Form: 10
Сабақтың тақырыбы:Keeping fit
Сабақтың мақсаты:
Оқушыларға денсаулықты сақтау үшін не істеу керектігі жайлы кеңестер айту.Олардың тыңдау,жазу,есту қабілеттерін дамыту.Ағылшын тіліне деген қызығушылықтарын арттыру, “Should” модальді етістігі туралы өткен материалдарды жаңғырту.
Әдістері:сұрақ-жауап,миға шабуыл,топтық жұмыс
Көрнекілігі:жұмыс парақшалары,грамматикалық кестелер жазылған таблицалар,слайдтар
Оқулық:Ағылшын тілі 10 сынып.Аяпова Т. Әбілдаева З. Тұтбаева Ж.
Қосымша:Интернет материалдары
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың бөлімдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
I.Organizationmoment -Сәлемдесу,оқушыларды түгендеу -Сыныпты топқа бөлу,топ басшыларын сайлау,бағалау парақтарын тапсыру -Сабақтың тақырыбын таныстыру |
1) -Good morning students! -How are today? -Who is on duty today? -Who is absent today? 2)The theme of our lesson “Keeping fit” 3)What should we do to keep fit? |
-Good morning,teacher! -We are fine -I am -All are present or (name) is missing |
|
Warming up -Оқушылардың тілін сындыру мақсатында қысқаша өлең айту |
-Let`s sing togother: Head and shoulders,knees and toes,knees and toes,It`s my body…Eyes and ears and mouth and nose,mose and nose,It`s my body… Ankles,elbows,feet and seat,It`s my body… |
Students must sing the song with teacher |
|
II.Brainstorming Өткен тақырыптар бойынша «миға шабуыл» әдісі арқылы оқушылардан адамның дене мүшелерінің суреттерін қораптан алып,ағылшын тіліндегі баламасын сұрау |
-Now students I will give you some pictures and you must take from the box and name these. Let`s begin |
Foot Head
mouth eye
teeth Ears Fact Shoulders Toes Lip Leg |
|
III. Main part New lesson-Жаңа сабақ |
-Dear students! Today we have an interesting lesson. Look at the interactive board, please. -What are these pictures mean? -Which 2 do you think are the most important? |
Students answers |
|
IV. Vocabulary. |
Avoid-айналып өту Freak-жанкүйер Germ-микроб Oxygen-оттегі Seed-тұқым,дән Dumb-bell-гантель Eyesight-көру,көру қабілеті |
Students must write these words on the notebook. |
|
Listening
|
Keeping Fit
|
Students must listen to the text and read , translate in groups Group 1- 1st paragraph Group 2-2nd paragraph Group 3-3rd paragraph |
|
|
My question: “ What are the ways to keep fit?” |
They must draw or write their opinions on the posters ( in groups ). Then they`ll come to blackboard and describe it. |
|
Should пайдалы ақыл кеңес бергенде қолданылады. You should take an umbrella. You shouldn`t sit in front of the TV. Should I go? |
Students choose the cards and complete the sentences. |
(Way ahead 4. Task 7,8) |
Let’ s do exercises from the blackboard: Should or shouldn’t? |
|
|
|
|
|
Writing
|
1.Write sentences with should+ the words in the boxes 2.Complete the sentences with should or shouldn’t 3.Write some tips a healthy diet. Use should and should and should and shouldn’t in the sentences |
Students choose the cards and answer them or do it in the blackboard |
|
V. Conclusion |
-Look at the blackboard. Here a poster. You must tick on the steps how you have understood today’s lesson.
GOOD NORMAL BAD
|
|
|
VI. Giving marks |
I Iiked your work at the lesson. Give me please your marks sheets. I’II compare with captain’s marks and give. (excellent, good, satisfactory) mark to… |
|
|
VII.Homework |
-Right down your homework. At home you’ll write the essay on the topic ‘’How to keep fit’’. -exercises:5,6 on page 156 |
|
|
VIII.Reflections |
Your reflections: -Now, students, tell me please, did you like the lesson? |
-The lesson was...... because…… -I feel …… myself during the lesson |
|
IX/The end |
The lesson is over. Goodbye! |
-Good bye, teacher! |




жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Keeping fit.
Keeping fit.
Form: 10
Сабақтың тақырыбы:Keeping fit
Сабақтың мақсаты:
Оқушыларға денсаулықты сақтау үшін не істеу керектігі жайлы кеңестер айту.Олардың тыңдау,жазу,есту қабілеттерін дамыту.Ағылшын тіліне деген қызығушылықтарын арттыру, “Should” модальді етістігі туралы өткен материалдарды жаңғырту.
Әдістері:сұрақ-жауап,миға шабуыл,топтық жұмыс
Көрнекілігі:жұмыс парақшалары,грамматикалық кестелер жазылған таблицалар,слайдтар
Оқулық:Ағылшын тілі 10 сынып.Аяпова Т. Әбілдаева З. Тұтбаева Ж.
Қосымша:Интернет материалдары
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың бөлімдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
I.Organizationmoment -Сәлемдесу,оқушыларды түгендеу -Сыныпты топқа бөлу,топ басшыларын сайлау,бағалау парақтарын тапсыру -Сабақтың тақырыбын таныстыру |
1) -Good morning students! -How are today? -Who is on duty today? -Who is absent today? 2)The theme of our lesson “Keeping fit” 3)What should we do to keep fit? |
-Good morning,teacher! -We are fine -I am -All are present or (name) is missing |
|
Warming up -Оқушылардың тілін сындыру мақсатында қысқаша өлең айту |
-Let`s sing togother: Head and shoulders,knees and toes,knees and toes,It`s my body…Eyes and ears and mouth and nose,mose and nose,It`s my body… Ankles,elbows,feet and seat,It`s my body… |
Students must sing the song with teacher |
|
II.Brainstorming Өткен тақырыптар бойынша «миға шабуыл» әдісі арқылы оқушылардан адамның дене мүшелерінің суреттерін қораптан алып,ағылшын тіліндегі баламасын сұрау |
-Now students I will give you some pictures and you must take from the box and name these. Let`s begin |
Foot Head
mouth eye
teeth Ears Fact Shoulders Toes Lip Leg |
|
III. Main part New lesson-Жаңа сабақ |
-Dear students! Today we have an interesting lesson. Look at the interactive board, please. -What are these pictures mean? -Which 2 do you think are the most important? |
Students answers |
|
IV. Vocabulary. |
Avoid-айналып өту Freak-жанкүйер Germ-микроб Oxygen-оттегі Seed-тұқым,дән Dumb-bell-гантель Eyesight-көру,көру қабілеті |
Students must write these words on the notebook. |
|
Listening
|
Keeping Fit
|
Students must listen to the text and read , translate in groups Group 1- 1st paragraph Group 2-2nd paragraph Group 3-3rd paragraph |
|
|
My question: “ What are the ways to keep fit?” |
They must draw or write their opinions on the posters ( in groups ). Then they`ll come to blackboard and describe it. |
|
Should пайдалы ақыл кеңес бергенде қолданылады. You should take an umbrella. You shouldn`t sit in front of the TV. Should I go? |
Students choose the cards and complete the sentences. |
(Way ahead 4. Task 7,8) |
Let’ s do exercises from the blackboard: Should or shouldn’t? |
|
|
|
|
|
Writing
|
1.Write sentences with should+ the words in the boxes 2.Complete the sentences with should or shouldn’t 3.Write some tips a healthy diet. Use should and should and should and shouldn’t in the sentences |
Students choose the cards and answer them or do it in the blackboard |
|
V. Conclusion |
-Look at the blackboard. Here a poster. You must tick on the steps how you have understood today’s lesson.
GOOD NORMAL BAD
|
|
|
VI. Giving marks |
I Iiked your work at the lesson. Give me please your marks sheets. I’II compare with captain’s marks and give. (excellent, good, satisfactory) mark to… |
|
|
VII.Homework |
-Right down your homework. At home you’ll write the essay on the topic ‘’How to keep fit’’. -exercises:5,6 on page 156 |
|
|
VIII.Reflections |
Your reflections: -Now, students, tell me please, did you like the lesson? |
-The lesson was...... because…… -I feel …… myself during the lesson |
|
IX/The end |
The lesson is over. Goodbye! |
-Good bye, teacher! |




шағым қалдыра аласыз













