Қызылорда облысы, Жаңақорған ауданы, С.
Қожанов атындағы №55 жалпы орта мектебінің бастауыш сынып
мұғалімі Ертаева Аймкүл
Бауыржанқызы
Ашық сабақ . Сауат
ашу .Сынып 1
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Кейіпкерлерді сипаттаймын.
Жеңімпаз аю.Ю әрпі мен
дыбысы
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
1.2.9.2.Дыбыстардың
сөздегі қызметін түсіну және дұрыс
оқу.
1.2.1.2.Оқудың
түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу,түсініп
оқу) қолдану
1.2.5.1. Мәтін иллюстрациясы
бойынша сұрақтар қоя білу немесе қойылған сұраққа жауап
беру.
|
Сабақтың
мақсаттары
|
Барлығы: ю дыбысына қатысты сөздерді
буындап, тұтас оқи алады.
Көбі:Тыңдау арқылы және суреттің
көмегімен мәтінді баяндайды.
Кейбірі:Мәтін мазмұны бойынша пікірін
білдіреді, дәлел келтіре
алады.
|
Бағалау
критерийлері
|
Сюжетті суреттен
көргендерін атай
алады.
Сөздердегі
буындардың санын көрсете
алады.
Мәтіндегі сөйлемдерді сызбамен
көрсетеді.
|
Құнд
ылықтарды
дарыту
|
Өзгенің пікірімен санасу,
ынтымақтастықта болу,бір-бірін құрметтеу, білім алуға дайын
болу.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Дүниетану. 2016ж (Орманға
саяхат 1.2)
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
Жаңа сабақты ашу мен сабақ
ортасы кезіндегі бейнежазба, суретпен
жұмыс.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Оқушылар:
Ю дыбысына қатысты
сөздерді атайды,буынға бөліп
оқиды.
Негізгі сөздер
мен тіркестер:
Аю,түлкі,қасқыр,ою
Сыныптағы диалог/
жазылым үшін пайдалы тілдік
бірліктер:
Аю .......мен
...........озып кетті.
Аю
сөзінде........дыбыс.......әріп
бар.
Ою сөзінде ......дыбысы
соңында кездеседі.
|
Алдыңғы
оқу
|
Кейіпкер деген ұғымды
түсінеді. Ю дыбысына қатысты сөздер туралы түсініктері бар.Суреттер
бойынша әңгімелей алады.
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
Ынтымақтастық
атмосферасын қалыптастыру
10
минут
|
–
Балалар,
бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын
сезініп үйренген қандай тамаша, қандай
қуаныш!
Әрбір адам ?–
Туысым,досым,бауырым.
–
Әрбір сабақ? –
Үйрену,ұғу, ұлағат.
–Әрбір ісің? –
Тірлік,тірек,адамдық
–
Әрбір сөзің? –
Шындық,бірлік,адалдық.
Алдыңғы оқуды еске
түсірейікші.Қандай дыбыс,әріппен таныс болғанедіңіздер?Фф қандай
дыбысҚай түспен белгілейміз?Фф дыбысына сөз ойлап
айтайық.
Аю,түлкі,қасқыржұмсақ ойыншықтарымен сыныпты 3 топқа
бөлемін.
-Енді осы сөздер
туралы не айта аласыңдар?
- Бұл аталған атауларды бір
сөзбенен қалай атауға
болады?
-Демек бүгінгі
сабағымыз не жайында болады деп
ойлайсыңдар?
-Дұрыс айтасыңдар,
бүгін біз «Жеңімпаз аю» мәтінімен танысамыз. Және де ю дыбысының
сөздерде кездесуін табамыз.
|
Аю,түлкі,
қасқыр
Жұмсақ
ойыншықтар
доп
|
Сабақтың
ортасы
8
минут
|
Тыңдалым.
Сюжетті суретке
қараймыз.
-Суреттен қандай
аңдарды көріп тұрсыңдар?
-Кейіпкерлердің іс-
әрекетіне қарап не айта
аласыздар?
-Суретте жылдың қай
мезгілі деп ойлайсыздар?
Неге?
«Жеңімпаз аю»
мәтінін тыңдайды.
-Саған мәтін ұнады
ма? Неліктен?
-Әсіресе саған не
ұнады немесе не ұнамады?
-Аюқалай озып
кетті?
-Аю деген сөзден қай
дыбыс таныс емес?
Тыңдалым
«Сауат ашу»
электрондық оқулықтан ю дыбысын
ашамыз.
-Қандайдыбыстармен,
сөздермен таныстық. Олай болса осы бейнелердің атын пайдаланып,
тапсырмалар орындаймыз.
Оқылым
Бағандағы сөздерді
хормен тізбектей оқимыз, ою
сөзін
буындық,дыбыстық
талдау жұмысын жүргіземіз.
Бұл сөздердің
мағынасын түсіндір.
Жазылым.
Дәптермен жұмыс
Ю әрпін
жазамыз.29-бет 1-тапсырма
Топпен
жұмыс
1 – топ.Дыбыстық
талдау жасаңыз.
аю есею
тою
2 – топ. Буынды
сызбамен бөліңіз.
аю
есеютою
3 – топ.Әріптерден
сөздер құрастырыңыз.
аю есею
қою
«Бағдаршам» әдісі
арқылы бағалау
Жұппен
жұмыс
Ю дыбысы бар
суреттерді қорша
«Смайлник» әдісі арқылы
бағалау
|
Электронды
оқулық
Оқимын
Ойланамын
смайлниктерін
көрсетеді
Әр топ бір – бірін
«бағдаршам» әдісі арқылы
бағалайды
Парақшалар
Суреттер,
Аю,ою,қасқыр, түлкі,
суреті салынған А-4 парағы
Әр жұп бір – бірін
«смайлник»
әдісі арқылы
бағалайды
|
Сергіту
сәті
1
минут
|
«Жұмыр қылыш»
биі
|
бейнежазба
|
Қызықты
тапсырма
8
минут
Аяқталуы
16
минут
|
Жеке
жұмыс
1.Мәтіннен «ю»дыбысы
кездесетін сөздің атын
жазыңыз.
2.Буынға бөліңіз.
Буын санын жазыңыз.
ою
қиюкөбею
3. Сөйлемдерді
сызбамен көрсетіңіз.
Аңдар
жарысты
Аралар аюды шаға
бастады.
Аю озып
кетті.
.
.
.
Бағалау
критерийі
|
Дескриптор
|
«ю»дыбысы кездесетін сөздерді
атай алады.
|
Сөйлем ішінен «ю»дыбысы
кездесетін сөздерді табады, жазады
|
Сөздердегі буындардың санын
көрсете алады.
|
«ю»дыбысы кездесетін сөздерді
буынға бөліп, неше буыннан тұратынын
табады
|
Сөйлемдерді сызбамен
көрсетеді.
|
Сызба арқылы сөйлем айта
алады.
|
|
Оқулық,
дәптерлер.
|
Сабақтың
соңы
2
минут
|
Кері
байланыс
Бүгінгі сабақ ұнады
ма?
|
Смайликтер
|
Дифференциация –
оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті
жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап
отырсыз?
|
Бағалау –
оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру
жоспарыңыз?
|
Пәнаралық
байланыс
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының сақталуы
АКТ
Құндылықтармен байланыс
(тәрбие)
|
Топтық,жұптық
жұмыстарда қолдау көрсетіп,бағыт беріп отыру.Қабілеті жоғары
оқушылардың тапсырмаларды дәлелмен ойын ашық жеткізе
білуі
|
«Бағдаршам»
әдісімен бағалау.
«Смайлник» әдісін
қолдану.Бағалау критерийі мен дескриптор
құру.
|
Өнер, ана тілі
сабағы
Оқушыларды
бір-біріне деген құрмет көрсетуіне
тәрбиелеу.
|