Материалдар / Кинетикалық энергия
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Кинетикалық энергия

Материал туралы қысқаша түсінік
Энергия туралы түсінік
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
03 Мамыр 2018
831
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім:

7.2.3.2 Энерия

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 7

Қатысқан оқушы саны: Қатыспағаны:

Сабақтың тақырыбы:

Кинетикалық энергия.

Оқу мақсаты:

7.2.3.2 -механикалық энерияның екі түрін ажырату;

7.2.3.3 -кинетикалық энергияның формуласын есеп шығаруда қолдану;

Сабақ мақсаттары:


Барлық оқушылар:

Оқушылар механикалық энергияның екі түрімен танысып, формуласын өрнектей білу;

Көптеген оқушылар:

Механикалық энергияның түрлерін ажыратып, анықтама мен формулаларды қолданып есептер шығару;

Кейбір оқушылар:

Кинетикалық энергияның мәнін жете түсініп, эксперименттік тапсырмаларды орындап, мәнін тұрмыспен байланыстыру;

Бағалау критерийлері:

- Оқушылар механикалық энергияның түрлерімен танысып, формуласы мен анықтамасының мәнін түсінеді.

- Механикалық энергияның түрлерін ажыратып, формулаларды есеп шығарудатиімдіқолданады

Тілдік мақсаттар:

Механикалық energy – Mechanical energy

Энергия-energy

Кинетикалық энергия - kinetic energy

Құндылықтаға баулу:

Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу

Энергия шамасын анықтай отырып, болашаққа негізделген жасыл энергияны қолдану, ғылымға негізделген инновациялық құрылғылардың жұмыс жасау принципін баяндау.

Пәнаралық байланыс:

Математика, ағылшын

Алдыңғы білім:

Жұмыс және қуат

САБАҚ БАРЫСЫ

Сабақ кезендері:

Сабақтағы іс-әрекеттер:

Құрал-жабдықтар (ресурстар)

Сабақтың басы

Минут

10 мин

Кіріспе. Таныстырылым (2мин)

  • Оқушылармен амандасу.

  • Психологиялық дайындық.

Сынып сұраққа жауап беру арқылы екі топқа бөлінеді

Үй тапсырмасын пысықтау үшін қойылатын сұрақтар:

1.Механикалық жұмыс дегеніміз не?

2.Жұмыстың өлшем бірлігіне не алынған?

3.Жұмыстың формуласы?

4.Қуат дегеніміз не?

5.Қуаттың өлшем бірлігі?

6.Қуаттың формуласы?

7.Қуаттың еселік бірліктері:


Үй тапсырмасын тексеру (5мин) Сыныпқа Жұмыс және қуат тақырыптары беріледі.Сол сөздерге тірек сызбаны толтырады


Дескриптор:Жұмыс Қуат тақырыптарына байланысты сұрақтарға жауап береді




А3-парақтары

жұлдызшалар





















Сабақтың ортасы

25 минут

































































Сабақтың соңы

«Визуалды айғақтар» әдісі арқылы жаңа тақырыпқа көшу

Мақсаты: Оқушылар механикалық энергияның екі түрімен танысып, формуласын өрнектей білу;

Бұл суреттерден қандай ерекшеліктерді байқадыңыз? Бұл суреттерден қандай физикалық шаманы сипаттай аласыз?

Біз энергияны қайдан аламыз? Энергия дегеніміз не?



Тақырыпқа талдау жасауға бағыт беру (топтық жұмыс)

1-тапсырма: мәтінмен танысады (жеке жұмыс)

2-тапсырма: мәтінді талдайды (жұптық жұмыс)

3-тапсырма: Оқушылар тақырыпты оқып шығып, топтасып «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі арқылы топтағы оқушылар тақырыпты бөліп оқып танысады, топ ішінде бір баяндаушы толықтырып түсіндіреді. (10 мин)


Дескриптор: Механикалық энергия шамасымен танысып,түрлерін ажыратып,формуласын білді.


Жеке, жұптық тапсырмалар.Есептер шығару

1.Массасы 5кг ұшақ моделі 2м/с жылдамдықпен ұшып келеді.Кинетикалық энергиясы қандай?

2.Спортшының массасы 70кг. Жарыс кезінде оның жылдамдығы 12м/с дейін жетеді. Спортшының ең үлкен кинетикалық энергиясы қандай?

3.Массасы 200г дене тұрақты 15м/с тұрақты жылдамдықпен горизонталь үстельдің үстімен сырғанайды. Дененің кинетикалық энергиясы неге тең?

Дескриптор:Есептің берілгенін жазады.

Қажетті формуланы жазады.

Формулаларды түрлендіріп,есептеулер жүргізеді


Сәйкестендіу кестесі: «Иә» немесе «Жоқ»

1.Дененің жылдамдығы артса,онда оның кинетикалық энергиясы азаяды

2.Қозғалыстағы дене кинетикалық энергияға ие болады.

3.Дененің жылдамдығы артса,онда оның кинетикалық энергиясы көбейеді

4.Энергияның бір түрі ғана болады

5.Кинетикалық энергия қозғалатыны дененің массасына тәуелді

Дескриптор:Кинетикалық энергияның тұжырымдамасын математикалық өрнегін біледі, жаза алады.


  • Топ оқушыларына жасау реті бойынша жұлдызша беріледі. Сол топқа «энергия жұлдызы» деген атақ беріледі


  • Шығу сәті

- Сабақтың басында анықталған жетістік өлшемдеріне қол жеткіздік пе?

- Бүгінгі сабақ кезіндегі іс-әрекетіңізге көңіліңіз толды ма? Неге?

  • «Попс талдау» рефлексиясы

  1. Мен санаймын бүгінгі сабақта алған маңызды мәліметім_________________________

  2. Өйткені ________________________________

  3. Мысалы ________________________________

Қорыта айтсам ___________________________
















Оқулықпен жұмыс








Білім лендтен алынған видеоролик









Оқулық, қосымша ресурстар













































Сабақтың аяқталуы


10 минут

  1. Рефлекция







Парақша беріледі





Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?


Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Пәнаралық байланыс; Денсаулық және қауіпсіздік ережелерінің сақтау; АКТ

Барынша қолдауды қажет ететін оқушылар үшін: оқушылар сұрақ қою, визуалды айғақтар арқылы тартылады, диалогтық қарым-қатынас орнатылды.

Аз қолдауды қажет ететін оқушылар үшін: «деңейлік есеп шығару» арқылы бағалау деңгейіндегі тапсырмалар берілді.

Жалпы сынып үшін саралау тапсырмалардан, бағалаудан және жұптық, топтық, эксперименттік жұмыста көрініс табады.

Қалыптастырушы бағалау мадақтау, екі жұлдыз, бір ұсыныс, жұлдызшаны жинау арқылы, бас бармақтың үш түрін көрсету арқылы өзара бағалау арқылы әр тапсырма сайын жүзеге асырылады, қошемет арқылы ынталандырылады.

Қауіпсіздік ережелерін сақтай отырып, эксперименттік тапсырмаларды көрсету, есептерді сатылай баяндап шығару. Басбармағын көрсету,екі жұлдыз бір ұсыныс, эксперимннттерді орындау ақылы қозғалысқа келу.

Оқушыларға білім беру бағдарламасының аясында құндылықтарға баулу топтық, жұптық жұмыс кезінде жауапкершілік, ашықтыққа бағыттау арқылы жүзеге асырылады

Сабақ бойынша рефлексия:

1.Сабақ мақсаттары қолжетімді ме?

2.Оқушылар бүгін нені үйренді?

3. Сабақтағы ахуал қандай болды?

4. Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?

5. Уақыт есебінен ауытқу болды ма?

6. Жоспарға қандай өзгеріс енгізілді?



Жалпы бағалау

Сабақтың жақсы екі аспектісі (оқыту мен оқуға қатысты)

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту мен оқуға қатысты)

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?




Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!