Ұзак мерзімді жоспары
Тапсырмаларды электрондық кестенің көмегімен шешу
күні
Сынып:
Қатысқандар 8
Қатыспағандар
Сабақтың тақырыбы: Кестелі мәліметтердің графикалық ұсынылуы
Сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
7.2.2.3. Электронды кестеде диаграммалар құру
Сабақтың мақсаттары:
Барлығы: Электрондық кестеде диаграмма құру жолдарын көрсетеді
Көпшілігі: Электрондық кестеде диаграмма құру барысында диаграмманың түрлері мен элементтерін пайдаланады
Кейбірі: Диаграммалардың барлық түрлерін құру және диаграмманы форматтайды (диаграмманың типтерін, атын өзгерту, остері, тор сызығы,, мәліметтер таңбасы, сандық мәліметтерді орнату, атын жазу, тағы басқалар)
Бағалау критерийлері:
Электрондық кестеде диаграммалар құрады
Тілдік мақсат:
Диаграмма-диаграмма-diagram
деректерді графикалық берілуі бойынша диаграмманың типтерін, атын өзгерту, остері, тор сызығы, мәліметтер таңбасы, сандық мәліметтер.
Құндылықтарға баулу
Оқушыларды шығармашылыққа, ынтымақтастыққа және өмір бойы білім алуға баулу.
Пәнаралық байланыстар
Орыс тілі ,Бейнелеу, математика
АКТ қолдану дағдылары
Электрондық кестеде диаграмма құруды үйренеді
Бастапқы білім
Электронды кесте элементтерін біледі
Сабақтың барысы:
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурстар
Сабақтың басы
Сабақтың басы
5 минут
3 минут
15 минут
Ынтымақтастық атмосферасын құру Оқұшыларды шаттық шеңберін құрып бір-біріне жақсы сөздер айту.
Шеңбердегі сұрақтар әдісі
Музыка ойналады. Сұрақ жазылған парақша шеңбер бойымен кезектксіп оқушыларға беріледі.
Музыка тоқтағанда парақша кімде қалса, сол оқушы жауап береді.
1 . Шартты форматтау қандай мақсатта қолданады?
Бейне жазба көрсету
(арқылы тақырыпты ашу және диаграмманы қалай құру екендігін оқушыларға көрсету )
Осы ролик арқылы оқушылар сабақ тақырыбын анықтайды.Оқушылардың ойларын тыңдағаннан кейін сабақтың тақырыбы мен мақсатарын таныстырамын
Түрлі диаграммалар бейнеленген карточкалар таратылады.Оқушылар таңдауы бойынша сәйкес топқа отырады.
Жаңа тақырып бойынша топтарға тапсырмалар беріледі. Мәтінмен жұмыс жасайды (дауыстап ойлану әдісі)
1топ диаграмма түрлерін талқылайды
2 топ диаграмманың деректер таңбасы жайлы
мәтінді талдайды.
3 топ диаграмма турін өзгерту тәсілдерін
қарастырады
(оқылым, айтылым, тыңдалым, жазылым дағдылары)
Музыка ойнайды
.
Үлестірмелер,оқулық , жұмыс дәптері
Сабақтың ортасы
Практикалық жұмыс
10минут
Топтық жұмыс
Әр топ өз топ мүшелерінің бойларын өлшеп, кестені толтырып, диаграммасын құрыңдар
Дискриптор
Диаграмманы құрады
Диаграмма түрлерін анықтайды
Диаграмманы пішімдейді
Диаграмманын жеке элементтерін қолданады
Топтар бірін-бірі бағалайды және критерийлерге сүйеніп өздеріне баға береді
екі жұлдыз, бір тілек
Компьютер, оқулық
Сабақтың соңы
5 минут
2 минут
сәйкесін тап
Дөңгелек диаграмма
Сақиналы диаграмма
Графикалық диаграмма
Сызықтық диаграмма
Нүктелік диаграмма
плюс, минус, қызықты әдісі
+
-
қызықты
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырасыз?
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
Оқушыларға жаңа білім-ді меңгерту барысында оқылым,айтылым,тыңдылым дағдылары қалыптасты
Бейне жазба әдісі арқылы тақырыпты ашу және диаграмманы қалай құру екендігін оқушыларға көрсету. .
Сабақ кезінде берілген минут кестелеріне байланысты уақыт нақты сақталды, жоспардан ауытқу болмады
Бағалау критерийлериіне сәйкес топтар өзара бір-бірін бағалайды, мұғалім оқушыларды өзі бағалайды.
Кабинет қауіпсіздік ережесін сақтау
Арақашықтықты сақтау
Дұрыс отыра білу
Сергіту сәтінде қауіпсіздікті сақтау
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?