижераторларда
5.
Тиеу-түсіру тәсілдеріне қарай жүктер ажыратылады:
А) Қиын
тиілінетін және түсірілетін
В) Жеңіл
тиілінетін және түсірілетін
С) Үлкен
көлемді
Д) Көлемі
мен массасы бойынша
Е)
Даналық, тиілінетін, құйылатын
6.
Қозғалу тәсіліне қарай сандалды крандар ...
болады:
А)
Теміржол, автомобиль, пневмодоңғалақты және шынжыр
табанды
В) Жеңіл,
орташа, ауыр
С) Металл
парақты, торлы
Д)
Ресльті және рельссіз
Е)
Консольсіз және консольді
7. Жебелі
крандар қандай жұмысқа арналған:
А) құйма
жүктермен және ТДЖ
В) Үйме
және құйма жүктермен
С) Орман
материалдары және үйме жүктермен
Д)
Себілетін және құйылатын жүктермен
Е) ТДЖ
және үймежүктермен
8. Жүк
қармаушы қондырғылар қалай жіктеледі:
А) Оларды
пайдалану кезінде қол еңбегінің қолданылуы
бойынша
В) Жетек
типі бойынша, жүк көтергіші бойынша
С) Металл
сыйымдылығы мен сенімділігі бойынша
Д) Қармау
жасауға кеткен уақыты мен өндіргіштігі бойынша
Е)
Тасымалданатын жүк түрі бойынша, еңбекті механизациялау дәрежесі
бойынша, жүк көтергіш машинаға бекіту қиындығы
бойынша
9.
Ленталы конвейерлердің кемшілігі.
А) Жүкті
қайта тиейтін пункттер<
В) Жүкті
сұрыптайтын пункт
С)
Лентасының иілуі
Д) Жүкті
тек қана тиеу жүзеге асырылатын пункт
Е) Жүкті
қабылдау және жіберу жүзеге асырылатын пункт
10.
Пластикалық конвейерлердің кемшіліктері:
А)
Лентасының иілуі
В) Үлкен
энергия шығыны
С)
Сүйретіп орнын ауыстыру кезінде жүктің ұсақталуы
Д)
Құрастыру қарапайымдылығы
Е)
ЖҮргінші бөлік пен астаушаның тез тозуы
Орындалған тест бойынша
нәтижелері онлайн есептеледі.
Жалпы бал саны бойынша төмендегіше бағаланады: «60-70» - 3
ұпай, «70-80», – 4 ұпай, 5 ұпай – «80-100».
ІV
Тәжірибелік тапсырманы орындау.
Оқушылардың 4 топқа бөлініп берілген тақырыптары бойынша
үйге берілген тапсырма бойынша презентацияларын
тексеру.
Берілген
тақырыптар:
І
топ –
Ричстакер;
ІІ
топ
- 40ft қаңқа контейнер
бүйірлік тиегіш;
ІІІ топ
- Вагон
аударғыш;
ІV топ
- Palfinger PK 56502 гидравликалық кран
манипуляторы.
Мазмұнына
қарай ар топқа әр топтан ұпайлар
береді:
5 -
ұпай Өте жоғары
деңгей;
4
- ұпай
Жоғары
деңгей;
3
- ұпай
Орта
деңгей.
Презентациянын қортындысында әр топ екі
сұрақтан қояды, дұрыс жауап берген топқа бір ұпайдан
беріледі.
V
Бекіту:
Топпен жұмыс (ойын
түрі)
- «Бермуд
үшбұрышы». Еденде бермуд үшбұрышы сызылады. Әрбір бұрышына «О»,
«Қ», «А» әріптері қойылады.Алдымен орыс тілінде сөз
айтылады,студент қазақша, содан соң ағылшынша айту керек.ОҚА.
Егерде казақ не ағылшын тіліндеаудармасын айталмаса, бермуд
үшбұрышына жоғалып кетеді. Ал егер үш тілде аудармасын тапса,
бермуд үшбұрышынан шығады.
Әр дұрыс айтылған сөздер
бойынша бір ұпайдан беріледі.
арқан
–
трос,
канат – rope;
аунақ – каток – roller;
ашалы – вилочный – forked;
арба – тележка – trolley, bogie;
арқан (канат) – канат – rope;
дестелегіш – штабеллер – stacker,
piler, palletizer;
жебе, сидақ – стрела – jib;
жүк қармауыш құрылғы – грузозахватное устройство – cargacatching equipment;
жебе лебедкасы – стреловая лебедка – beam hauling
winch;
жүргізушісіз жүк арба – беспилотные грузовые тележки – pilotess wagon;
жүк қармауыш айла – бұйым – грузозахватное приспособление – load handling denice;
көпірлік – мостовой