Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы
|
Кескіндердің негізгі
түрлері және оны
құрастыру
|
Мектеп
|
Әли Мүсілімов атындағы №101
мектеп - лицейі
|
Мұғалімнің аты -
жөні
|
Байділдәқызы
Мақсат
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Қималар мен
тіліктер
|
Оқу
мақсаттары
|
10.2.4.2 Сызбада қима мен
тілікті кескіндеу ережелерін білу және
қолдану
|
Сабақ
мақсаттары
|
Сызбада қима мен
тілікті кескіндеу ережелерін білe және
қолдану
|
Бағалау
критерийі
|
Барлық
оқушылар:
Сызбада қима мен
тілікті кескіндеу ережелерін білeді және қолдана
алады
Басым
көпшілігі:
Кейбір
оқушылар:
Қима мен тілікті кескіндеу
жолын түсiнеді
|
Тілдік
мақсаттар
|
Сызбада қима мен
тілікті кескіндеудің термин сөздерін пайдаланып тұжырымдап
айтады
Пәнге тән лексика
мен терминология
Қима, тілік, нормал
қима
Диалогтер мен
жазу үшін қолданылатын
тіркестер
|
Құндылықтарға
баулу
|
-
Жауапкершілік; сын
тұрғысынан ойлау
-
Өмір бойы оқуға
дайын болу;
-
Денсаулық, достық, айналаларға
қамқорлық көрсету
|
Пәнаралық
байланыс
|
Геометрия,
жаратылыстану
|
Алдыңғы
білім
|
Қима және тілік анықтамасын
біледі
|
Сабақтың
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
|
Оқушылармен
амандасу
Психологиялық
ахуал туғызу
«Өрмекші тор»
әдісі
Оқушылар шеңбер жасап тұрады,
бір – біріне оралған жіптің бір басын өзі ұстап, оралған жағын
қарсы оқушыға бүгінгі күнге тілек айта отырып
лақтырады.
|
Оралған
жіп
|
Топқа
бөлу
Таратпа парақшаларды
таңдау арқылы топқа бөлінеді. Парақшаларда қималар мен тіліктер
суреттері көрсетілген. Сол суреттер бойынша екі топқа
орналасады.
Қималар тобы, Тіліктер
тобы
|
Таратпа
стикерлер
|
Алдыңғы тақырып
бойынша тапсырма:
«Конверттегі
сұрақ» әдісі
Екі топқа ұғым
жазылған стикерлер салынған конверт тасталады. Оқушылар ішіндегі
ұғым бойынша анықтамасын
айтады.
Қималар
тобы:
Тілік, Проекция,
Тілік
тобы:
Қима,
Оқушылар жауабына қарай
«Жарайсың», «Дұрыс», «Керемет» сөздері арқылы ауызша кері байланыс
жасаймын.
|
Конверт,
стикер
|
Жаңа тақырыпты
ашу
Жұптық
жұмыс
|
Бейнекөрініс
Бейнекөрініс
сабақтың оқу мақсатын анықтау мақсатында
көрсетіледі;
|
https://www.youtube.com/watch?v=rq3AEVNvywg
|
Екі топқа сұрақ
жазылған кесте беріледі.Оқушылар жұптаса отырып, кестені толтырады,
пікір алмасады.
Қима тобына
арналған кесте
Кесте
1
|
Қимада қиюшы жазықтықта
болатын бөлікті ғана (цилиндрлік ойықтан басқасы)
көрсетеді.
|
Не
себепті?
|
2
|
Қима- әрекет емес,
кескін екені естеріңде
болсын
|
Неліктен?
|
Тілік тобына
арналған кесте
Кесте
1
|
Тілік-заттың байқаушы
мен қиюшы жазықтықтың арасында орналасқан бөлігі алыстаған сияқты
болып көрінеді.
|
Не
үшін?
|
2
|
Тілік қиманы
қамтиды
|
Неге?
|
Осы тапсырма негізінде
сабақтың тақырыбы
ашылады.
Мақсат
қойылады.
|
Қосымша ақпараттық
ресурс
|
Сабақтың
ортасы
Топтық
жұмыс
|
Екі топқа кескіннің
қимасының суреті және бірнеше кескін суреті беріледі, оқушылар
топтаса отырып бірнеше кескіннің ішінен қима кескіін
табады.
«Кері байланыс
бутерброды»
Кері байланыс әр
түрлі тәсілдермен берілуі
мүмкін.
Кері байланыс
«бутерброды» дегеніміз бұл:
1) бірінші жағымды
түсініктеме беріп, кейін құрылымды сын айтып, соңынан тағы да
жағымды пікір білдіру;
2) Жағдаяттық
мәлімдеме – Маған ұнады ......, себебі
..... Енді/келесі жолы
.....
|
Қосымша ақпараттық
ресурс
|
|
Оқушыларға бірнеше
кескін беріледі, оқушылар ішінен бүгінгі сабаққа қатысы жоқ
кескінді алыптастайды және қалған кескіннің қалағанын сызып
шығады.
Тапсырма
Оқушылардың дұрыс
жауабына қарай көңіл күй смайлигі арқылы
бағалаймын.
Қарқынды
оқушыларға қосымша тапсырма
беремін.
Тапсырма
-
Кескін суреті
беріледі. Оқушы кескіннің қимасын сызып
шығады.
-
Кескіннің тілігін
белгілейді.
Сергіту
сәт
|
Компьютер, қосымша
ақпараттық ресурс
|
|
Қалыптастырушы
бағалауға арналған тапсырма
Бағалау
критерийі
|
Дескриптор
|
Сызбада қима мен тілікті
кескіндеу ережелерін біледі және қолдана
алады
|
|
1.Кескін қимасын
қалай аламыз?
2. Қима көрінісінен
тілікті бөліп көрсет
Оқушылардың
қалыптастырушы тапсырмасын «Бағдаршам» әдісі арқылы
бағалаймын
|
Қосымша ақпараттық
ресурс
|
Сабақтың
соңы
|
Рефлексия
Үйге
тапсырма: тақырып бойынша қосымша
қызықты мәліметтер әкелу
|
|
Саралау – Сіз
қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға
қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар
бересіз?
|
Бағалау – Сіз
оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырсыз?
|
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын сақтау
|
-
Оқушыларды
топтастыру барысында өз қалауларына қарай топқа бөлуге жағдай
жасаймын;
-
Диалогтық қарым –
қатынас жасау мақсатында оқушылардың ойлау дағдыларын қалыптастыру
үшін түсіндірме сұрақтар
қоямын;
-
Оқушыларға жұптық,
топтық, жеке тапсыраларды бере отырып сабақтан не түсінгендеріне
көз жеткізіп отырамын;
-
Жеке жұмыс барысында
қарқынды оқушыларға қосыша тапсырма беріп, оқушылардың қажеттілігін
қанағаттандырамын;
-
Әр тапсырмадан кейін
кері байланыс жүргізу арқылы оқушылардың жұмысын бағалап
отырамын.
|
-
Әр түрлі бағалау
әдістерін қолдану арқылы оқушыларға топтық, жұптық, жеке және
деңгейлік тапсырмаларды бере отырып, олардың оқу жетістігіне ықлап
келтіремін;
-
Оқушылардың өз –
өзін, өзгені бағалауда шынайы болуын, сонымен қатар сынды дұрыс
қабылдай алуына қолдау
жасаймын;
-
Қалыптастырушы
әдіс-тәсілдерді қолданып оқу мақсатына оқушылардың қаншалықты
жеткенін және келесі сабақты жоспарлағанда не нәрсеге назар аудару
керектігін анықтаймын.
|
-
Оқушылардың өзара қарым
қатынас мәдениетін
қалыптастыру;
-
Аудитория тазалығы,
желдетілуі, жарықтылығын
қадағалау;
-
Практикалық жұмыс жасау
кезіндегі қауіпсіздік ережесін сақтауларын
қадағалау.
|