Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Кірістірілген шарттарды программалау
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Бөлімі: |
4-бөлім. «Python тіліндегі алгоритмдерді программалау» |
Педагогтің аты-жөні: |
Әжібай Гүлмира Жаңалыққызы |
Күні: |
13.02.2023ж. |
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: |
4.5. Кірістірілген шарттарды программалау |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.3.3.2 Python программалау тіліндегі кірістірілген шарттарды қолдану. |
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушы үшін: кірістірілген шарттардың операторларын біледі. Оқушылардың көбі үшін: Python программалау тілінде кірістірілген шарттарды қалай құрастыруға болатынын біледі. Кейбір оқушылар үшін: күнделікті өмірден қарапайым және құрамды шарттарға мысалдар келтіреді. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||
Сабақтың басы. Қызығушы лықты ояту. 10 мин |
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі 1.Оқушылармен амандасу,түгелдеу. Топтастыру. «Программалау», «Операторлар» деген ұғымдар бойынша оқушыларды топтастыру. 2.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. «Жақсы лебіз» (оқушылар бір-біріне сәттілік, белсенділік, ұқыптылық деген сөздерді айтады). Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ оқушылардың сабаққа белсенділігі артады. Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады Ой қозғау Өткен сабақты қайталау. Олқылықпен жұмыс және т.б. Үй тапсырмасын сұрау Wordwall программасында жасалған “ Ғажайып алаң” ойыны арқылы үй тапсырмасындағы сұрақтарға жауап береді. Ойынға https://wordwall.net/ru/resource/52339886 cілтемесін басқанда сұрақтар шығады. Оқушылар сұрақтарға жауап бергеннен кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады.
«Бутакория» (болжау) әдісі. Оқушылар «Бутакория» әдісі арқылы суреттерді болжау арқылы сабақтың тақырыбын ашады. -Суретте нені көріп тұрсыздар? -Адамдардың іс-әрекеттерінен не байқадыңыздар? Бүгінгі сабақтың тақырыбын болжаңыз. Мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстырады. |
Мұғаліммен амандасады. Парақтардың артқы жағына жасырын жазылған сөздер арқылы 2 топқа бірігеді. 1.Алгоритм дегеніміз не? 2.х//у белгісінің қызметі 3.х%у белгісінің қызметі 4.Тармақталу алгоритмі дегеніміз не? 5.print қызметі 6.input қызметі 7.Тармақталу алгоритміне мысал келтір 8.Алгоритмнің неше түрі бар? 9.Блок-схема қалай жасалады? 10.Python программалау тілі қандай деңгейлі тіл? Оқушылар жаңа сабаққа байланысты суреттерді болжап, тақырыпты ашады. |
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады. Қалыптастыру-шы бағалау: Ой қозғау сұрақтарын дұрыс құрастырып, өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Қағаз қиындылары. Информатика 7 сынып «АЛМАТЫ- КІТАП БАСПАСЫ» https://wordwall.net/ru/resource/52339886 Сурет |
|||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе: Оқушыларға жаңа сабақ бойынша мұғалімнің түсіндіру кіріспе сөзі жүргізіледі. Толығырақ ақпарат алу үшін оқулықтағы ақпараттарды оқуға бағытталады. |
||||||||
Сабақтың ортасы 12 мин |
Жаңа сабақты түсіндіру. Жаңа сабақты бекіту Пысықтау. 1-тапсырма. Топтық жұмыс. «Ойлан,бөліс,жұптас» Оқулықтан алған жаңа ақпараттарын пайдаланып, кірістірілген шарттарды қолданудың екі нұсқасының құрылымдарына талдау жасайды.(Ойлан) Одан кейін олар өз болжамдарын жұптарымен бөліседі (Бөліс) және соңында нұсқаларының бірбірінен айырмашылықтарын жұптаса отырып салыстырады. (Жұптас). |
Кірістірілген шарт тексерудің нұсқаларын талдайды және бірбірінен айырмашылықтарын салыстырады.
|
Дескриптор: Жалпы балл-3 -Кірістірілген шарт тексерудің нұсқаларын талдайды. - Кірістірілген шарт тексерудің нұсқаларының бірбірінен айырмашылық- тарын салыстырады. |
Оқулық, қиынды қағаз |
|||||
1 0 8 мин |
Жұптық жұмыс. «Көршіңмен кеңес» әдісі арқылы оқушылар көршісімен кеңесе отырып, тапсырмаларды орындайды. 2-тапсырма Кірістірілген шарттарды қолданудың блоксхемасын құрастыр. а)Кірістірілген шарттарды қолданудың 1-нұсқасының блоксхемасын құрастыр. ә)Кірістірілген шарттарды қолданудың 2-нұсқасының блоксхемасын құрастыр. |
Оқушылар кірістірілген шарттарды қолданудың блоксхемасын құрастырады,плакатқа сызады; |
Дескриптор: Жалпы балл-2 -Кірістірілген шарттарды қолданудың 1-нұсқасының блоксхемасын құрастырады, плакатқа сызады. -Кірістірілген шарттарды қолданудың 2-нұсқасының блоксхемасын құрастырады, плакатқа сызады. |
Плакат, маркерлер |
|||||
7 минут |
Жеке жұмыс. «Кім жылдам?» әдісі 3-тапсырма. Р саны берілген. Р саны 0-ден үлкен болса, онда санның кубын тап, 0-ден кем болса, онда оған К санын қос, 0-ге тең болса, онда саннан Z-ті азайт.Деректерді енгізу реті: Р, К, Z
|
Есептің шартына сәйкес программалық код құрады. p=int(input()) k= int(input()) z= int(input()) if p>0 a=p**3 else: p<0 a=p+k else: a=p-z print(a)
|
Дескриптор: Жалпы балл-3 -Р санын 0–ден үлкен, кіші және тең екендігін анықтайды. -Нәтижесін экранға шығарады. |
Оқулық, АКТ |
|||||
Сабақтың соңы 5мин Рефлексия 3мин |
Сабақты бекіту Мақсаты: Сабақты қорытындылау. 4-тапсырма 1.Шарт тексеру операторының құрамында екінші шарт тексеру операторы қолданылса, онда мұндай шарт тексеру... деп аталады. А)құрамды шарттарды тексеру В)Кірістірілген шарттарды тексеру С)қарапайым шарт тексеру Д)шарт тексеру 2. Кірістірілген шарттарды қолданудың нешінші нұсқасы? if 1-шарт if 2-шарт 1-командалар блогы else: 2-командалар блогы else: 3-командалар блогы А)1 В)2 С)3 Д)4 3. Кірістірілген шарттарды қолданудың нешінші нұсқасы? if 1-шарт: 1-командалар блогы else: if 2-шарт: 2-командалар блогы else: 3-командалар блогы А)1 В)2 С)3 Д)4
4. Кірістірілген шарттарды
қолданудың нешінші нұсқасы? Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |